766
شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
4

آینده یمن و چند نکته مهم

حجت‌الاسلام امیر مسروری

دبیرکل حزب‌الله لبنان:

جنگ علیه ایران، جنگ علیه محور مقاومت است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در سالروز پیروزی مقاومت در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ تاکید کرد که قدرت مقاومت و ایستادگی مردم لبنان سبب شکست رژیم اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه شد و امروز تمام مناطق جنوب لبنان در امنیت و آرامش کامل و بدون هرگونه نگرانی یا ترسی از تجاوز دشمن به سر می‌برند.

صبح نو

آینده یمن و چند نکته مهم

حجت‌الاسلام امیر مسروری

یمن در حالی به نیمه دوم جنگ پنج‌ساله خود نزدیک می‌شود که از یک‌سو ریاض و ابوظبی و از سوی دیگر ائتلاف مورد حمایت آمریکا هنوز نتوانسته خود را به نزدیکی شهر صنعا نزدیک کنند. با این حال در این پنج سال عربستان از هر نوع سلاح کشتارجمعی به جز «بمب هسته‌ای» علیه یمنی‌ها استفاده کرد که شاید یکی از فاجعه‌آمیزترین جنگ‌های تاریخ در منطقه در غرب آسیا باشد. از سویی عربستان و ائتلاف همراه آن، تمام مسیرهای زمینی، دریایی و هوایی را روی دولت و ملت یمن بستند تا یمنی‌ها با اتکا به دانش بومی و تجهیزات موجود دست به اقدامات خارق‌العاده‌ای زده و برد موشک‌های خود را تا بیش از 1300‌کیلومتر افزایش داده و عملاً بخشی از پدافند هوایی ارتش عربستان را از بین ببرند. یمنی‌ها در این مدت رشد چشمگیری در حوزه توان نظامی داشتند و همین مسأله موجب شد تا سیاست‌گذاران جنگی در ریاض، از طرح جدید خود رونمایی کند.
 توان یمنی‌ها حالا علاوه بر قدرت نبرد زمینی و تن‌به‌تن، در قالب موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد سطح به سطح (زمین به زمین و ساحل به دریا)، پهپادهای انتحاری و عملیاتی، توان توپخانه‌ای و نفوذ به خاک عربستان گسترش یافته و غیر قابل انکار است. چند حمله مهم به پایگاه‌های سعودی و اماراتی در عمق سرزمین‌های عربستان و امارات، نشان‌دهنده قدرت بومی است که یمنی‌ها در طول پنج سال گذشته به دست آوردند و نمی‌توان آن را انکار کرد. طرحی که اماراتی‌ها طراح آن بودند و به سیاستمداران عربستانی تحمیل کردند، ایجاد خط درگیری و تقسیم یمن به دو قسمت است، هرچند نتیجه مطلوب برنامه‌ریزی‌شده، بازگشت یمن به دو قسمت شمالی و جنوبی در توافقات قبل از 1990 است، اما میدان نبرد نشان می‌دهد این طرح قابلیت اجرا ندارد و نمی‌توان نیروهای بازیگر داخلی یمن را در این فرایند نادیده گرفت. 
بعد از افشای جلسه فوق‌سری سران امارات توسط آناتولی، مشخص شد که اماراتی‌ها از بیم حمله موشکی به ابوظبی و دبی، بخشی از نیروهای خود را از یمن فراخواندند ودر مرحله بعد با همکاری گروه‌های تجزیه‌طلب، بر آن هستند با تشکیل شورای انتقالی جنوب، عربستان را راضی کرده تا طرح اماراتی تجزیه یمن را بپذیرند. هرچند عربستانی‌ها در ظاهر مخالف این طرح هستند و حتی با حمله به پایگاه‌های جنوبی‌ها نشان دادند در ظاهر از منصور هادی حمایت می‌کنند اما، حقیقت این است که دعوت به مذاکرات در ریاض و تلاش برای پیگیری مسأله شورای انتقالی جنوب، پذیرش ضمنی این طرح توسط بن سلمان در دیدار اخیر وی با بن زاید در عربستان است. 
طرح جدید یمنی‌ها در دیدار اخیر رهبری معظم انقلاب با سخنگوی انصارالله نیز اشاره شده و حاکی از آن است که این طرح، برنامه‌ریزی جدید سران دولت‌های متجاوز برای آینده سیاسی یمن است اما تحلیلگران معتقدند این طرح نتیجه مطلوبی برای طرف‌های متجاوز ندارد. 
از یک‌سو شورای انتقالی جنوب با آسیب جدی رهبری مواجه شده است. حمله موشکی و کار دقیق اطلاعاتی انصارالله به پایگاه شورای انتقالی موجب شد تا این شورا آسیب جدی‌ای در سطح رهبری ببیند که قابل‌ترمیم نیست. از طرفی شورای انتقالی جنوب متهم به مزدوری خارجی هستند و این برای قبایل مستقر در جنوب قابل پذیرش نیست. جنوبی‌ها همیشه از شخصیت‌های کاریزماتیک در کنشگری سیاسی استفاده کردند و فقدان این موضوع شورا را عملاً به بردگان سیاسی اماراتی‌ها تبدیل کرده و همین مساله بی‌انگیزگی گروه‌های سیاسی دیگر را به‌دنبال خواهد داشت. 
از سویی دیگر، قبایل یمنی شاهد این هستند که به چه سادگی منصور هادی توسط عربستان کنار گذاشته شد و همین مسأله تجربه خوبی است برای درس گرفتن و اعتماد نکردن به عربستان و امارات. از طرف دیگر، اماراتی‌ها در چند ماه اخیر با سرقت میراث یمن به‌عنوان یک کشور سارق و بدنام در یمن شناخته می‌شوند و اعتماد به اماراتی‌ها در یمن در سطحی قرار دارد که حتی نمی‌توان با آن، یک روستا را مدیریت وهدایت کرد! به واقع همکاری با امارات مذموم‌تر از همکاری با عربستان شده و شورای انتقالی هیچ سرمایه اجتماعی برای همراهی مردم ندارد و یمن در پنج سال اخیر نشان داد بدون یاری مردم یک باتلاق بزرگ برای هر بازیگر خارجی است.
 در کنار همه این موارد، نباید به نقش و جایگاه انصارالله و ارتش یمن بی‌توجه ماند. هر دو به عنوان یک بازیگر خارجی از ابتدا بر یکپارچگی تمامیت ارضی یمن تاکید داشته و حاضر نیستند به هیچ عنوان طرح تجزیه یمن را بپذیرند و با آن کنار بیایند. از طرفی انصارالله بارها اعلام کرده جنگ برای آزادی و استقلال تمام یمن است و حاضر نیست به‌خاطر بقای قدرت در صنعا با تجزیه یا دسیسه خارجی کنار بیاید. از آن‌سو، با هدف قرار دادن رهبران شورای انتقالی جنوب، ضربه بزرگی به این شورا وارد ساخته و شورای انتقالی به مراتب راهی سخت‌تر از هادی را باید در برابر انصارالله به کار گیرد. فراموش نشود که این شورا به‌دلیل رویکرد تجزیه‌طلبانه از سوی سازمان ملل و نهادهای دیگر با چالش جدی‌ای مواجه خواهد شد و به نظر نمی‌رسد حتی حمایت‌های ظاهری هادی را هم به دنبال خود داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین