sobhe-no.ir
767
یکشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
2
 نکته

از کاخ باکینگهام تا کاخ‌سفید

محبوبه نیاورانی دبیر گروه سیاست

مرور جهش 170‌درصدی شاخص کل بورس از ابتدای‌97

تالار شیشه‌ای بر مدار صعود

شاخص‌های بورس در تالار شیشه‌ای طی حدود یک‌سال و نیم گذشته از رشد 171.5 درصدی حکایت دارد؛ شاخصی که از کانال 96 هزار واحد در فروردین سال گذشته امروز با رکوردشکنی تاریخی به کانال 261 هزار واحدی رسیده است.

رشد 14 واحدی شاخص کل بورس در روز گذشته

صبح نو

مرور جهش 170‌درصدی شاخص کل بورس از ابتدای‌97

تالار شیشه‌ای بر مدار صعود

شاخص‌های بورس در تالار شیشه‌ای طی حدود یک‌سال و نیم گذشته از رشد 171.5 درصدی حکایت دارد؛ شاخصی که از کانال 96 هزار واحد در فروردین سال گذشته امروز با رکوردشکنی تاریخی به کانال 261 هزار واحدی رسیده است.

شاخص کل معاملات سال ۹۷ بورس را از ارتفاع ۹۶ هزار و ۲۹۰واحد آغاز کرد و در پایان این سال با ۸۲ هزار و ۳۶۹واحد افزایش، معادل ۸۶ درصد رشد را به ثبت رساند و به ارتفاع ۱۷۸ هزار و ۶۵۹واحد رسید. 
این در حالی است که شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۶۵ هزار و ۷۴۳ واحد رشد و شاخص بازار دوم با ۱۳۸ هزار و ۶۷۵واحد افزایش مواجه شدند.
بازار سرمایه ایران، در ادامه روند موفقیت‌آمیز ماه‌های گذشته خود، مرداد را با شاخص ۱۳۷ هزار واحدی به پایان رساند که ۲۹ هزار واحد رشد را نسبت به تیرماه نشان می‌دهد. 
در مردادماه 97، بر اساس آمارها، نماگر شاخص کل در روندی بی‌سابقه توانست در ۲۳ روز معاملاتی، شاهد ۲۹ کانال‌شکنی باشد و بازده خود طی مدت مزبور را به ۲۷ درصد برساند. 
بر این اساس نماگر بورس تهران که در آخرین روز معاملاتی تیرماه 97 در کانال ۱۰۸ هزار واحد قرار داشت، در پایان مرداد به سطح ۱۳۷ هزار واحد ارتقا یافت تا علاوه بر بازده درخشان یک‌ماهه، بازده ۴۲ درصدی از ابتدای سال و ۶۷درصدی یک‌ساله را در دفتر عملکرد تاریخی خود بر جای بگذارد.
مرداد سال ۹۷ با جمیع تحولات و رخدادهای اقتصادی می‌تواند به مرداد پرحادثه اقتصادی کشور تعبیر شود؛ مردادی که با خبر تغییر نگرش دولت در سیاست‌های ارزی آغاز شد و در ادامه تحت تأثیر کش‌وقوس‌های سیاسی بر سر تحریم‌های آمریکا ادامه یافت.
از سوی دیگر بحث بر سر قیمت‌گذاری کالاها در بازار دوم و مذاکرات میان دولت و بورس کالا در این زمینه نیز از موضوعات مهم این دوره قلمداد شد. تمامی این موارد به انضمام پایان نسبی فصل مجامع شرکت‌های بورسی و ارائه کارنامه درخشان بسیاری از شرکت‌ها در سال ۹۶ و انتشار عملکرد سه‌ماهه سال ۹۷ شرکت‌ها باعث شد تا روند بازار در دو فصل مجزا قابل بررسی باشد.

رشد ۸۲۰۰۰ واحدی شاخص کل بورس در سال 97
در عین حال در هفت‌ماهه نخست سال گذشته، در مدت ۱۳۷ روز معاملاتی، تعداد ۲۸۹ میلیارد و ۷۶۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۸۵۳ هزار و ۱۳۷ میلیارد ریال در ۱۶ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۲۱۵ دفعه مورد معامله قرار گرفت. شاخص کل در هفت‌ماهه نخست سال گذشته، معاملات بورس را از ارتفاع ۹۶هزار و ۲۹۰ واحدی در ابتدای سال با ۸۶ هزار و ۶۳۹ واحد افزایش، معادل ۹۰ درصد رشد به ثبت رساند و در اواخر مهرماه به ارتفاع ۱۸۲ هزار و ۹۲۹ واحد رسید.
و اما در سالی که گذشت بازار سرمایه ۲۴۱ روز معاملاتی را تجربه کرد که در این مدت تعداد ۵۲۲ میلیارد و ۱۵۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۶۱۴ هزار و ۴۸ میلیارد ریال در ۳۰ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۶۵۷ دفعه در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گرفت.

نماگر بورس در 94 روز معاملاتی سال 98
در سال 98 نیز شاخص کل همچنان بر مدار صعود قرار داشت. در معاملات نخستین هفته کاری سال ۹۸ شاخص کل بورس اوراق بهادار ایران با بیش از ۲۸۰۰ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به ۱۸۱/۵۴۲ واحد رسید تا سهامداران در تالار شیشه‌ای سال جدید را با یک جهش مثبت آغاز کنند.شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد آغاز کرد تا نیمه تیرماه ۶۹ هزار و ۹۱۹واحد رشد را به ثبت رساند و به ارتفاع ۲۴۸ هزار و ۹۴۴واحد رسید که با ۷۰ هزار و ۲۸۵ واحد افزایش، رشد ۳۹.۳ درصدی را در مدت چهار ماه و نیم ابتدای سال به ثبت رساند.
اما از ابتدای امسال تاکنون شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد آغاز کرده است با رشد ۸۲ هزار و ۷۳۲ واحدی، معادل ۴۶ درصد افزایش را به ثبت رساند و به ارتفاع ۲۶۱ هزار و ۳۹۲ واحد رسیده است.
از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۹۴روز معاملاتی، تعداد ۳۶۹ میلیارد و ۷۰ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۱۵۶ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال در ۲۹ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۴۴۷ دفعه در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که مسیر حرکت شاخص بورس در بلندمدت افزایشی است اما این روند صعودی متداوم نیست و با فراز و نشیب‌هایی همراه خواهد بود.
به اعتقاد کارشناسان با انتشار خبری مبنی بر آغاز به تعویق انداختن تعرفه‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا برای چین از اواسط هفته گذشته، باعث تحت‌تاثیر قرار گرفتن بازار جهانی از این خبر و نیز بهبود روند معاملات در بازار سرمایه شده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین