sobhe-no.ir
770
یکشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
3
بهرامن و برخوردار، دو عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از موانع تولید گفتند

شرکت‌های متوسط صنعتی، تشنه توجه مسوولان

بوروکراسی اداری و وجود قوانین دست و پاگیر اقتصادی موضوعی است که موجب شده است تا چرخ تولید سرعت کمتری داشته باشد و جذب سرمایه در کشور با کندی روبه‌رو شود؛ موضوعی که برخی فعالان عرصه اقتصادی تاکید دارند که داشتن «پنجره واحد» و توجه به شرکت‌های متوسط صنعتی می‌تواند در بهبود وضعیت صنعتی و تولیدی کشور مؤثر باشد.

رجایی؛ الگوی دولتمردان

دکتر علی دارابی

صبح نو

بهرامن و برخوردار، دو عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از موانع تولید گفتند

شرکت‌های متوسط صنعتی، تشنه توجه مسوولان

بوروکراسی اداری و وجود قوانین دست و پاگیر اقتصادی موضوعی است که موجب شده است تا چرخ تولید سرعت کمتری داشته باشد و جذب سرمایه در کشور با کندی روبه‌رو شود؛ موضوعی که برخی فعالان عرصه اقتصادی تاکید دارند که داشتن «پنجره واحد» و توجه به شرکت‌های متوسط صنعتی می‌تواند در بهبود وضعیت صنعتی و تولیدی کشور مؤثر باشد.

 چهارشنبه گذشته بود که رییس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت با رهبرانقلاب دیدار کردند؛ دیداری که در آن رهبری با تاکید بر اولویت‌های دولت، باز هم بر تولید و رفع موانع آن اشاره کردند و به تعبیر ایشان، گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از ۷خان بلکه از ۷۰خان عبور کرد که مسوولان باید این مشکل جدی را حل کرده و مقررات زائد و موانع تولید را رفع کنند. 
رهبر انقلاب که بارها و در جلسات و نشست‌های مختلف به رفع موانع تولید اشاره کرده‌اند، در این نشست نیز با تأکید بر توجه کامل مسوولان به «تولید داخلی» به‌عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» نکاتی را درباره موضوعات روز کشور به دولتی‌ها بیان کردند. «رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت»، «توجه ویژه به بخش‌های پیشران اقتصادی نظیر مسکن، کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ضرورت تغییر نگاه به تولیدکننده به‌عنوان رزمنده جنگ اقتصادی» و «لزوم جهت‌گیری و هدف‌گذاری پیشرفت اقتصادی به سمت تأمین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر» مهم‌ترین موضوعاتی بود که رهبری خطاب به مسوولان اجرایی کشور مورد تاکید قرار دادند.
از این رو روزنامه «صبح‌نو» در گفت‌وگو با برخی  صنعت‌گران و تولید‌کنندگان به بررسی دغدغه همیشگی رهبر انقلاب برای تولید پرداخته است.

بهرامن: رونق تولید و رفع موانع آن 
نیازمند «پنجره واحد» است
آقای «محمدرضا بهرامن» عضو اتاق بازرگانی تهران و فعال در بخش تولیدات معدنی کشور با اشاره به وجود برخی بوروکراسی‌های اداری در عرصه تولیدی و سرمایه‌گذاری کشور که به وضوح دیده می‌شوند، گفت: در عرصه اقتصادی و تولیدی کشور آنچه را می‌توان فاکتور اصلی به شمار آورد، فاکتور زمان است که متاسفانه به‌دلیل نداشتن «پنجره واحد» همیشه این‌گونه فرصت‌ها و زمان‌ها را از دست داده‌ایم؛ زمان‌هایی که با از دست دادن آن‌ها رغبت در عرصه سرمایه‌گذاری یا تولید کم شده است.
شکل‌گیری فساد از موضوعات سلیقه‌ای در اقتصاد
بهرامن با اشاره به برخی موانع تولید یا جذب سرمایه در بخش معدن کشور افزود: اگر بخواهیم به برخی موانع تولیدی در زمینه تولیدی معادن اشاره کنیم، می‌بینیم که در تمام دنیا برای معادن یک قانون حاکم است. معادن کشورها عملاً در اختیار حاکمیت است که به صورت‌های مختلف واگذار می‌شوند. قوانینی که مشخص است و می‌توان طی دو ماه به یک پاسخ اجرایی در این‌باره دست یافت اما برخی مواقع دیده می‌شود که سرمایه‌گذار برای تلاش در این عرصه دچار موضوعات سلیقه‌ای می‌شود و می‌توان به وجود برخی امضاهای طلایی در این‌باره اشاره کرد که عملاً نشان‌دهنده فساد است.

لزوم شفافیت در مسائل اقتصادی 
این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: برخی دیگر از مشکلات ما در این عرصه بخشنامه‌هایی است که در هر لحظه تدوین می‌شود که کار را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد که می‌توان به مالیات، بیمه، عوارضی یا عدم‌شفافیت در بازارها اشاره کرد یا اینکه سازمان‌هایی مانند گردشگری، منابع طبیعی یا محیط‌زیست هم مقولات خاص خودشان را در این‌باره دارند.
این عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه عدم‌آگاهی هر طرف می‌تواند موجب ازبین‌بردن سرمایه اقتصادی شود، گفت: مدیریت جامع ما شناخت کافی در این‌باره ندارد و اگر موانعی در این‌باره شکل می‌گیرد یا تصمیماتی گرفته می‌شود، بدون آگاهی است به این خاطر است که بوروکراسی حرف خودش را می‌زند و اعتقادی به پنجره واحد شکل نمی‌گیرد.

بوروکراسی‌های اداری، مانعی در جذب سرمایه
وی با بیان اینکه بوروکراسی‌های اداری موجب عدم‌جذب سرمایه در کشور می‌شوند، تاکید کرد: باوجود داشتن وضعیت مطلوب در منطقه دارای برخی دغدغه‌ها هستیم که توسط برخی در داخل شکل می‌گیرد و مزاحمت‌هایی را ایجاد می‌کند. اگر نگاهی به بخش‌های تولید و سرمایه‌گذاری شناسنامه‌دار داشته باشیم، می‌بینیم که این‌ها به موقع مالیات یا عوارضی‌های خود را پرداخت می‌کنند اما صرفاً با وجود یک قانونی به آن‌ها فشار وارد می‌شود و این فشارها به حدی می‌‌شود که واحدهای کوچک تحمل این فشارها را ندارند. بهتر است بدانیم که سرمایه و تولید نیازمند یک اطمینان و آرامش است تا شاهد توسعه باشیم و این به برخی قوانین و بوروکراسی‌های اداری بر‌می‌گردد که عملاً توسعه را با کندی مواجه کردند.

برخوردار: شرکت‌های متوسط صنعتی
 نیازمند توجه هستند
افزون بر این، «محمد‌حسین برخوردار» عضو اتاق تهران و از صنعتگران کشور با اشاره به اینکه در عرصه اقتصادی بر تولید انبوه، سیاست‌گذاری می‌شود، گفت: معمولاً سیاست‌گذاری ما از ابتدا روی شرکت‌های بزرگ بوده و کمتر به شرکت‌های متوسط توجه کرده‌ایم؛ حتی روی مراکز تحقیقاتی زودبازده که می‌توانند منجر به معرفی برندهای مختلف باشند برای پس از فروش، سرمایه‌گذاری نکردیم. 
این کارشناس امور اقتصادی با بیان اینکه مسأله صادرات‌محور به خوبی اجرا نشده است، افزود: متاسفانه شرکت‌های ما به سمت مونتاژکاری پیش می‌روند و کمتر روی پای خودشان می‌ایستند و به موضوع‌های دانش‌بنیان و داخلی کمتر توجه دارند؛ از این روست که با شکل‌گیری برخی مشکلات یا دیگر مسائل نمی‌توانند فعال باشند.

توجه‌نکردن به تحقیقات و آموزش در عرصه اقتصاد
این عضو اتاق تهران ادامه داد: متاسفانه ما به‌خاطر داشتن نفت کمتر به صادرات دیگر محصولات توجه کردیم و ضمن اینکه قوانین دست و پاگیری داریم، کمتر به موضوع تحقیقات و آموزش توجه کردیم. در کشورهای پیشرفته در کمتر از 20‌روز یک شرکت تأسیس می‌شود ولی ما به‌دلیل وجود برخی قوانین دست و پاگیر باید در بوروکراسی اداری بمانیم. 
وی یادآور شد: متاسفانه این‌گونه از دست دادن زمان‌ها و وجود قوانین زائد موجب شکل‌گیری فساد می‌شود و این‌گونه می‌شود که دور خودمان دائماً در حال چرخش هستیم چرا که تولید‌کنندگان یا سرمایه‌گذاران ما به جای توجه کردن به موضوع صادرات یا افزایش محور تولید به این موضوع مشغول می‌شوند که اگر فلان مدیر یا وزیر به شرکت آن‌ها مراجعه کرد، چه پاسخی داشته باشند یا چگونه موانع موجود در روند کار خود را حل کنند. وجود این‌گونه مسائل که یک تولید‌کننده را به خود مشغول می‌کند، موجب می‌شود تا توجه به روند تولید یا توسعه کمرنگ شود.

captcha
شماره‌های پیشین