sobhe-no.ir
770
یکشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
8
«صبح‌نو» از وضعیت بازار خودرو گزارش می‌دهد

بازارگرمی چهار چرخه‌های وطنی

در روزهای گذشته، خبر بازداشت تعدادی از مدیران ارشد خودروسازان بزرگ کشور و دو نماینده مجلس به جرم اختلال در بازار خودرو، باعث شد عده‌ای از متقاضیان خودرو به بهبود وضعیت خودرو و کاهش قیمت آن امیدوار شوند. این در حالی است که بازار خودرو هم با وجود دولتی‌بودن، در یک سال گذشته شاهد تحولات عجیبی بوده که البته هیچ‌یک به‌نفع مصرف‌کننده بازار نبوده و بیشتر دلالان از این آشفته‌بازار منتفع شده‌اند. حالا سوال این است که آیا بازداشت‌ها تأثیری بر بهبود وضعیت آشفته و پرالتهاب صنعت و بازار خودرو خواهد گذاشت؟

خبر

صبح نو

خبر

لزوم بهبود دسترسی معلولان
 به تجهیزات یاری‌رسان
سازمان جهانی بهداشت (WHO) در نشستی با موضوع فناوری‌های یاری‌رسان، بر اهمیت دسترسی به تجهیزات یاری‌رسان و مؤثر بر بهبود کیفیت زندگی افراد نیازمند این فناوری‌ها تأکید کرد. سمعک، ویلچر، تجهیزات ارتباطی، عینک، اندام‌های مصنوعی و دیگر تجهیزات ضروری، ازجمله محصولات و فناوری‌های یاری‌رسان هستند که کیفیت زندگی این افراد را بهبود می‌بخشند. تمامی افراد ممکن است به فناوری‌های یاری‌رسان نیاز داشته باشند؛ اما در افراد معلول یا میانسال نیاز بیشتری احساس می‌شود. سازمان جهانی بهداشت برآورده کرده است در سراسر جهان، یک‌میلیارد نفر حداقل به یک فناوری یاری‌رسان نیاز دارند؛ اما از هر ۱۰ نفر، تنها یک نیازمند به این تجهیزات دسترسی دارد که گران‌بودن قیمت محصولات، ناآگاهی و کمبود نیروهای متخصص و آموزش‌دیده از‌جمله دلایل این مسأله است. امروزه، ۷۵میلیون نفر به ویلچر نیاز دارند؛ اما تنها ۵ تا ۱۵درصد از آنان به ویلچر دسترسی دارند. همچنین در سراسر جهان، ۴۶۶میلیون نفر به استفاده از سمعک نیاز دارند؛ ولی در‌حال‌حاضر، تولید سمعک فقط ۱۰درصد از نیاز فعلی را تأمین می‌کند. ناگفته نماند ۲۰۰میلیون نفر که با مشکل بینایی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، از داشتن عینک محروم هستند.

کاهش دما در شمال ایران
مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به تداوم خیزش گرد‌و‌خاک در شرق کشور به‌ویژه، منطقه زابل، از کاهش ۶درجه‌ای دما در استان‌های شمالی کشور خبر داد. آقای احد وظیفه اظهارکرد: امروز در برخی نقاط هرمزگان، جنوب استان فارس و سیستان‌و‌بلوچستان و دامنه‌های شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی افزایش ابر و بارش پراکنده رخ خواهد داد. همچنین، فردا در شرق هرمزگان و دامنه‌ها و ارتفاعات البرز مرکزی افزایش ابر و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. به‌گفته وظیفه، در هفته جاری در برخی نقاط شمال‌غرب کشور رشد ابر به‌ویژه در ساعات بعدازظهر رخ می‌دهد. این کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه از اواخر وقت دوشنبه با نفوذ جریان‌های شمالی بارش پراکنده و خفیف تا آخر هفته در برخی نقاط استان‌های ساحلی خزر و استان اردبیل پیش‌بینی می‌شود، تأکید کرد: برای استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان تا اواخر هفته، روند خنک‌شدن ۴ تا ۶درجه‌ای هوا پیش‌بینی می‌شود.

نمره 15 آقای رییس به شورای دوساله
رییس شورای شهر تهران در آستانه سومین سال فعالیت شورای شهر پنجم به عملکرد مدیریت شهری نمره 15 داد و گفت: در توسعه حمل‌ونقل عمومی، نوسازی بافت‌های فرسوده و مقابله با آسیب‌های اجتماعی نتوانسته‌ایم به مطالبات بحق مردم پاسخ قانع‌کننده دهیم. آقای محسن هاشمی با اشاره به فرازونشیب‌های فعالیت دوساله شورای 21‌نفره پنجم در تهران، در آستانه سالگرد آغاز به کار این شورا گفت: اگر عملکرد شورای شهر را بخواهیم در چارچوب اختیارات و وظایف قانونی‌اش بررسی کنیم، باید گفت قابل‌دفاع یا قابل‌قبول است؛ اما اگر بخواهیم درباره عملکرد مجموعه مدیریت شهری قضاوت کنیم، نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات مربوط به عملکرد مدیریت شهری که شورای شهر بخشی از آن است، پاسخ قانع‌کننده بدهیم.

آغاز معاینه فنی سرویس مدارس
 از ۱۵شهریور
مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران گفت: از ۱۵شهریور تا ۱۵مهر طرح «استقبال از مهر» را آغاز می‌کنیم و چند خط ویژه معاینه فنی به سرویس مدارس اختصاص پیدا می‌کند. آقای سید‌نواب حسینی‌منش با اشاره به آغاز طرح استقبال از مهر، از ۱۵شهریور تا ۱۵مهر اظهار کرد: در چند مرکز معاینه فنی، خطوطی را به سرویس مدارس اختصاص می‌دهیم تا رانندگان سرویس مدارس وقت کمتری از آنان برای معاینه فنی تلف شود. وی ادامه داد: پیشنهادی نیز مطرح کرده‌ایم که هنوز در کارگروه مرتبط بررسی و تصویب نشده که براساس آن، الزامات بیشتری برای معاینه فنی سرویس مدارس پیش‌بینی شده است.

captcha
شماره‌های پیشین