sobhe-no.ir
766
شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
6
نکته

نسلی آگاه‌تر در راه است

مهدیه سادات شاهمرادی خبرنگار گروه زندگی

«صبح‌نو» از روند کنارگذاشتن کارت‌های سوخت و احیای دوباره آن‌ها از سوی دولت گزارش می‌دهد

سرمایه سوخته

با اجرای طرح سهمیه‌بندی کارت‌های سوخت در سال 86، میزان مصرف سوخت در کشور روند نزولی پیدا کرد و مصرف کشور از 65 میلیون لیتر در روز هم کمتر شد اما از سال 94 که استفاده از این کارت‌ها کنار گذاشته شد، مصرف روزانه بنزین به بیش از 80 میلیون لیتر در روز رسید. بااین حال آقای بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت هیچ‌گاه دلیل قانع‌کننده‌ای برای حذف کارت‌های سوخت عنوان نکرد؛ اما سوالی که این روزها مطرح می‌شود این است که اگر برای حذف کارت‌های سوخت دلایل منطقی وجود داشت، پس چرا بار دیگر این طرح را اجرا کردند و برای دولت و مردم میلیاردها تومان هزینه‌تراشی شد؟

صبح نو

نکته

نسلی آگاه‌تر در راه است

مهدیه سادات شاهمرادی خبرنگار گروه زندگی

نتایج کنکور امسال نیز منتشر شده و در میان 41‌برگزیده برتر کنکور نام 14‌دختر می‌درخشد؛ دخترانی که با تلاش مستمر توانسته‌اند بهترین رتبه‌های کنکور را به‌دست آورند.
در سال‌های اخیر موفقیت دختران در کنکور سال‌به‌سال بیشتر می‌شود و در برخی مقاطع، دختران و زنان گوی سبقت را از پسران و مردان گرفته‌اند با این‌حال هنوز هم در برخی نقاط کشور دختران به‌دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی یا ازدواج از ادامه تحصیل محروم می‌شوند که نیازمند فرهنگ‌سازی و حمایت بیشتر دولت و انجمن‌های مردم نهاد است. از سوی دیگر بسیاری از دخترانی که موفقیت‌های چشمگیری را در کنکور و تحصیلات دانشگاهی به‌دست می‌آورند نمی‌توانند فرصت‌های مناسبی را در بازار کار به‌دست آورند ولی بدون شک حضور بیشتر دختران و زنان در دانشگاه باعث می‌شود که مادران آینده کشور تخصص‌های بیشتری را کسب کنند و بتوانند مسائل روز را بهتر تحلیل کرده و فرزندان هوشیارتری را تربیت کنند. امروزه کم نیستند دختران فارغ‌التحصیلی که پس از ازدواج، خانه‏‌داری و زندگی در کنار فرزندان و همسر را به اشتغال ترجیح می‌‏دهند اما به‌دلیل رشد و پیشرفت‌های فردی و درونی خود توانسته‌اند زمینه‌ساز پرورش نسلی توانمندتر شوند.
  

captcha
شماره‌های پیشین