sobhe-no.ir
770
یکشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
12

خبر

صنوف‌سینمایی‌فقط‌ازافرادخاص‌حمایت‌می‌کنند

هنرمندان ‌درجه‌دو و عزیزکرده‌های سینما

هرازگاهی خبری از خانه‌نشینی یا فوت یکی از هنرمندان سینما و تلویزیون منتشر می‌شود. این هنرمندان معمولا در سکوت خبری و بدون توجه صنوف سینمایی روزگار می‌گذرانند.

صبح نو

خبر

افزایش‌فروش وکاهش ‌مخاطبان‌سینما
بررسی آمار فروش فیلم‌ها در پنج‌ماهه ابتدایی سال نشان می‌دهد که فروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته اما تعداد مخاطبان کاهش یافته است. به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، میزان فروش سینمای ایران در پنج‌ماهه ابتدایی سال به ۱۶۶ میلیارد و ۶۲۱ میلیون و ۱۵۱ هزار تومان رسیده است و طی این مدت ۱۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۸۲ نفر به تماشای فیلم‌های درحال اکران نشسته‌اند. این درحالی است که در سال گذشته میزان فروش پنج‌ماهه ابتدایی سال معادل ۱۳۲ میلیارد و ۱۸۴ میلیون و دو هزار تومان و تعداد تماشاگران ۱۵ میلیون و ۲۰۴ هزار و ۳۷۳ نفر بوده است. با توجه به افزایش میزان فروش فیلم‌ها در سال ۹۸ بر اساس بررسی‌های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، میزان افزایش فروش فیلم‌ها در پنج‌ماه ابتدایی سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷، 26درصد رشد داشته اما تعداد تماشاگران در پنج‌ماه ابتدایی امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته ۴ درصد کاهش داشته است. میزان فروش سینمای ایران در مرداد سال ۹۸ معادل ۲۳ میلیارد و ۵۴۷ میلیون و ۷۰۷ هزار تومان بوده است و دو میلیون و ۵۲ هزار نفر به تماشای فیلم‌های اکران‌شده نشسته‌اند. در مقایسه مرداد امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، میزان فروش در سال گذشته ۲۸ میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۶۴۲ هزار تومان بوده است و سه میلیون و ۲۲۱ هزار و ۷۳۳ نفر به تماشای فیلم‌ها نشسته‌اند که بر این اساس در مرداد امسال ۱۶ درصد کاهش داشته و همچنین با کاهش ۳۶ درصدی مخاطب همراه بوده است.

دیدارباداریوش‌اسدزاده
محمدرضا کائینی از پژوهشگران تاریخ کشورمان است. این پژوهشگر جوان اخیراً به ملاقات آقای داریوش اسدزاده از بازیگران پیشکسوت سینما و تلویزیون رفته است. کائینی ملاقاتش با اسدزاده را در صفحه شخصی‌اش این‌گونه روایت کرده است: «این قلم از سربند یک آشنایی دیرپا با داریوش اسدزاده و به پاس لطف و مهر مستدامش، در این روزهای دشوار بیماری، فراوان از وی سراغ می‌گیرد. بیماری طاقت‌سوزی که در 97‌سالگی دامن‌گیر او شده، روز‌به‌روز تنش را بیشتر می‌کاهد و توان وی را بیش از پیش می‌ستاند. بی‌نیاز از تذکر است که تحمل این‌گونه ابتلائات، علاوه بر رنج جسمی، توان مالی ویژه‌ای را می‌طلبد که البته از وسع بسیاری از جماعت موسوم به هنرپیشه خارج است! سخن اینجاست که اگر نهادهای مسوول از جمله وزارت ارشاد و تشکل‌های صنفی مربوطه، در این روزهای تلخ از او و امثال او سراغی نگیرند، حضور نمایشی و تشریفاتی ایشان در مراسمات بعدی، چه گرهی را خواهد گشود؟ اسدزاده قدیمی‌ترین بازمانده تئاتر و سپس سینمای ایران است، علاوه بر این از شاهدان دقیق‌النظر تاریخ معاصر نیز، که این جنبه از شخصیت وی نامکشوف باقی مانده است (نگارنده طی حدوداً 100 جلسه، فقط به ضبط خاطرات سیاسی وی پرداخته است). او در این روزها -که حتی تاب نشستن و سخن گفتن نیز ندارد-چشم به راه دوستان دیرین و مسوولانی است که کارهای مهم‌تری دارند و بود و نبود او را یکسان گرفته‌اند! کسانی که فقط برای گرفتن تصاویر تبلیغی و ابراز تأسف و تسلیت‌های روتین به کار می‌آیند و فایده‌ای بیش از این ندارند! اگر سلبریتی‌های بی‌درد نمی‌توانند گوشی خود را به زمین نهند و در درون آن زندگی می‌کنند، آیا مسوولان نیز باید به همین درد دچار شوند؟ بینوا هنرمند که عمری بر سر تفرج این مردمان نهاده است!

captcha
شماره‌های پیشین