sobhe-no.ir
771
دوشنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۸
2
نکته

قدرت انصارالله

روح‌الله فرقانیخبرنگار حوزه سیاست

برخی نمایندگان مجلس علی رغم ابراز تمایل اولیه، از امضا پای طرح شفافیت آراء استنکاف کردند

اپیدمی چندچهره نمایی در بهارستان

لزوم شفافیت در امورات کشور، جزء موضوعاتی است که همواره از سوی مردم و نیز از سوی برخی مسوولان مورد تأکید بوده است. هرچند به محض شنیدن لفظ شفافیت، ذهن بیشتر به سمت اقتصاد و مسائل اقتصادی می‌رود، اما امر سیاست نیز در جایگاه خود می‌تواند از این مهم، بهره‌مند باشد. یکی از اهداف مهم شفافیت، می‌تواند در آرای نمایندگان مجلس به‌عنوان وکلای ملت تجلی یابد. طرح شفافیت در رای نمایندگان مجلس که از سال گذشته به ترجیع‌بند برخی نمایندگان تبدیل شده، روز گذشته نیز به بحث مجلسی‌ها گذاشته شد اما دو فوریت آن رد شد؛ اما طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس از کجا آمده و هدف از آن چیست؟

برخی نمایندگان کار سیاسی را چندچهره‌نمایی می‌دانند

صبح نو

برخی نمایندگان کار سیاسی را چندچهره‌نمایی می‌دانند

آقای احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس، در گفت و گو با صبح نو درباره ردشدن فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در صحن علنی روز گذشته مجلس گفت: روز خوبی نداشتیم. با وجود اینکه عده‌ای در حوزه بیان، از شفافیت دفاع کردند، در حوزه عمل و رأی، این مسأله حاصل نشد. وی با بیان اینکه ما نیازمند صداقت بیشتری در رأی نمایندگان هستیم، اظهار کرد: نمایندگان اگر صادقانه موضعی می‌گیرند، باید به آن عمل بکنند. این متأسفانه جزء ضعف‌های مجلس است که کار سیاسی را در چندچهره‌نمایی و تفاوت در مواضع اعلامی و اعمالی می‌داند. این مسأله اصلا برای مجلس مفید است و چنین موضع‌گیری‌های دوگانه‌ای متأسفانه در موضوعات مختلف در مجلس شایع و جنبه‌های اخلاق‌مدارانه تضعیف شده است. 

صداقت برخی مجلسی‌ها 
به‌گفته قاضی‌زاده‌هاشمی، امکان کشف و ضبط رأی تک‌تک نمایندگان در سیستم الکترونیکی مجلس وجود ندارد. وی افزود: باوجوداین، برخی نمایندگان نیز بر سر موضوع شفافیت آراء صادقانه اظهارنظر کردند و پای صحبت خودشان هم ایستادند. او با بیان اینکه باید به‌سمت مجلس چارچوب‌دارتر و اخلاق‌مدارتر برویم، گفت: با وجود این موضوعات، این سوال پیش می‌آید که بعضی نمایندگان که این‌چنین با خودشان صداقت ندارند، چگونه می‌خواهند با مردمی که نمایندگی آن را به‌عهده دارند، صداقت داشته باشند. 

عاقبت طرح شفافیت 
وی در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه «ردشدن فوریت شفافیت آرای نمایندگان در سالی که منتهی به انتخابات است، حامل چه پیامی برای مردم است؟»، گفت: ردشدن این فوریت نشان‌دهنده بی‌صداقتی با مردم و رعایت‌نکردن پایه‌های لوازم و قواعد کار سیاسی است. ای کاش عده‌ای بگویند که ما از همان اول مخالف شفافیت آراء هستیم و دیگر زیر برگه درخواست طرح شفافیت را امضا نکنند.  قاضی‌زاده‌هاشمی درباره عاقبت طرح شفافیت آراء گفت: این طرح در چند روز آینده در قالب طرح عادی به هیأت‌رییسه ارائه خواهد شد. هیأت‌رییسه نیز برای بررسی‌های بیشتر، این طرح را به کمیسیون مرتبط ارائه می‌کند. اینکه کدام کمیسیون باید بررسی کند، به تصمیم هیأت‌رییسه بستگی دارد.

captcha
شماره‌های پیشین