sobhe-no.ir
767
یکشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
2
 نکته

از کاخ باکینگهام تا کاخ‌سفید

محبوبه نیاورانی دبیر گروه سیاست

مرور جهش 170‌درصدی شاخص کل بورس از ابتدای‌97

تالار شیشه‌ای بر مدار صعود

شاخص‌های بورس در تالار شیشه‌ای طی حدود یک‌سال و نیم گذشته از رشد 171.5 درصدی حکایت دارد؛ شاخصی که از کانال 96 هزار واحد در فروردین سال گذشته امروز با رکوردشکنی تاریخی به کانال 261 هزار واحدی رسیده است.

رشد 14 واحدی شاخص کل بورس در روز گذشته

صبح نو

 نکته

از کاخ باکینگهام تا کاخ‌سفید

محبوبه نیاورانی دبیر گروه سیاست

تاریخ این کشور در صفحات خود بارها توطئه انگلیسی- آمریکایی را ثبت کرده است که آخرین آن توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق بود. فردا هم تاریخ ایران یادآور کودتای انگلیسی- آمریکایی 28 مرداد است.امتداد دولت ملی در ایران خطری متوجه منافع آمریکا نمی‌کرد اما انگلیس در مقایسه با آمریکا از انگیزه‌های قوی­تری برای کودتا برخوردار بود زیرا نفت ایران جایگاه مهمی در تأمین مالی این کشور داشت به‌طوری‌که 85 درصد از سوخت ناوگان نیروی دریایی این کشور را تأمین می‌­­کرد.هرچند آمریکا ابتدا با ملی شدن نفت مخالفتی نداشت اما این کشور در این ماجرا نیز مانند بسیاری از مسائل بین‌المللی در تله روباه پیر افتاد و عامل اصلی کودتا شد. انگلیس وظایفی مانند تحریم  اقتصادی، محاصره نظامی آبادان و فعال‌سازی شبکه جاسوسی خود در ایران را بر عهده گرفت و آمریکا هم با دلارهایش وارد میدان کودتا شد و بسیاری از مدیران داخلی را با خود همراه کرد.
حال به این روزها برگردیم؛ در ماجرای آزادی نفتکش ایرانی هرچند رسانه‌ها خود را آماده تیترهایی همچون پیروزی ایران بر استعمارگر پیر کرده بودند اما ایمیل لحظه آخر آمریکا بازهم رسانه‌ها را از کاخ باکینگهام به سمت کاخ سفید کشاند و تحلیل‌ها به سمت شکست و انزوای آمریکا رفت. هرچند صحنه روابط بین‌الملل گویای یکه‌تازی آمریکاست اما همچنان روباه پیر این صحنه را کارگردانی می‌کند. 

captcha
شماره‌های پیشین