sobhe-no.ir
768
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
7
گزارش «صبح‌نو» از پویش‌های مجازی جوانان درباره واقعه غدیر را بخوانید

# فقط _به_ عشق_ علی

«حاضران به غایبان برسانند»؛ این جمله‌ای است که قرن‌هاست دهان به دهان، از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود اما حتی آن زمان که از دهان مبارک پیامبر وحی؟ص؟ گفته شد نیز بسیاری نشنیدند یا نخواستند بشنوند؛ جمله‌ای که در پس آن، خبر ولایت بزرگمرد تاریخ بود.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی:

دامداران  از عوامل اختلال در بازار گوشت هستند

صبح نو

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی:

دامداران  از عوامل اختلال در بازار گوشت هستند


رشد سریع قیمت گوشت در کشور پای سودجویان و متقلبان را به این کالا باز کرد و شاهد تقلب و تخلف‌های جدیدی در نحوه عرضه این کالا بوده‌ایم. این تخلفات هم در عرضه گوشت و هم در دام زنده دیده می‌شود. به‌طور مثال برخی فروشنده‌ها قبل از عرضه دام زنده به حیوان نمک زیاد می‌دهند تا حیوان تشنه شده و آب زیادی بخورد و چند کیلو سنگین‌تر شود، بعد آن را برای فروش عرضه می‌کنند، با این روش آب را به قیمت گوشت می‌فروشند. البته تقلب در عرضه گوشت به مراتب بیشتر از دام زنده است. به‌طور مثال یکی از انواع تقلب‌ها خواباندن گوشت در نوشابه است که باعث می‌شود وزن گوشت تا حد بسیار زیادی افزایش یابد، گوشتی که در نوشابه خوابانده شده، نوشابه را به شدت جذب می‌کند و پس از گذشت چندین ساعت، نوشابه جذب لایه‌ها و بافت گوشت می‌شود و با توجه به بی‌بو بودن نوشابه، تشخیص چنین گوشت‌هایی، نه‌تنها سخت بلکه غیرممکن خواهد بود و البته روش‌های گوناگون دیگری برای سودجویی در بازار این کالا وجود دارد. با این حال این روزها با توجه به عبور از عید قربان و کم‌شدن عرضه آن در بازار، در هفته جاری با نوساناتی روبه‌رو شده است.
آقای علی‌اصغر ملکی در گفت‌و‌گو با  مهر در این‌باره اظهار کرد: ورود دام به تهران بنا بر دلایل عنوان‌شده، مقداری کاهش یافته است. به همین دلیل قیمت گوشت گوسفندی در هر کیلوگرم حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان افزایش داشته و در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه برای مغازه‌دار بین ۹۵ تا ۹۶ هزار تومان و برای مصرف‌کنندگان بین ۱۰۴ تا ۱۰۵ هزار تومان است. وی درباره اینکه دامداران مدعی هستند که با انباشت دام در کشور مواجه شده‌ایم، چرا عرضه دام به بازار کاهش یافته است، اضافه کرد: پس چرا عرضه در میادین کم است و این مساله موجب افزایش قیمت شده است؟ البته برخی دامداران دام‌های خود را نگه داشته‌اند و وزن این دام افزایش زیادی داشته به‌طوری که از شرایط کشتار تهران خارج شده و در این استان جذب نمی‌شود چون هم قیمت دام و هم وزن آن بالاست. وی درباره اینکه آیا این دام‌ها فقط در استان‌های مبدأ و همجوار جذب می‌شوند، گفت: در این استان‌ها نیز جذب کم است و خریدار وجود ندارد. این دام‌ها در حدود ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم وزن و نزدیک به دو میلیون 
و ۶۰۰ هزارتومان تا دو میلیون و ۷۰۰ هزارتومان قیمت دارند؛ بنابراین هر کسی از عهده خرید آن‌ها بر‌نمی‌آید.
رییس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه آیا با افزایش وزن، کیفیت گوشت دام کاهش می‌یابد، اضافه کرد: گوشت چرب می‌شود و شما اگر به‌عنوان مشتری به مغازه مراجعه کنید این نوع گوشت را خریداری نمی‌کنید. زمانی که وزن دام از ۵۰ تا ۵۵ کیلوگرم بالاتر می‌رود، گوشت آن چرب می‌شود و در استان تهران خریدار ندارد.
رییس اتحادیه گوشت گوسفندی به این پرسش که بنابراین دامداران خودشان مقصرند که از عرضه به موقع دام‌هایشان به بازار خودداری کرده‌اند، پاسخ داد: در واقع آن‌ها تصور می‌کردند شرایط امسال نیز مانند سال قبل خواهد بود. ابتدای سال نیز وضعیت بارندگی و مراتع خوب بود، دام‌ها را چرا بردند و نگه داشتند و حالا که با چنین بازاری مواجه شده‌اند، می‌گویند چه کنیم.
ملکی درباره اینکه آیا فکر می‌کنید در حال حاضر دام با وزن مناسب برای عرضه به بازار نداریم یا اینکه دامداران باز دام‌ها را برای فرصت مناسب‌تر نگه داشته‌اند که قیمت را بالا ببرند، افزود: دام داریم اما نگاه آن‌ها به این است که حدود دو هفته دیگر به آغاز ماه محرم مانده است.
ملکی درباره اینکه بنابراین دامداران با عدم عرضه به‌موقع دام‌ها یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند، گفت: بله، وقتی دام را عرضه نمی‌کنند و به طمع اینکه قیمت آن بالا برود دام را نگه می‌دارند، وزن آن هم بالا می‌رود. آن‌ها با این نگاه که سال قبل بازار دچار چالش شد، با کمبود مواجه بودیم و دام‌هایشان را توانستند به قیمت‌های ایده‌آل خود اعمال نرخ کنند، امسال نیز همین افکار را دارند.

captcha
شماره‌های پیشین