sobhe-no.ir
769
شنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۹۸
6
نکته

همدل‌تر باشیم

مهدیه شاهمرادی خبرنگار گروه زندگی

«صبح‌نو» به بهانه روز پزشک، آخرین حواشی جامعه پزشکی را بررسی می‌کند

درد مالیات؛ بهانه کارتخوان

بالاخره پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان سازمان امور مالیاتی زمانی را برای نصب کارتخوان‌ها در مطب‌ها تعیین کرد؛ اما فقط دو روز قبل از پایان این ضرب‌الاجل سازمان نظام پزشکی کشور در نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی خواستار به‌تعویق‌انداختن زمان اجرای این طرح شد و دلیل آن را آموزش اعضای سازمان برای ثبت و استفاده از دستگاه‌های کارتخوان عنوان کرد؛ موضوعی که خیلی زود واکنش برخی مسوولان و مردم را در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال داشت.

صبح نو

«صبح‌نو» به بهانه روز پزشک، آخرین حواشی جامعه پزشکی را بررسی می‌کند

درد مالیات؛ بهانه کارتخوان

بالاخره پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان سازمان امور مالیاتی زمانی را برای نصب کارتخوان‌ها در مطب‌ها تعیین کرد؛ اما فقط دو روز قبل از پایان این ضرب‌الاجل سازمان نظام پزشکی کشور در نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی خواستار به‌تعویق‌انداختن زمان اجرای این طرح شد و دلیل آن را آموزش اعضای سازمان برای ثبت و استفاده از دستگاه‌های کارتخوان عنوان کرد؛ موضوعی که خیلی زود واکنش برخی مسوولان و مردم را در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال داشت.

جامعه پزشکی کشور، با وجود همه تلاش‌ها و خدماتی که در مسیر ارتقای سطح سلامت افراد جامعه ارائه می‌دهد اما اغلب اوقات درگیر حاشیه‌هایی شده که شاید برخی از آن‌ها ناخواسته بوده است؛ از خطاهای پزشکی گرفته تا تعداد محدود پذیرش دانشجویان پزشکی و اتهام به انحصارگری آن‌ها و پزشکان فراری از کارتخوان.  کمتر کسی است که راهش به مطب‌های پزشکان مختلف افتاده باشد و این جمله‌ها را نشنیده باشد که «لطفاً ویزیت را نقدی پرداخت کنید»، «کارتخوان قطع است»، «کارتخوان خراب است»، «از خودپراز بیرون نقداً بگیرید» و یا اگر پای عملی در میان باشد با وجود مراجعه به بیمارستان حتماً شماره حسابی به شما می‌دهند تا دستمزد پزشک را به آن واریز کنید. این موضوع به دو دلیل در میان برخی از پزشکان رواج دارد؛ یکی به‌دلیل فرار مالیاتی و دیگری به‌دلیل دریافت حق ویزیت بیشتر از تعرفه. مختصصان زیادی هستند که هزینه ویزیت آن‌ها از 70هزار تومان شروع می‌شود و تا 150 هزار تومان بالا می‌رود و این درحالی است که تعرفه‌های ویزیت متخصصان چیزی حدود 50 هزار تومان است.
موضوع فرارهای مالیاتی پزشکان از سال گذشته بود که‌مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. در همان روزها بود که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای ‌اسلامی نیز آمار و ارقامی را درباره فرار مالیاتی پزشکان منتشر کرد که در آن از فرار 6هزار میلیارد تومانی پزشکان از مالیات خبر می‌داد؛ اما جامعه پزشکی نه آن روزها و حتی حالا زیر بار این فرارها و حتی الزامی شدن استفاده از کارتخوان در مطب‌های خود نمی‌روند. سرانجام در حالی که همچنان مقاومت‌های برخی پزشکان و نامه‌نگاری آنها با نهادها و کمیسیون‌های مختلف مجلس ادامه داشت، علی رستم‌پور، مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی روز هفتم مرداد براساس تبصره۶ قانون بودجه سال 1398 و ماده۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم اعلام کرد که تمامی صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی مکلف هستند نسبت به نصب، راه‌اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی اقدام کنند و تا 23 مردادماه مهلت دارند در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروشگاهی(کارتخوان بانکی) ثبت نام کنند.
به گفته رستم‌پور، مدیرکل سازمان مالیاتی، بر اساس قانون پزشکان و سایر اصناف مکلف‌اند از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند اما کارتخوان‌های مخصوصی در مطب‌ها نصب خواهد شد که مجهز به حافظه مالیاتی بوده و امکان تقلب و فرار مالیاتی به کلی محدود شده است. در کارتخوان‌هایی که برای مشاغل درمانی و پزشکی در نظر گرفته شده، بر اساس نرم‌افزار خاصی نام پزشک و مرکز درمانی، درج و رسیدی ارائه می‌شود که متفاوت است و بارکد مشخصی دارد.
مخالفت‌هایی پس از امضای تفاهم‌نامه سازمان نظام پزشکی با سازمان امور مالیاتی آغاز شد و نظام پزشکی تهران، بندرعباس، گناباد، همدان، سمنان، زاهدان، بوشهر، اسلامشهر، اسفراین، روسای انجمن علمی رادیولوژی ایران و انجمن‌های پزشکی مانند رادیولوژی ایران، انجمن قلب ایران، انجمن داروسازان، انجمن جراحان گوش، حلق‌و‌بینی و حتی شورای‌عالی نظام پزشکی نامه‌های اعتراض‌آمیز به رییس سازمان نظام پزشکی ارسال کردند و خواستار ابطال تفاهمنامه نظام پزشکی با سازمان امور مالیاتی برای نصب کارتخوان در مطب پزشکان شدند.
 
مهلت بدهید کار با کارتخوان را یاد بگیریم!
این موضوع سبب شد که در روزهای گذشته سازمان نظام پزشکی کشور در اقدامی عجیب نامه‌ای به رییس سازمان امور مالیاتی بزند و به بهانه آموزش پزشکان برای استفاده از کارتخوان، خواستار توقف طرح نصب کارتخوان‌ها تا اطلاع‌ثانوی شد.
یک نامه باعث واکنش‌های زیادی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی شد که چگونه می‌شود پزشکان این کشور که خود را باسوادترین قشر در این مملکت می‌دانند برای استفاده از کارتخوان احتیاج به آموزش داشته باشند! کارتخوانی که حتی دستفروش‌های مترو و ضایعاتی‌های دوره‌گرد نیز از آن استفاده می‌کنند. اگرچه در بخشی از نامه به درستی اشاره شده که سازمان امور مالیاتی موظف به آموزش رعایت قوانین به مالیات‌دهندگان است اما چیزی که برای کاربران عجیب و حتی خنده‌دار است، نه نحوه رعایت قوانین مالیاتی بلکه این است که چرا برخی پزشکان برای چند روز نپرداختن مالیات، تا این اندازه خود را تقلیل می‌دهند و حاضر هستند از سوی مردم جامعه مبتدی فرض شوند؛ اتفاقی که سبب شد صحت فرارهای مالیاتی چند هزار میلیاردی پزشکان بیش از پیش برای مردم روشن شود.
حتی چند روز قبل‌تر از نامه سازمان نظام پزشکی به سازمان مالیات، رییس انجمن دندان‌پزشکان عمومی نیز در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری استفاده از کارتخوان در مطب دندان‌پزشکان را دلیلی بر افت کیفیت خدمات قابل‌ارائه به بیماران دانست و به همین دلیل خواستار توقف این طرح شد. حالا اینکه استفاده از کارتخوان در یک مطب چگونه می‌تواند روی کیفیت ارائه خدمات دندان‌پزشک به بیمار تأثیر بگذارد، سوالی است که باید خود این انجمن به آن پاسخ دهد. این نامه را می‌توان به نوعی تهدید و اتمام حجت هم نیز تلقی کرد که اگر این دستگاه‌های کارتخوان در مطب‌های دندان‌پزشکان اجباری شود؛ دیگر توقع کیفیت خدمات از پزشک را نداشته باشید، چون آن‌طور که از نامه این انجمن برمی‌آید، دندان‌پزشکان برای جبران مالیات پرداخته‌شده‌شان دست به هرکاری می‌زنند؛ از بالابردن تعرفه‌ها تا استفاده از متریال تقلبی و غیراستاندارد. این مساله‌ای است که از جمله دکتر شهنی‌زاده در نامه به اسحاق جهانگیری برداشت می‌شود.

چرا پزشکان به پرداخت مالیات معترض هستند؟
حالابعد از این نامه‌نگاری‌ها از سوی انجمن‌های مختلف و در نهایت سازمان نظام پزشکی، آقای حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی طی مصاحبه‌ای با شبکه خبر گفت: جامعه پزشکی با دستگاه کارتخوان مشکلی ندارد اما اینکه بر اساس یک ماده‌واحده مصوب مجلس در بودجه سال ۹۸، بخواهند جامعه پزشکی را از سایر صنوف تفکیک کرده و تبعیض قائل شوند، موضوعی است که پزشکان از آن گلایه دارند. 
سازمان نظام پزشکی در حالی از تفکیک شدن پزشکان از سایر صنوف گلایه دارد که طبق قانون هر صنف  باید میزان مالیات مشخصی را بپردازد و این طبیعی است که میزان مالیاتی که یک پزشک متخصص می‌پردازد با میزان مالیات یک میوه‌فروش دوره‌گرد فرق داشته باشد؛ اما یکی از دلایلی که باعث شده نام پزشکان مشخصاً در کنار سایر صنوف دیگر ذکر شود، سابقه درخشان آن‌ها در فرارهای مالیاتی است. مالیات‌گریزی برخی از افراد حاضر در جامعه پزشکان و دندان‌پزشکان از سایر صنوف بیشتر است، به‌طوری‌که با تخمین، میزان مالیات پزشکان و دندان‌پزشکان مبلغی در حدود 6 هزار و 800 میلیارد تومان است و این در حالی است که این جامعه فقط در حد چند میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین