sobhe-no.ir
769
شنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۹۸
3
گزارش «صبح‌نو» از دغدغه همیشگی رهبر انقلاب برای تولید را بخوانید

عبور از 70 خان

چهارشنبه هفته گذشته رییس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت با رهبر‌انقلاب دیدار کردند؛ دیداری که در آن رهبری با تاکید بر اولویت‌های دولت، باز هم بر تولید و رفع موانع آن اشاره کردند و به تعبیر ایشان، گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از ۷‌خان بلکه از ۷۰‌خان عبور کرد که مسوولان باید این مشکل جدی را حل کرده و مقررات زائد و موانع تولید را رفع کنند.

به داد اقتصاد ایران برسید

دکتر سیدامیر سیاح

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از دغدغه همیشگی رهبر انقلاب برای تولید را بخوانید

عبور از 70 خان

چهارشنبه هفته گذشته رییس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت با رهبر‌انقلاب دیدار کردند؛ دیداری که در آن رهبری با تاکید بر اولویت‌های دولت، باز هم بر تولید و رفع موانع آن اشاره کردند و به تعبیر ایشان، گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از ۷‌خان بلکه از ۷۰‌خان عبور کرد که مسوولان باید این مشکل جدی را حل کرده و مقررات زائد و موانع تولید را رفع کنند.

رهبر انقلاب که بارها و در جلسات و نشست‌های مختلف به رفع موانع تولید اشاره کرده‌اند، در این نشست نیز با تأکید بر توجه کامل مسوولان به «تولید داخلی» به‌عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» نکاتی را درباره موضوعات روز کشور به دولتی‌ها بیان کردند. «رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت»، «توجه ویژه به بخش‌های پیشران اقتصادی نظیر مسکن، کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ضرورت تغییر نگاه به تولیدکننده به‌عنوان رزمنده جنگ اقتصادی» و «لزوم جهت‌گیری و هدف‌گذاری پیشرفت اقتصادی به سمت تأمین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر» مهم‌ترین موضوعاتی بود که رهبری خطاب به مسوولان اجرایی کشور مورد تاکید قرار دادند.
با مرور بخشی از بیانات رهبری در پیام نوروزی امسال نیز ایشان مشکل اساسی کشور را «اقتصاد» و به ویژه «مشکلات معیشتی» عنوان کردند. سالی که بنا به فرموده رهبری باید تدبیرهای دولت در زمینه رفع اقتصادی به ثمر بنشیند و مردم آثار آن را احساس کنند؛ اما در آن زمان یعنی دقیقاً پنج ماه پیش رهبر انقلاب چه گفتند؟ ایشان در پیام نوروزی خود خطاب به ملت و دولت تاکید کردند: «در مسأله اقتصاد مسائلی که داریم زیاد است: بحث کاهش ارزش پول ملی یک مسأله مهم است، بحث قدرت خرید مردم همین‌جور، بحث مشکل کارخانجات و کم‌کاری و احیاناً تعطیلی بعضی از کارخانجات از این قبیل است. این‌ها مشکلات است. آنچه من مطالعه کردم و از نظر کارشناس‌ها استفاده کردم، کلید این همه، عبارت است از توسعه تولید ملی».
برآیند همه سخنان رهبری درباره بهبود شرایط اقتصادی کشور از جمله افزایش ارزش پول ملی، رفع دغدغه معیشت مردم و خروج کارخانه‌ها از رکود «توسعه و رونق تولید» است؛ اما در نشست روز چهارشنبه رییس‌جمهوری و هیأت دولت با رهبر انقلاب، ایشان علت نام‌گذاری امسال به نام «رونق تولید» را توجه به پیش‌بینی‌ها درباره افزایش کارشکنی‌های بیگانگان برشمردند و خاطرنشان کردند: «بهترین مقابله با این دشمنی‌ها، رونق تولید است که به فضل الهی در این زمینه حرکتی در بخش‌های مختلف دیده می‌شود که به نوبه خود نشان‌دهنده ظرفیت‌های بالقوه در سراسر کشور است، بنابراین مسوولان باید تولید داخلی را اساس کار قرار دهند.»
در عین حال، رهبری انتقادی به مجموعه دولت داشتند. ایشان با انتقاد مجدد از مشکلات موجود بر سر راه ایجاد واحدهای تولیدی گفتند:«گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از ۷ خان بلکه از ۷۰ خان عبور کرد که مسوولان باید این مشکل جدی را حل کرده و مقررات زائد و موانع تولید را رفع کنند.» این سخنان رهبری در حالی بارها به مسوولان اجرایی کشور گوشزد می‌شود که حتی فعالان اقتصادی نیز موانع کسب‌وکار و مقررات زائد و پیچیده را مهم‌ترین دغدغه تولید و فعالیت‌های اقتصادی می‌دانند و بر این باورند که دولت فقط موانع و مقررات زائد را از سر راه تولید بردارد.
در همین زمینه رحیم سرهنگی، مدیرکل توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت کار، معتقد است: ایران در شاخص سهولت کسب‌و‌کار در سال ۲۰۱۹ همچنان در جایگاه ۱۲۸ جهان قرار دارد در حالی که کشورهای همسایه با سرعت از کشور ما پیشی گرفته‌اند. وی با تاکید بر اینکه بسیاری از ایده‌ها و استراتژی‌های حوزه بهبود فضای کسب‌و‌کار در سایر کشورها، در ایران نیز به‌نوعی در امور سیاست‌گذاری مطرح شده است، گفت: اما این استراتژی‌ها در اجرا ناقص بودند؛ پس این سؤال مطرح می‌شود که مشکل فضای کسب‌و‌کار ایران از کجاست و مسأله چیست که تمام راه‌حل‌ها مطرح شده اما هیچ‌گاه به درستی اجرا نشدند یا بدون پیش‌نیازهای آن به‌صورت صوری در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گرفته است.
سرهنگی با اشاره به دلایل ناکارآمدی فضای کسب‌و‌کار در کشور نیز گفت: این دلایل در چند قالب قابل بررسی است؛ بوروکراسی دولت، ناکارآمدی برنامه‌های دولت، سهم‌خواهی وزارتخانه‌های مختلف از اعمال قدرت و بودجه، نبود یک سازوکار هماهنگ بین اجزای دولت برای اقدام مشترک، اقتصاد نفتی و رانتی، نبود گفت‌وگوی مؤثر بین دولت و بخش خصوصی و وجود نهادهایی که به درستی بخش خصوصی را نمایندگی نمی‌کنند از مهم‌ترین عوامل ناکارآمدی فضای کسب‌و‌کار در کشور هستند.
مدیرکل توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار در وزارت کار ادامه داد: بوروکراسی شدید دولتی و ناکارآمدی فعالیت‌های دولت‌ها یکی از اساسی‌ترین نکته‌هایی است که باید به آن توجه کرد. دولت به واسطه بزرگ بودن و ناکارآمدی در سیاست‌گذاری و عدم پاسخگویی در حین و بعد از اتمام دوره کاری باعث شده تا برنامه‌هایش فقط به صورت شکلی و صوری در مرحله تدوین یا پس از آن باقی بماند.
وی افزود: از طرفی عدم هماهنگی بین برنامه دستگاه‌های اجرایی باعث ناکارآمدی برنامه‌ها می‌شود و بزرگی اندازه دولت نیز مانند «هیولایی» بودجه دولت را می‌بلعد؛ یعنی شعار اشتغال و نبود یک عزم و جرأت در تغییر در شکل قراردادهای استخدامی مادام‌العمر دولت، باعث شده تا بدنه بخش دولتی هیچ انگیزه‌ای برای تکان خوردن نداشته باشد. با این حال، رهبر انقلاب در نشست با مسوولان اجرایی کشور، نگاه ویژه دولت به بنگاه‌های متوسط و کوچک را خواستار شدند و افزودند: «این نگاه ویژه، رکن اصلی در اقتصاد مقاومتی است که همه مسوولان آن را پسندیده‌اند و قول اجرا داده‌اند که البته کارهایی هم شده است.»

captcha
شماره‌های پیشین