sobhe-no.ir
770
یکشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
13
گفت‌وگو با دکتر محمدحسین ساعی درباره الزامات عملیات رسانه‌ای قوه‌قضاییه مرتبط با پرونده‌های مفاسد اقتصادی

لزوم تدوین پیوست رسانه‌ای مبارزه با فساد

روزهای پرخبری را از قوه‌قضاییه سپری می‌کنیم. تقریبا هر روز یک خبر دست اول از دستگیری، دادگاه و صدور حکم مفسدان اقتصادی می‌خوانیم و می‌شنویم. این اخبار از مجراهای گوناگون به دست ما می‌رسد؛ یا از صداوسیما یا روزنامه‌ها یا سایت‌های خبری یا رسانه‌های بیگانه و ضدانقلاب یا اخبار بی‌در و پیکر در فضای مجازی و... مساله اصلی این است که یکی از ارکان نظام به نام «قوه‌قضاییه» تا چه اندازه نگران تصویری است که از مبارزه‌اش با فساد در افکار عمومی ایجاد می‌شود؟ نکند این مبارزه با فساد با دستکاری‌های رسانه‌ای، معنای متضاد با واقعیت رخ‌داده، داشته باشد. ابعاد رسانه‌ای مبارزه با فساد را در گفت‌وگو با دکتر محمدحسین ساعی، مدرس ارتباطات دانشگاه صداوسیما در میان گذاشتیم.

خبر

صبح نو

خبر

مدرسه تابستانی فلسفه و علوم اجتماعی

نخستین مدرسه تابستانی فلسفه و علوم اجتماعی ویژه دانش‌آموزان رشته 
علوم انسانی به همت مدرسه لوگوس و همکاری انجمن علمی و گروه علوم اجتماعی اسلامی دانشگاه تهران و گروه مطالعات اجتماعی اسلامی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. به گزارش مهر، در این مدرسه تابستانی دانش‌آموزان برگزیده علوم انسانی از مدارس مختلف تهران و شهرستان‌های اطراف در سه روز با مهم‌ترین مسائل علوم اجتماعی و فلسفه آن آشنا می‌شوند. شناخت تاریخ تکوین علم جدید با تأکید بر جامعه‌شناسی، بررسی نسبت فلسفه و علوم اجتماعی، آشنایی با نقاط قوت و ضعف علوم اجتماعی ایران، نقد نسبیت‌گرایی در علوم اجتماعی و... از مهم‌ترین عناوینی است که در این دوره با حضور اساتید مختلف ارائه می‌شود.مدرسه تابستانی فلسفه و علوم اجتماعی در روزهای سوم تا پنجم شهریور در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
 
«فتوا پیرامون تروریسم» منتشر شد
«فتوا پیرامون تروریسم» نوشته شیخ‌الاسلام محمدطاهر القادری از علمای اهل تسنن پاکستان با ترجمه سید عبدالحسین رییس‌السادات به همت انتشارات امیرکبیر منتشر شد. کتاب «فتوا پیرامون تروریسم» در ۱۸ فصل تنظیم شده است. پس از پیش‌گفتار و مقدمه، نویسنده هفت پرسش را مطرح کرده و پاسخ آن‌ها را داده است. معنای اسلام؛ حرمت کشتار جمعی مسلمانان؛ حرمت کشتار بی‌محابا و یک‌سره غیرمسلمانان و شکنجه آنان، حرمت دهشت‌افکنی علیه غیرمسلمانان حتی در دوران جنگ، در حفاظت از زندگی، اموال و عبادتگاه‌های غیرمسلمانان، غیرشرعی بودن تحمیل عقیده‌ای بر دیگران، اصول قانونی حقوق بنیادین شهروندی غیرمسلمان، حرمت شورش علیه کشورهای اسلامی، یاغی‌گری: سنگینی و مجازاتش، جایگاه مشروع مبارزه علیه دولتی فاسد، فتواها و اظهارات رهبران، اظهارات علمای سلفی معاصر علیه دهشت‌افکنان، رنج خوارج، دهشت‌افکنان عصر حاضر، گفتارهای نبوی در مورد دهشت‌افکنان خارجی، فرمان نبوی که غوغای خوارج باید برچیده شود، نام پیشوایانی که خوارج را کافر دانسته‌اند، دهشت‌افکنان عصر ما همان خوارج‌اند، روش مسالمت‌آمیز ستیز اجتماعی و سیاسی فصل‌های کتاب را شامل می‌شود.
به گزارش رسا، کتاب «فتوا پیرامون تروریسم» در ۳۲۱ صفحه، شمارگان ۱۰۰ نسخه و بهای ۵۲ هزار تومان به همت انتشارات امیرکبیر منتشر شده است.

نقد کتاب «ایران مدرن و نظام آموزشی آن»
نخستین نشست از مجموعه نشست‌های «فرهنگ و دانشگاه» به نقد و بررسی کتاب «ایران مدرن و نظام آموزشی آن» تألیف «عیسی‌خان صدیق» اختصاص یافته است.به گزارش شبستان، این اثر که رساله دکتری «عیسی‌خان صدیق» در دانشگاه کلمبیاست و در سال ۱۳۱۰ شمسی دفاع شده است به موضوع امکان تأسیس دانشگاه در ایران بر اساس سیاست‌های جدید آموزشی و فرهنگی در دوره پهلوی نخست پرداخته است.این نشست به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری موسسه خانه کتاب ایران، دوشنبه، چهارم شهریور با حضور «رضا منصوری»، «حسین میرزایی» و «اسماعیل خلیلی» در سالن سرای کتابخانه کتاب واقع در خیابان انقلاب، بین خیابان‌های برادران مظفر و فلسطین جنوبی، پلاک ۱۰۸۰ برگزار می‌شود.
 
برگزاری نشست «حکمت در عهد جدید»
هفتمین نشست از سلسله نشست‌های حکمت‌پژوهی با عنوان حکمت در عهدجدید (انجیل)؛ همراه با بررسی تطبیقی حکمت در عهدین و قرآن با سخنرانی علیرضا فرهنگ (دکترای مطالعات تطبیقی ادیان) برگزار می‌شود.به گزارش مهر، این نشست دوشنبه، ۴ شهریور ۹۸، از ساعت ۱۸ در خانه حکمت اصفهان، واقع در چهارراه دهش، خیابان شیخ مفید شرقی، بعد از کلینیک الزهرا برگزار خواهد شد.
 
همایش «رسانه و سبک زندگی اسلامی-یرانی» برگزار می‌شود
همایش ملی «رسانه و سبک زندگی اسلامی-ایرانی» با محوریت استحکام خانواده و با هدف تعمیق و گسترش فرهنگ اسلامی در خانواده‌های کشورمان روز سه‌شنبه، پنجم شهریور در مرکز همایش‌های سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود.موسسه صراط‌المستقیم این همایش را با مشارکت سازمان عقیدتی-سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صداوسیما، معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، بسیج شهرداری تهران و برخی دیگر از نهادهای فرهنگی و اجتماعی کشور برگزار می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین