sobhe-no.ir
766
شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
2
 نکته

 مدیریت جهادی و گذر از دولت رانتی

حسام رضاییخبرنگار حوزه سیاست

جبل‌الطارق هم به واشنگتن «نه» گفت

آزادی آدریان از بند آمریکا

سرانجام پس از پنج هفته توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی گریس1 آزاد شد؛ آزادی‌ای که نشان از عقب‌نشینی انگلیس در برابر اقتدار ایران و انزوای آمریکا در عدم همراهی دیگر کشورها با سیاست‌های پلیدش دارد.

نکاتی درباره آزادی نفتکش ایرانی

دکتر حسن عابدینی کارشناس‌ارشد مسائل بین‌الملل

صبح نو

جبل‌الطارق هم به واشنگتن «نه» گفت

آزادی آدریان از بند آمریکا

سرانجام پس از پنج هفته توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی گریس1 آزاد شد؛ آزادی‌ای که نشان از عقب‌نشینی انگلیس در برابر اقتدار ایران و انزوای آمریکا در عدم همراهی دیگر کشورها با سیاست‌های پلیدش دارد.

قرار بود پنجشنبه، 24 مرداد، ساعت 10 صبح جلسه دادگاه جبل‌الطارق برای رفع توقیف نفتکش ایرانی برگزار شود؛ اما شب قبل (چهارشنبه) وزارت دادگستری آمریکا ایمیلی به مقامات محلی جبل‌الطارق می‌فرستد که خواستار توقیف این کشتی به نفع آمریکا شده بود.
هرچند زمان برگزاری دادگاه از 10 صبح به 4 بعداز ظهر تغییر کرد اما 11 ساعت فشار دیپلماتیک آمریکا برای تغییر رأی دادگاه بی‌نتیجه ماند و جبل‌الطارق استقلال رأی خود را قربانی خواسته آمریکا نکرد و در نهایت تصمیم گرفت گریس1 را آزاد کند.
هرچند نمی‌توان نظر دو دولت اسپانیا و انگلیس را در رأی جبل‌الطارق نادیده گرفت؛ چنان‌که اسپانیا از ابتدا مخالف این توقیف بود و انگلیس هم که ابتدا فریب حقه بولتون و پمپئو را خورده بود و بعد فهمید که وارد چه بازی خطرناکی شده است؛ بنابراین حاضر نشد به بازی در زمین آمریکا ادامه دهد. هرچند جان بولتون قبل از برگزاری این دادگاه به لندن سفر کرده بود اما سفرش بی‌نتیجه ماند و در همراه کردن متحد انگلیسی خود ناموفق ماند؛ چنان‌که کارشناس BBC  به افول آمریکا اعتراف و تاکید کرد که «بی‌محلی دولت جبل‌‌الطارق به درخواست آمریکا برای ادامه توقیف گریس۱ یک پیروزی بزرگ برای ایران و شکست آمریکا بود.
محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه ایران نیز این‌گونه به تلاش ناکام آمریکا برای ممانعت از آزادی گریس ۱ واکنش نشان داد: «آمریکا که در تحقق اهدافش از طریق تروریسم اقتصادی (از جمله با محروم کردن بیماران سرطانی از دارو) شکست خورده، تلاش کرد تا از نظام قضایی برای دستبرد به اموال ما در آب‌های آزاد سوءاستفاده کند.» او تاکید کرد: «این تلاش برای راهزنی دریایی، نشانه‌ای از بی‌اعتنایی ترامپ به قانون است.»
آمریکا که دیگر از اینجا مانده و از آنجا رانده شده بود با تحریم خدمه نفتکش سعی کرد به این آزادی واکنش نشان دهد درحالی‌که دادگاه عالی جبل‌الطارق ضمن مبرا دانستن ناخدا و سه خدمه نفتکش گریس ۱، حکم آزادی آن‌ها را صادر کرده بود.
از سوی دیگر آزادی نفتکش ایرانی که به آدریان دریا تغییر نام داده، در حالی است که همچنان سرنوشت نفتکش انگلیسی مبهم است و ایران تاکنون هیچ صحبتی درباره رهاسازی آن نکرده است؛ چنان‌که سردار علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه در مورد آزادسازی کشتی نفتکش گریس1 در جبل‌الطارق گفت: همه مستکبرین عالم در مقابل استقامت جبهه حق حتماً تسلیم شده و تمکین می‌کنند.
حال این نفتکش مجدداً سفر دریایی خود را آغاز کرده و رهسپار دریای مدیترانه شده است؛ چنان‌که سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره فعالیت این نفتکش گفته است: «جمهوری اسلامی ایران به هر مشتری قدیمی و تازه‌ای که بخواهد، نفت خود را می‌فروشد.»
او این را هم تاکید کرد که ایران برای آزادی نفتکش گریس۱ هیچ تعهدی مبنی براینکه به سوریه نرود، نداده است، زیرا از ساعات اولیه توقیف نفتکش اعلام کردیم که مقصد نفتکش سوریه نبوده و تا انتها هم بر سر همین حرف باقی مانده و تاکید کردیم که اگر هم مقصد نفتکش سوریه بود باز هم به کسی ربطی نداشت.
از سویی دیگر، در حالی که آمریکا همه تلاش خود را به کار بسته تا به زعم خود ائتلافی دریایی را در خلیج فارس ایجاد کند، ولی جز چند متحد انگشت‌شمار، کسی به این طرح روی خوش نشان نداده است. سخنگوی مرکل گفته است: صدراعظم نیازی به مشارکت در مأموریت آمریکایی در شرایط فعلی نمی‌بیند. فرانسه نیز به‌دنبال یک ابتکار اروپایی برای تشکیل ائتلاف دریایی است و حاضر نیست تحت رهبری آمریکا نیرو به خلیج فارس اعزام کند. دانمارک که به گفته خودش نیروی دریایی قوی‌تر از آمریکا و انگلیس دارد، گفته «ما بر این اعتقادیم که دانمارک نمی‌تواند در ماموریتی که فقط توسط بریتانیا و آمریکا تشکیل شده، شرکت کند.» دولت اسپانیا نیز ۱۱ مرداد ماه اعلام کرد که «مادرید رسماً درخواست ایالات متحده برای مشارکت در طرح ائتلاف دریایی را رد کرده است.» نروژ هم که نه گفتن به آمریکا برایش سخت است، این‌گونه موضع‌گیری کرده است: «برای دولت نروژ، «نه» گفتن (به این درخواست آمریکا) کار راحتی نخواهد بود، اما در پارلمان این کشور تردیدها درباره اجابت این درخواست بسیار زیاد است.»
استرالیا نیز گفته است در صورت محقق شدن دو شرط، احتمال بررسی درخواست آمریکا برای پیوستن استرالیا به ائتلاف دریایی در تنگه هرمز وجود دارد: «قبل از آنکه استرالیا موضوع پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا را مورد بررسی قرار دهد، باید جزئیات مأموریت آمریکا در تنگه هرمز و همچنین اندازه این ائتلاف بین‌المللی مشخص شود.»
دولت «آبه شینزو» نیز گفته است قصد ندارد با مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس به روابط خود با تهران آسیب بزند و به جای تنگه هرمز به تنگه باب‌المندب کشتی و هواپیمای گشت‌زنی اعزام می‌کند.
حال که ترامپ در ماجرای نفتکش هم بی‌آبرو شده دوباره ادعای مضحک خود را در جمع هوادارانش تکرار کرده و گفته است: «ایران می‌خواهد با ما توافق کند و کارها دست کاردان است.»

captcha
شماره‌های پیشین