sobhe-no.ir
767
یکشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
3
محمدمهدی شریعتمدار در گفت‌وگوبا «صبح نو» از تأثیرگذاری پیام های حج رهبر انقلاب می گوید

ملت‌های مسلمان، تشنه شنیدن پیام انقلاب اسلامی

پیام امام خمینی؟ره؟ به حاجیان در خرداد۱۳۵۸ نخستین حرکت قاطع و البته متفاوت با گذشته در تقابل تمام‌قد با استکبار جهانی و دمیدن روح خودانگیختگی در میان مسلمانان بود. این خط سیر در پیام‌های سالانه حج در سال‌های بعد نیز ادامه یافت. پس از رحلت حضرت امام و زعامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیام‌ها به حاجیان شکلی جدی‌تر، آینده‌نگرانه‌تر و منسجم‌تر به خود گرفت.

کودتای 28مرداد؛ ائتلاف برای چپاول­گری

دکتر حسین شیخ‌زاده استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی

صبح نو

محمدمهدی شریعتمدار در گفت‌وگوبا «صبح نو» از تأثیرگذاری پیام های حج رهبر انقلاب می گوید

ملت‌های مسلمان، تشنه شنیدن پیام انقلاب اسلامی

پیام امام خمینی؟ره؟ به حاجیان در خرداد۱۳۵۸ نخستین حرکت قاطع و البته متفاوت با گذشته در تقابل تمام‌قد با استکبار جهانی و دمیدن روح خودانگیختگی در میان مسلمانان بود. این خط سیر در پیام‌های سالانه حج در سال‌های بعد نیز ادامه یافت. پس از رحلت حضرت امام و زعامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیام‌ها به حاجیان شکلی جدی‌تر، آینده‌نگرانه‌تر و منسجم‌تر به خود گرفت.


با‌توجه‌به برنامه همه‌جانبه جبهه استکبار برای رخنه در میان دولت‌های به ظاهر اسلامی، پیام‌های سالانه حج از سوی رهبر معظم انقلاب به بارقه‌ای امیدبخش و روح‌افزا برای ملت‌های مسلمان تبدیل شده است؛ پیام‌هایی که روح اصلی جاری و ساری در خط‌به‌خط آن‌ها، همواره تأکید بر مقاومت دربرابر جبهه کفر و اذناب منطقه‌ای آن‌ها و تقویت اندیشه مقاومت بوده است. این مقاومت‌طلبی و تأکید بر ضدیت با جبهه استکبار در سال‌های اخیر و با‌توجه‌به تحولات منطقه، پرتکرارتر و خصلتی قوام‌یافته‌تر نیز به خود گرفته است. برای تبیین بیشتر ذات پیام‌های حج و نقش آن در روشنگری مسلمانان، به‌سراغ آقای محمدمهدی شریعتمدار، رایزن فرهنگی پیشین ایران در لبنان و تحلیلگر مسائل منطقه، رفته‌ایم که درادامه مشروح آن را خواهید خواند. 

پیام‌های حج خطاب به افکار عمومی جهان است 
شریعتمدار با اشاره به ذات پیام‌های حج گفت: اعمال عبادی، اعمال صرفا فردی نیستند؛ بلکه جنبه سیاسی و اجتماعی نیز دارند. اعمال عبادی طبق گفته مشهور شهید آیت‌الله مدرس که امام خمینی نیز به آن استناد می‌کردند، مبنی‌بر «دیانت ما عین سیاست ما و سیاست ما عین دیانت ماست»، وجهه سیاسی دارند. اسلام نظام کامل فردی، اجتماعی و سیاسی و بین‌المللی دارد. از مهم‌ترین عبادت‌هایی که به‌طور ویژه این جنبه را دارد، مسأله مناسک حج و کنگره اجتماع مسلمانان است؛ بنابراین، به‌طور ویژه درکنار همه عبادت‌ها، به‌خصوص این عبادت از اهمیت زیادی برخوردار است. 
وی با اشاره به احیای مراسم برائت از مشرکان از سوی حضرت امام اظهار کرد: شما حتما می‌دانید که پیامبر اسلام، حضرت علی؟ع؟ را برای اعلام برائت از مشرکان به مناسک حج فرستادند؛ بنابراین، یکی از مهم‌ترین جلوه‌های تحقق برائت از مشرکان و تحقق ابعاد سیاسی و اجتماعی مناسک حج، همین پیام‌هاست که هم در زمان امام راحل و هم در زمان امام حاضر، یعنی آیت‌الله خامنه‌ای، صادر 
می‌شود.
رایزن فرهنگی پیشین ایران در لبنان تصریح کرد: این پیام‌ها علاوه‌بر اعلام برائت از مشرکان و رساندن حج به جایگاه ویژه خود در میان اجتماع مسلمانان برای بررسی مسائل و مشکلات موجود و نیز رویارویی با دشمنان اسلام، ویژگی‌های خاص دیگری نیز دارد: اولا اینکه این پیام‌ها برای همه مسلمانان جهان است و طبعا مهم‌ترین مسائل جهان که در رأس آن فلسطین است، در آن بروز و ظهور دارد. همان‌طورکه در پیام رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره شده، مسأله فلسطین، مسأله محوری جهان اسلام است. همچنین، این پیام‌ها معمولا مواضع کلی جمهوری اسلامی و خواسته‌های رهبری و انقلاب اسلامی را بیان می‌کند. طبعا این پیام خطاب به مستضعفان، مسلمانان و همه ملت‌ها و افکار عمومی جهان است؛ به‌همین‌دلیل، در رویارویی با استکبار جهانی و مستکبران منطقه قرار دارد. 

تقابل اسلام ناب و اسلام آمریکایی 
این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به صف‌آرایی جبهه استکبار دربرابر جبهه مقاومت گفت: باتوجه‌به صف‌آرایی جبهه مقاومت دربرابر جبهه استکبار در جهان اسلام یا شاید در همه جهان که اسلام‌ناب‌محمدی را دربرابر اسلام آمریکایی قرار داده، طبیعی است وحدت و بیداری اسلامی از دیگر ویژگی‌های این پیام‌ها باشد. از سوی دیگر، آینده جهان اسلام و تمدن اسلامی که رهبر معظم انقلاب در چند سال اخیر بر ساخت آن تأکید کرده‌اند، از دیگر عناصر تشکیل‌دهنده پیام‌های حج است. مجموعه این پیام‌ها مشخص‌کننده خطوط اصلی و راهبری اسلام ناب محمدی، بیداری اسلامی و تمدن اسلامی است که طبعا تمدنی برای همه جهانیان خواهد بود.
شریعتمدار با بیان اینکه ملت‌های مسلمان تشنه شنیدن پیام انقلاب اسلامی هستند، گفت: اولین کنگره حج بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حادثه بزرگی در تاریخ 14 قرن پس از ظهور اسلام بود. پیام امام خمینی؟ره؟ به کنگره عظیم حج در خرداد۱۳۵۸، نخستین مواجهه رسمی ایشان با مسلمانان جهان بود که بسیار اهمیت داشت. همچنین، فضای امروز جهان اسلام کمتر از فضای ابتدای انقلاب اسلامی تشنه دریافت این پیام‌ها نیست. 

مقاومت جای خود را در میان مسلمانان 
باز کرده است
وی با بیان اینکه ازلحاظ فنی و فکری، شاهد پیشروی‌های زیادی در جهان اسلامی هستیم، گفت: تحولات عظیمی دارد در ایران و جهان و منطقه غرب آسیا رخ می‌دهد؛ بنابراین، تشنگی برای شنیدن پیام‌های رهبری بسیار زیاد است. در چند ماه اخیر و همزمان با پیروزی‌های مهم و ایستادگی و مقاومت ایران، شاهد تحولی جدی در منطقه بوده‌ایم. اگر دقیق‌تر بررسی شود، خواهیم دید اقدامات اخیر جمهوری اسلامی ایران که ناظر بر مقاومت دربرابر جبهه استکبار است، جای خود را در میان مسلمانان باز کرده است.
رایزن فرهنگی پیشین ایران در لبنان اظهار کرد: اگر امام خمینی؟ره؟ بنیان‌گذار جمهوری اسلامی بود، نقش رهبر معظم انقلاب را باید در نهادینه‌کردن سازوکارهای مختلف در جمهوری اسلامی ایران، به‌خصوص در منطقه بدانیم. درواقع، آینده‌پژوهی، مطالعات و نگاه‌های راهبردی، جزء ویژگی‌های رهبر معظم انقلاب است. البته، این بدان‌معنی نیست که چنین خصایصی در امام خمینی وجود نداشت؛ اما با‌توجه‌به جوان‌بودن جریان انقلاب و درگیری کشور با جنگ هشت‌ساله دفاع مقدس، امکان تحقق نگاه راهبری و ایجاد ساز‌و‌کارهای لازم در آن برهه وجود نداشت.

captcha
شماره‌های پیشین