sobhe-no.ir
771
دوشنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۸
7
حجت الاسلام علی ذوعلم ،معاون وزیر آموزش‌و پرورش در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از عدالت آموزشی می‌گوید

آموزش در تراز عدالت

وقتی از عدالت اجتماعی سخن می‌گوییم بسیاری از ذهن‌ها به‌سوی تحقق عدالت اقتصادی یا عدالت جنسیتی برای رسیدن به عدالت همگانی و اجتماعی می‌رود درحالی‌که تحقق «عدالت آموزشی» یکی از زیرساخت‌های اساسی در رسیدن به جامعه‌ای عدالت‌محور است. حال باید دید نظام آموزش‌و‌پرورش کشور تا چه میزان در برقراری عدالت آموزشی موفق بوده است.

1500 میلیارد تومان سرمایه در خانه‌های خالی خوابیده است

حبس سرمایه در خانه‌های بی‌مشتری

صبح نو

1500 میلیارد تومان سرمایه در خانه‌های خالی خوابیده است

حبس سرمایه در خانه‌های بی‌مشتری

در حالی که رقم نقدینگی به گفته وزیر اقتصاد به دو هزار هزار میلیارد تومان رسیده است، کارشناسان مسکن ارزش خانه‌های خالی را حدود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌کنند.
کارشناسان یکی از مشکلات بازار مسکن را خانه‌های خالی می‌دانند که عمدتاً در پایان دهه ۸۰ و ابتدای دهه 90 با پرداخت تسهیلات کلانی که بانک‌ها به انبوه‌سازان پرداخت می‌کردند، ایجاد شده است. مالکان این واحدها به گفته یکی از مشاوران وزیر سابق راه‌و‌شهرسازی عمدتاً بانک‌های خصوصی هستند که از طریق ایجاد شرکت‌های ساختمانی در زیرمجموعه خود، اقدام به پرداخت تسهیلات ساخت کرده و سپس واحدهای ساخته‌شده در مناطق لوکس پایتخت و دیگر کلان‌شهرها را با هدف افزایش قیمت، به بازار عرضه نکرده‌اند.
بنابر گزارش مهر، در حال حاضر بر اساس برآوردهای وزارت راه‌و‌شهرسازی از آمارهای اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران، در سرشماری سال ۹۵ حدود ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور داریم که بیش از ۵۰۰ هزار واحد آن در تهران قرار دارد. عباس آخوندی، وزیر سابق راه‌و‌شهرسازی نیز بارها به معضل وجود خانه‌های خالی تأکید کرده بود و با این استدلال که تعداد واحدهای مسکونی موجود از تعداد خانوارها بیشتر است، حمایت از سمت عرضه مسکن را متوقف و عمده حمایت دولت از بازار مسکن را بر بخش تقاضا متمرکز کرد که راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم، مهم‌ترین دستاورد دولت یازدهم در بخش مسکن بود. البته این تشخیص و درمان عباس آخوندی، با نقدهای متعدد کارشناسان روبه‌رو شد و اهل فن معتقد بودند تشخیص اشتباه عباس آخوندی از بیماری بازار مسکن منجر به تجویز نوشداروی غلطی شد که این نوشدارو درد بازار مسکن را تشدید کرد.
اگرچه آخوندی، وزیر سابق راه‌و‌شهرسازی ارزش خانه‌های خالی را ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده بود اما برخی اقتصاددانان این نحوه برآورد ارزش خانه‌های خالی از سوی وزیر سابق راه‌و‌شهرسازی را غیرعلمی دانسته بودند. وی در سخنرانی دیگری در آخرین سالی که وزیر راه‌و‌شهرسازی بود، ارزش خانه‌های خالی را ۲۵۰‌میلیارد دلار برآورد کرد. افشین پروین‌پور، عضو شورای عالی مسکن در دولت دهم نیز چندی پیش درباره ارزش خانه‌های خالی اظهار کرد: ارزش خانه‌های خالی در تهران بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است؛ چنانچه خانه‌های خالی با یک نرخ مؤثر شناسایی و از آن‌ها مالیات دریافت شود به‌طور قطع قیمت مسکن ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم روز گذشته در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین اعلام کرد میزان نقدینگی به حدود دو هزار هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که در بخش خانه‌های خالی، رقمی معادل ۷۵ درصد نقدینگی سرگردان، بی‌استفاده باقی مانده که هیچ تأثیری در تولید ناخالص داخلی کشور نخواهد داشت.
 
دو دوتای ساده
وحید عزیزی، کارشناس بازار مسکن درباره ارزش خانه‌های خالی اظهار کرد: آخوندی در آخرین اظهار نظر خود، ارزش خانه‌های خالی را ۲۵۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود. وی ادامه داد: اگر میانگین متراژ هر واحد مسکونی خالی را ۱۰۰ متر مربع در نظر بگیریم و میانگین قیمت هر متر را چهار میلیون تومان در کل کشور بدانیم؛ از سوی دیگر دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خالی در کشور داریم که با این حساب ارزش مجموع آنها از هزار هزار میلیارد تومان فراتر می‌رود.
این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: این محاسبه در صورتی است که میانگین قیمت مسکن را در سراسر کشور ثابت بدانیم اما اگر بخواهیم ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران را با میانگین متری ۱۰ میلیون تومان-بر اساس آنچه آخرین آمار بانک مرکزی از میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی برآورد کرده-در نظر بگیریم، صرفاً ۵۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش خانه‌های خالی در تهران است که با دو میلیون واحد مسکونی خالی در دیگر نقاط کشور که ارزش آن‌ها به میزان هزار میلیارد تومان است، مجموعاً به ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. وی اظهار کرد: این نقدینگی سرگردان، در بخش خانه‌های خالی محبوس شده که مشکل مضاعفی برای کشور ایجاد کرده است؛ تنها راه آن نیز تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه و اجرای همزمان آن با قانون مالیات بر خانه‌های خالی است.

captcha
شماره‌های پیشین