sobhe-no.ir
769
شنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۹۸
5
رییس‌جمهوری روسیه در پاسخ به اقدامات موشکی اخیر آمریکا فرمان تقابلی صادر کرد

آماد‌ه‌باش مسکو

چند ماهی از لغو پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد از سوی دونالد ترامپ می‌گذرد، اقدامی که شروع مسابقه‌ای تسلیحاتی را نوید داد. بااین‌حال روز گذشته، چین و روسیه این موضوع را به نشست شورای امنیت کشاندند و پس از مطرح‌شدن این شکایت و هشدارهای لازم، ولادیمیر پوتین در پاسخ به انجام اقدامات موشکی و خروج یکجانبه آمریکا، دستور «واکنش متقارن» را صادر کرد.

حشدالشعبی یک هواپیمای جاسوسی را در صلاح‌الدین سرنگون کرد

ضرب شست عراق به رژیم صهیونیستی

صبح نو

حشدالشعبی یک هواپیمای جاسوسی را در صلاح‌الدین سرنگون کرد

ضرب شست عراق به رژیم صهیونیستی

پس از آنکه منابع امنیتی عراق از وقوع چند انفجار داخل مقر یکی از گروه‌های وابسته حشدالشعبی در جنوب استان صلاح‌الدین عراق خبر دادند، برخی مقام‌های آمریکایی معتقدند این اقدامات مشکوک کار صهیونیست‌هاست؛ موضوعی که نوری مالکی، رییس ائتلاف دولت قانون عراق، ضمن هشدار به رژیم صهیونیستی اعلام کرد اگر رژیم صهیونیستی به هدف قراردادن عراق ادامه دهد، این کشور به میدان جنگی تبدیل خواهد شد که بیش از یک کشور، ازجمله ایران، در آن شرکت خواهند کرد. 
سه‌شنبه هفته گذشته، یکی از انبارهای مهمات نیروهای حشدالشعبی عراق در نزدیکی پایگاه هوایی «بلد» واقع در استان صلاح‌الدین آتش گرفت و بعد از آن، انفجارهای ممتدی در آن رخ داد. برخی رسانه‌های عراق این انفجارها را به حملات هوایی ناشناس ربط دادند. با‌این‌حال، وزیر دفاع عراق از هرگونه پیش‌داوری خودداری کرد و خواهان اجرای تحقیقات بیشتر درباره این حادثه شد؛ اقدامی که برخی منابع آن را اقدامی مشکوک از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دانند.
ابومهدی المهندس، جانشین رییس سازمان حشدالعشبی، از نخستین مقام‌های عراقی بود که در واکنش به این انفجارها، آمریکا را مسوول واقعی انفجارها در انبار مهمات این سازمان دانست و تأکید کرد درصورت تکرار این اتفاقات، آمریکا پاسخ مقتضی دریافت خواهد کرد. وی همچنین یادآور شد نیروهای حشدالشعبی عراق از این به‌بعد، به هواپیماهای ناشناس که برفراز مقرهای خود پرواز کنند، شلیک خواهد کرد.
البته، پس‌ از این اظهارنظرها، سازمان نیروهای حشدالشعبی عراق اعلام کرد یک فروند هواپیمای جاسوسی را برفراز یکی از مقرهای خود در اطراف پایتخت این کشور هدف قرار داده است. اقدام اخیر علیه حشدالشعبی در حالی صورت می‌گیرد که این نیروها به‌عنوان بخش مهمی از ساختار نظامی و امنیتی عراق به‌شمار می‌روند و نقش بسیار پررنگی در جنگ علیه داعش و مبارزه با تروریسم برعهده دارند.
شبکه تلویزیونی «سومریه» عراق، با تأیید این خبر، شامگاه پنجشنبه اعلام کرد پدافند هوایی حشدالشعبی این پرنده ناشناس را حین پرواز برفراز مقر تیپ ۱۲ خود واقع در کمربند بغداد هدف قرار داده و منهدم کرده است. حشدالشعبی در بیانیه‌ای درباره این اقدام پیروزمندانه مقاومت در عراق این‌گونه نوشت: «پدافند هوایی حشدالشعبی مأموریت هواپیمای دشمن را ناتمام گذاشت». جنبش مقاومت اسلامی نجبای عراق، زیرمجموعه حشدالشعبی، نیز در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: «رزمندگان نجبا پهپاد ناشناس را سرنگون کردند».

  هشدار حزب‌الله عراق
حزب‌الله عراق در واکنش به حادثه اخیر پایگاه هوایی «بلد» این کشور، تأکید کرد درصورت تکرار حادثه مشابه، اقدام عملی انجام خواهد داد. این گروه عراقی پنجشنبه ۳۱مرداد در بیانیه‌ای، آمریکا را مسوول حوادث عراق دانست و اعلام کرد: «بعد از پایان مقابله با داعش، آمریکا به مرحله حمله مستقیم به مراکز و مقرهای حشدالشعبی منتقل شده است».
این گروه عراقی که زیرمجموعه سازمان حشدالشعبی است، احتمال داد «آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها» در آینده علیه عتبات عالیات و شخصیت‌های ملی معروف حملاتی انجام دهند. انفجارهای پایگاه هوایی «بلد» عراق که گفته می‌شود بزرگ‌ترین پایگاه نظامی این کشور است، سومین مورد از این انفجارها در بیش از یک ماه اخیر بود.

  نوری مالکی:  عراق با قدرت پاسخ خواهد داد
البته پس از عنوان‌شدن اقدامات مشکوک رژیم صهیونیستی در عراق، نوری مالکی، رییس ائتلاف دولت قانون این کشور، نیز در واکنش به این ‌گونه حملات، ضمن هشدار به رژیم صهیونیستی اعلام کرد اگر اسرائیل به هدف قراردادن عراق ادامه دهد، این کشور به میدان جنگی تبدیل خواهد شد که بیش از یک کشور، ازجمله ایران، در آن شرکت خواهند کرد. رییس دفتر نوری مالکی به‌نقل از وی در توییتر خود نوشت: «اگر ثابت شود اسرائیل در عملیات‌های اخیر دست دارد، عراق با قدرت پاسخ خواهد داد».
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، پیش‌تر گفته بود: «ما علیه ایران در عراق و مناطق دیگری ازجمله خاک سوریه فعالیت می‌کنیم. ایران کشوری است که ایده تخریب اسرائیل را دنبال می‌کند و هدف آن فعالیت علیه ماست. نتانیاهو با تأکید بر دخالت در کشورهای منطقه افزود: «ما در عراق چه لازم باشد یا نباشد، فعالیت می‌کنیم و در جبهه‌های مختلفی علیه هر کشوری فعالیت می‌کنیم که خواهان از‌بین‌بردن ما باشد.

  افشاگری درباره حملات هوایی رژیم صهیونیستی به عراق
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش داده است مقام‌های آمریکایی مسوولیت رژیم صهیونیستی در حمله علیه انبار تسلیحاتی در عراق را تأیید کرده‌اند. این خبرگزاری افزود: دو مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده است، اعلام کردند اسرائیل در ماه ژوئیه، به انبار تسلیحاتی در عراق حمله کرده است. روزنامه «نیویورک‌تایمز» نیز دیروز به‌نقل از مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی نوشت: «اسرائیل ماه گذشته انبار تسلیحاتی ایران در عراق را بمباران کرده است».
این افشاگری در حالی صورت می‌گیرد که شاهد تحرکات و عملیات نیروهای آمریکایی در مرز مشترک عراق و سوریه هستیم که اخیرا با هشدارهای حشدالشعبی نیز مواجه شدند. گفتنی است رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند با واردکردن گروه‌های تروریستی از آن سوی مرز و به‌راه‌انداختن بی‌ثباتی و ناامنی، زمینه ادامه حضورشان در عراق را فراهم کنند.

captcha
شماره‌های پیشین