sobhe-no.ir
766
شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
7
رهبر انقلاب در پیامی به گروه‌های جهادی، خواستار همگانی شدن این شعار شدند

خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت

قالیباف در اجتماع جهادگران بسیجی:

طعم شیرین خدمت  را  به کام مردم بنشانید

«صبح‌نو» موانع موجود برای استفاده شهروندان از دوچرخه در شهرها را بررسی می‌کند

دوچرخه، وسیله حمل‌و‌نقل مستقل نیست

جمعیت کلان‌شهر تهران روز‌به‌روز بیشتر می‌شود؛ میزان خودروهای شهری نیز آن‌قدر زیاد شده است که به نظر می‌رسد این شهر دوست‌داشتنی کم‌کم دارد تبدیل به پارکینگ خودرو می‌شود. شاید بهترین راهکار موجود برای بهبود شرایط حمل‌و‌نقل در این کلان‌شهر، استفاده شهروندان از دوچرخه برای ترددهای شهری باشد؛ اما آیا تهران شرایط استفاده از دوچرخه را دارد؟

صبح نو

رهبر انقلاب در پیامی به گروه‌های جهادی، خواستار همگانی شدن این شعار شدند

خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت

نمایندگان جمعی از گروه‌های موفق جهادی در تاریخ دهم مرداد سال ۹۸،‌ خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدند و مواردی را مطرح کردند که مورد توجه و تشویق معظم‌له قرار گرفت. ایشان در پاسخ به این افراد، به مواردی اشاره کردند که بسیار مهم و تعیین‌کننده بود؛‌ البته با توجه به تلاقی با وقت نماز ناتمام ماند، اما با توجه به اهمیت موضوع، فردای آن روز، سخنان آقا با انتشار دستخطی تکمیل شد.
رهبری در این نامه 9 بندی به نکاتی اشاره کردند که مهم‌ترین آن‌ها عمومی‌کردن این گفتمان جهادی و همچنین لزوم سیاست‌گذاری مشترک بین گروه‌های جهادی است که به بند هشتم معروف است. رهبری در این بند گفته‌اند: «به ارتباط گروه‌های جهادی با یکدیگر و ارتباط آ‌ن‌ها با دستگاه‌های قادر بر پشتیبانی بپردازید؛ بی‌آنکه دچار ارتباط‌های اداری مرسوم و دست‌وپاگیر شوید.»رهبر معظم انقلاب در بند دیگری از پیام خود به اعضای گروه‌های جهادی گفته‌اند: شعار «خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت» را همگانی کنید. منظومه معرفتی اسلام در این‌باره را که مشتمل بر صد‌ها درس از لزوم انفاق و لزوم تعاون در بِرّ و تقوا و لزوم نفع رساندن به مردم و لزوم قیام به قسط و امثال این‌ها است در برابر میلیون‌ها جوان کشور بگذارید.
آقای مصطفی خلیل‌زاده، عضو گروه جهادی امام رضا ؟ع؟ در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «در زمینه بند 8 اتفاقی که باید بیفتد به نظر می‌رسد این باشد که هماهنگ شدن و ارتباط گروه‌ها با هم قدرتی ایجاد کند که در بحث هماهنگی و اتفاقات مثبتی که قرار است رخ دهد، گروه‌ها بتوانند با هم هم‌افزایی داشته باشند و از این حالتی که گروه‌ها ممکن راست در نقاط مختلف خودجوش فعالیت کنند و گاهاً شاید کارهایشان ناتمام بماند، جلوگیری شود.»
وی ادامه داد: «این اتفاق در سال‌های پیش نمونه‌اش در نقاط مختلف بوده است. به‌طور مثال در سال 85 سه گروه جهادی بودیم که به سمت قائن رفتیم. هریک به مدت 10 روز و مجموعاً یک ماه این اتفاق رخ داد و این اتفاق بسیار ملموس‌تر از شیوه‌ای بود که یک هفته می‌رفتیم و برمی‌گشتیم. نکته‌ای که حضرت آقا اشاره کردند و در ادامه بند 8 هم گفته می‌شود این است که: گروه‌های جهادی با دستگاه‌ها ارتباط بگیرند بدون اینکه در روابط دست و پا گیر اداری آنها گیر کنند. به نظر می‌رسد می‌بایست این گروه‌ها مستقل با یکدیگر ارتباط بگیرند و مجمع و محفل خود را مشخص و در این زمینه با یکدیگر هم‌افزایی کنند این می‌تواند تأثیر خوبی در منطقه و بین بچه‌ها داشته باشد.»
خلیل‌زاده گفت: «در آن دیدار یک جمله حضرت آقا گفتند که به نظرم مهم‌ترین جمله بود. ایشان فرمودند: بروید به کسانی که از خدمت کردن به مردم محروم‌اند، خدمت کنید و بعد پرسیدند بچه‌هایی که درگیر هستند چند نفرند که یکی از بچه‌ها گفتند این تعداد حدود 10 تا 15 درصد جوانان کشور است و حضرت آقا گفتند که برای بقیه این افراد برنامه‌ریزی کنید که درگیر باشند.»
این عضو گروه جهادی امام رضا ؟ع؟ افزود: «زمانی که بخواهیم به این شکل به قضیه نگاه کنیم باید گفتمان به حدی عمومی باشد که تمام جوانان کشور را شامل شود؛ پس ما باید ابزاری ایجاد کنیم که جوانان همراه شوند اما این مسأله ابزاری لازم دارد. باید بسیج آن‌قدر ظرفیت را بالا ببرد که بتواند گروه‌های مختلف در زمینه‌های مختلف و با قشرهای گوناگون را به این عرصه خدمت‌رسانی بیاورد. این کار هم حمایت دوستانی را نیاز دارد که در این زمینه فعالیت می‌کنند تا فضا را مساعدتر کنند و در نهایت این اتفاق رخ دهد.»
همچنین یکی از اعضای این گروه‌های جهادی در دیدار قبلی اشاره‌ای به افزایش تعداد گروه‌های جهادی داشته‌اند که رهبری در این نامه به آن نیز اشاراتی داشته‌اند. مقام معظم رهبری در این‌باره گفته‌اند: «این فعالیت‌هایی که شما می‌گویید در ۲۸۰۰ روستا و مانند این‌ها انجام گرفته، یک‌جوری به اطلاع مردم باید برسد؛ یعنی یک کار رسانه‌ای عُقلایی و هنرمندانه و درست باید انجام بگیرد. در این زمینه‌ها به نظر من خیلی کم کار می‌شود؛ یعنی شما الان فکر کنید مثلا می‌گویید هزاران روستای محروم وجود دارد -که وجود دارد و ما هم می‌دانیم- منتها چند هزار روستا را یک گروه جوان بدون اینکه از بودجه دولت استفاده کنند، بدون اینکه تحمیلی بر کسی باشد، توانسته‌اند به این نقطه برسانند که حالا یا کارآفرینی بشود یا از این قبیل کارها و از محرومیت خارج کنند؛ این خیلی چیز مهمی است؛ این را چرا مردم نمی‌دانند؟ نوع ارائه خبر و اطلاع‌رسانی خیلی مهم است؛ [اینکه] چه جوری اطلاع‌رسانی خواهید کرد؛ یعنی واقعاً یک گروهی گماشته بشوند برای همین که ببینند چه جوری می‌شود اطلاع‌رسانی کرد.»

captcha
شماره‌های پیشین