sobhe-no.ir
770
یکشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
14

خبر

گفت‌وگوی«صبح‌نو»باحسین‌قناعت‌،کارگردان«تپلی‌ومن»درباره‌مشکلات‌سینمای‌کودک

خانوادگی فیلم می‌سازیم

فیلم سینمایی «تپلی و من» به کارگردانی آقای حسین قناعت در اکران سینماها به سر می‌برد. این فیلم در ژانر کودک و نوجوان جای می‌گیرد.

صبح نو

گفت‌وگوی«صبح‌نو»باحسین‌قناعت‌،کارگردان«تپلی‌ومن»درباره‌مشکلات‌سینمای‌کودک

خانوادگی فیلم می‌سازیم

فیلم سینمایی «تپلی و من» به کارگردانی آقای حسین قناعت در اکران سینماها به سر می‌برد. این فیلم در ژانر کودک و نوجوان جای می‌گیرد.

عمده فعالیت حسین قناعت در حوزه کودک و نوجوان است. فیلمسازی در ژانر کودک و نوجوان به‌قدری پیچیدگی و سختی دارد که فیلمسازان کمی به آن ورود می‌کنند. برای بررسی مشکلات این حوزه و همین‌طور فیلم «تپلی ومن» با حسین قناعت گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

«تپلی و من» هم مانند دیگر فیلم‌های ژانر کودک فروش چشمگیری نداشته؛ با این وضعیت فروش در این ژانر چطور باز هم به آن علاقه‌مندید؟
اگر فروش فیلم ما، که در ژانر کودک است، را با دیگر فیلم‌های اکران شده مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که فروش فیلم ما رقم ناامیدکننده‌ای نبوده است.

اگر بخواهیم فروش فیلم‌تان را باتوجه به چرخه صنعتی سینما و گران‌شدن تولید در سال‌های اخیر بررسی کنیم، فروش بالایی نیست؛ درست است؟ چطور در این حوزه دوام می‌آورید؟
خدا را شکر باتوجه به شرایط سال‌های اخیر، همین که فیلم کودک به چرخه اکران می‌رسدو در کنار فیلم‌های بزرگسال دوام می‌آورد و فروش نسبتاً قابل‌قبولی هم دارد جای خوشحالی است. من از فروش «تپلی و من» در این شرایط نسبتاً راضی‌ام. ولی قطعاً اگر این فیلم، سانس‌های بهتری داشت و فصل‌های دیگری اکران می‌شد، اوضاع ما مطلوب‌تر بود.

اکران تابستانی فیلم شما یکی از مشکلات«تپلی و من» است؛ درست است؟
دقیقاً! واقعیت این است که دیگر فیلمم را تابستان اکران نمی‌کنم. فیلم کودک باید مهرماه اکران شود. فصل باز بودن مدارس تأثیر زیادی در فروش فیلم خواهد داشت. البته بازهم تاکید می‌کنم که با همه این توضیحات به نسبت فیلم‌های بزرگسال فروش خوبی داشته‌ایم. امیدواریم که تا آخر همین هفته به فروش بالای یک و نیم میلیارد تومان برسیم ولی یک و نیم میلیارد الان اگر به مهرماه می‌رسید دوبرابر می‌شد.

پخش‌کننده نمی‌توانست برای اکران پاییز
 تلاش کند؟
پخش‌کننده تمام تلاشش را انجام داد. آقای مسافرچی، پخش‌کننده ما فرد کاربلدی است. من شاهد زحمات دوستان هستم. تعداد سانس‌های ما کم نیست اما زمان آن‌ها 11صبح، یک ظهر، 3ظهر، 5 و نهایتاً 6 غروب است. هفته اول اکران وقتی خواستم از سامانه سینماتیکت برای ساعت19 بلیت بگیرم، متوجه شدم به جز سینماصحرا حتی یک سانس هم نداریم.

سینماروها عصر به بعد به سینما می‌روند؛ ضمن اینکه طبیعتاً بچه‌ها باید توسط والدین‌شان به دیدن فیلم بروند که آن‌ها هم تا عصر سرکار هستند؛ راه‌حلی برای این مساله وجود نداشت؟
دقیقاً همین‌طور است. پدر و مادرها اکثراً تا غروب سرکار هستند. تا همین چند روز پیش هم که گرمای طاقت‌فرسای تابستان را داشتیم. متاسفانه همین باعث مشکلاتی برای ما شد. با همه این تفاسیر از فروش فیلم راضی‌ام ؛ البته می‌توانست بهتر از این هم باشد. فیلم ما تازه دیده شده است. در فرهنگسرای رازی نمایشی خصوصی داشتیم که یک پزشک روانشناس لطف کرده بود و به دیدن فیلم آمده بود. این پزشک در سخنرانی‌ای که داشت، تاکید کرد خانواده‌ها حتماً باید این فیلم را ببینند. دلیلش این است که این فیلم روانشناسانه است.

سختی کار شما این است که فیلمسازان حوزه کودک باید والدین را قانع کنند که به سینما بروند، درغیر این صورت مخاطب خواهید داشت؟
الان به نظر من دیگر فیلم کودک به آن شکل سابق که مثلاً عروسکی و با آن فضای خاص بود، جواب نمی‌دهد؛ حتی به سختی می‌توانیم به فیلم‌هایی که می‌سازیم، فیلم کودک اطلاق کنیم. به قول یکی از دوستان، این نسل به دنیا که می‌آیند در همان ابتدا، پنجم ابتدایی هستند! درواقع فیلم‌های ما از جنس خانواده است. «تپلی و من» را هر سنی می‌تواند تماشا کند.

برای همین از بازیگران چهره استفاده می‌کنید؟
بله، درست است! در فیلم «قهرمانان کوچک» هم به همین شکل عمل کرده بودیم. به یاد دارم در یکی از اکران‌های عمومی فیلم که خودم در سالن بودم، مجبور شدم به صورت ایستاده فیلم را تماشا کنم.

با این مسائل و مشکلات از ساخت فیلم کودک خسته نمی‌شوید؟!
البته این را بگویم که «قهرمانان کوچک» بالای سه میلیارد تومان فروش کرد، یعنی می‌شود در این حوزه هم فیلم پرفروش ساخت اما دلیل ادامه فعالیتم در این حوزه این است که عاشق سینمای کودک‌ هستم. تا زمانی که بشود، قصه برای ساخته‌شدن دارم. درطول سال، روانشناسی کودک و ادبیات روز کودک را پیگیری می‌کنم. اولین مخاطب فیلم‌هایم، دختر 0‌1ساله‌ام است.

آیا قبل از اکران عمومی برای کودکان پیش‌نمایش می‌گذارید تا واکنش آن‌ها را بررسی کنید؟
بله، حتماً! دخترم در واقع مشاورم به حساب می‌آید! از زمان نگارش فیلمنامه تا مراحل بعدی با او مشورت می‌کنم. مونتاژ کارهایم به عهده همسرم است و درواقع خانوادگی فیلم می‌سازیم! از مشاوره‌های فرزندم خیلی استفاده می‌کنم.

در ایام برگزاری جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان هستیم. با همه حرف‌هایی که زدیم، آیا کارکرد جشنواره را در سینمای کودک موفق می‌دانید؟
اگر جشنواره کودک نباشد، تنها حامی تولید یعنی فارابی و کانون پرورش فکری از میدان کنار می‌کشند. اگر این اتفاق رخ بدهد به نظر من سینمای کودک نابود می‌شود چون ما سرمایه‌گذار بخش خصوصی که بخواهد در طول سال در حوزه کودک سرمایه‌گذاری کند، کم داریم. اگر حمایت فارابی و کانون نباشد، اصلاً فیلم کودکی تولید نمی‌شود. اگر در فارابی به‌طور ویژه شخص آقای ایل‌بیگی که ارادت زیادی به او دارم، نبود، مطمئناً «تپلی و من» ساخته نمی‌شد.

این‌ها که گفتید شبیه یک مسکن نیست؟
صحبت این است که چرا سینمای کودک باید فقط همین دو حامی را داشته باشد؟ چرا نهادهایی که پول میلیاردی خرج می‌کنند به این حوزه ورود نمی‌کنند؟ باید این را بررسی کنیم.

شاید چون دغدغه بازگشت سرمایه دارند؟
دلیلش هرچه باشد، چرا فقط فارابی و کانون پرورش فکری فعال‌اند؟ حرف من این است.

آیا در آن سمت ماجرا، فیلمسازان ما فیلم‌های باکیفیتی در حوزه کودک می‌سازند؟
درباره اصطلاح مسکن که گفتید، تصور کنید این مسکن در سال‌های اخیر باعث شده که سالی سه یا چهار فیلم اکران داشته باشیم. تلاش و پیگیری فارابی منجر به این شده است. قبلاً شورایی داشتیم که خانم برومند، خانم طائرپور و آقای کرامتی در آن حضور داشتند. این دوستان فیلمنامه‌ها را بررسی و برای اکران فیلم‌ها تلاش می‌کردند. در سال‌های اخیر هم اکران داشته‌ایم، هم فروش رخ داده و همین اینکه سرمایه‌گذاران خصوصی برای حضور در این عرصه علاقه‌مند شده‌اند.

حرکت سینمای کودک در سال‌های اخیر را 
روبه جلو می‌دانید؟
قطعاً رو به جلو بوده است. کافی است به سینماتیکت سر بزنید تا متوجه شوید چند فیلم بزرگسال، تازه با بازیگران مشهور بیشتر و سانس خوب به لحاظ فروش، پایین‌تر از فیلم ما هستند. سینمای کودک درحال جا باز کردن است. اگر بشود مانند سال‌های قبل سالن مخصوصی برای اکران فیلم‌های کودک داشته و از طرفی یک سرگروه مشخص برای خودمان داشته باشیم، قطعاً پیشرفت‌های بیشتری خواهیم داشت.

captcha
شماره‌های پیشین