sobhe-no.ir
766
شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
11
نکته

یک بار آوانگاردبازی‌تان را بیاورید وسط شهر!

فاطمه ترکاشوندخبرنگار حوزه فرهنگ

صدری‌نیا،تهیه‌کننده وکارگردان«مدیرمسوول» در گفت‌وگو با«صبح‌نو» بیان کرد

همزمانی چالش غافلگیری و صمیمیت

«مدیرمسوول» عنوان ویژه‌برنامه شبکه پنج سیماست که سیدمحمدعلی صدری‌نیا، تهیه‌کننده و کارگردان این برنامه است و محمد دلاوری آن را اجرا می‌کند.

صبح نو

صدری‌نیا،تهیه‌کننده وکارگردان«مدیرمسوول» در گفت‌وگو با«صبح‌نو» بیان کرد

همزمانی چالش غافلگیری و صمیمیت

«مدیرمسوول» عنوان ویژه‌برنامه شبکه پنج سیماست که سیدمحمدعلی صدری‌نیا، تهیه‌کننده و کارگردان این برنامه است و محمد دلاوری آن را اجرا می‌کند.

«مدیرمسوول» برنامه‌ای است که در هر قسمت سراغ یکی از مسوولان، جریان‌ها و دستگاه‌های مختلف رفته و تلاش می‌کند پای آنان را به چالش‌های جدید و اتفاقات اجتماعی روز باز کند و با آن‌ها در حوزه کاری و عملکردشان بحث و تبادل‌نظر کند. با آقای علی صدری‌نیا، تهیه‌کننده و کارگردان این برنامه گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 
«مدیرمسوول» را از کجا شروع کردید؟
پیش‌تولید این برنامه از سال97 آغاز شد. از آذرماه همان سال تولید را شروع کردیم و برخی از قسمت‌هایی که الان درحال پخش است درواقع متعلق به آن دوره است. معمولاً فضای برنامه‌های سیاسی در کشور ما سطحی است و صرفاً محدود به یک گفت‌وگوی سیاسی در استودیو است. 
 
معمولاً فضای این برنامه‌ها برای مخاطب سنگین است؛ موافقید؟
بله، بعضاً همین‌طور است و این برنامه‌ها حول محور بحث‌های سیاسی می‌چرخند و کمتر به شخصیت آن فرد سیاسی نزدیک می‌شوند. همین باعث می‌شود آن فاصله‌ای که جامعه بین خودش و سیاسیون حس می‌کند، تشدید شود. ما دنبال مدلی از برنامه‌ای بودیم که بتوانیم به زندگی شخصی چهره‌های سیاسی شاخص کشور نزدیک شویم. البته این باعث نمی‌شود که صراحت را فراموش کنیم. دنبال این بودیم که این اتفاق، حرکت جذابی باشد و مانند برنامه‌های سیاسی معمول، در یک استودیو ساکن نباشیم. 
 
این فرم از برنامه در شبکه‌های خارجی تجربه شده است؛ اما با توجه به چهارچوب‌ها و معذوریت‌های مرسوم کشورمان در فضای سیاسی، آیا ورود به این فرم از برنامه‌سازی برایتان مشکل نبود؟
وقتی طرح ما در حال تصویب بود و آن را برای همفکری به برخی از دوستان رسانه‌ای ارائه کردیم، آن‌ها می‌گفتند مگر سرتان درد می‌کند؟! ثانیاً چنین کاری اصولاً شدنی نیست. شما باید برای هر برنامه چند ساعت را در کنار شخص سیاسی موردنظر باشید. ضمناً آن فرد باید سطح بالایی از مرتبه سیاسی داشته باشد. ما با علم به این مشکلات وارد چنین کاری شدیم. به قول شما در فضای بین‌المللی از این دست برنامه‌ها را داریم که اتفاقاً چهره‌های سیاسی شخصاً مشتاق به حضور در این برنامه‌ها هستند اما ما در ایران از این فضا فاصله داشتیم و باید فرم کار را برای مهمان ترسیم می‌کردیم که بداند دقیقاً قرار است چه اتفاقی رخ بدهد. 
 
درواقع باید اعتماد مهمان را جلب می‌کردید؟
بله، درست است! باید ترسیم می‌کردیم که قرار است خروجی این برنامه چه چیزی باشد. «مدیرمسوول» همزمان چالش، غافلگیری و فضای صمیمی دارد. بعضی از مسائل از برنامه‌ریزی خارج است. به همین علت بود که هماهنگی مهمانان ابتدایی برنامه بسیار سخت بود اما پس از تولید و پخش چند برنامه، کارمان راحت‌تر شد. 
 
معمولاً در چنین برنامه‌هایی، جنبه شو و نمایش هم درنظر گرفته می‌شود. آیا به این سمت رفتید؟
طبیعتاً جنس «مدیرمسوول» به جنس برنامه‌های رئالیتی‌شو نزدیک است اما چون مهمان برنامه یک فرد سیاسی است و محدودیت‌هایی وجود دارد، ممکن است جاهایی میزان این مورد کم یا زیاد شود. 
 
چطور شد برای اجرا به محمد دلاوری رسیدید؟
برای انتخاب مجری برنامه حدود یک ماه گزینه‌های مختلف را تحلیل و بررسی کردیم. شخصاً معتقدم به جز محمد دلاوری کسی نمی‌توانست «مدیرمسوول» را اجرا کند. دلاوری خصوصیت‌هایی دارد که قابل توجه است. مجری «مدیرمسوول» نیازمند دانش سیاسی، فضای منطقی در مواجهه با رویدادها، 
دارا بودن توانایی طنز و صراحت لهجه است. مجری باید بتواند همزمان چالش و فضای صمیمی را حفظ کند. این موارد ما را به این موضوع رساند که تجربه و دانش محمد دلاوری عزیز پاسخگوی این مسائل است. البته این را هم باید بگویم که نمی‌خواهیم بخشی از برنامه شبیه به نمایش باشد. هیچ جایی را طراحی نمایشی نمی‌کنیم. شاید فضایی که قرار است با مهمان برنامه به آنجا سر بزنیم را با مهمان برنامه هماهنگ کنیم اما ریز موضوعات و اینکه در هر قسمت چه اتفاق و چالش‌هایی قرار است اتفاق بیفتد، کاملاً بدون هماهنگی با مهمان است.
 
آیا تاکنون با ممیزی شبکه هم روبه‌رو شده‌اید؟
خدارا شکر تا اینجا شبکه پنج فراتر از حد انتظارات خودم پای کار بوده است. همکاری خیلی صمیمی و خوبی شکل گرفته است. خوشحالم که برخلاف انتظارم با محافظه‌کاری مدیران همراه نشدیم. شبکه پنج کاملاً با سعه صدر برخورد کرده و سعی کرده برنامه پخته‌ای را روانه آنتن کند. خروجی جوری بوده که مخاطب فکر نکند ما در ورود به یک موضوع، نیمی از آن را نادیده گرفته‌ایم.
 
آیا برنامه خاصی بود که با حاشیه همراه باشد؟ نمونه‌اش برنامه مربوط به مسائل لواسان؟
در قسمت اخیر «مدیرمسوول» به موضوع لواسان ورود کردیم. با امام جمعه این شهر به صورت میدانی وارد قضیه شدیم و ساخت‌و‌سازهای غیرقانونی را بررسی کردیم. منطقه‌ای توریستی وجود داشت که برای نخستین‌بار به آنجا رفتیم. جالب است که به‌خاطر وجود ویلاهای خودشان جاده عمومی را بسته بودند و حتی امام جمعه لواسان را هم به آنجا راه نداده بودند!
 
عادت کرده‌ایم که در مقابل برنامه‌هایی از این دست منتظر دو مدل کار باشیم؛ کارهایی که صرفاً رپورتاژ مهمان است یا برنامه‌ای که قرار است مهمان را بی‌رحمانه به چالش بکشد. «مدیرمسوول» قرار است به کدام سمت برود؟
فلسفه «مدیرمسوول» این است که هرهفته به سراغ یک مهمان سیاسی برویم تا او را در شرایط و موقعیت‌هایی قرار دهیم که مخاطب خودش در آخر برنامه قضاوت کند که آیا این فرد یک مدیر مسوولیت‌پذیر است یا نه! برای ایجاد یک قضاوت درست در مخاطب ما مجبوریم هم به سمت فضای صمیمی و شخصی با مهمان پیش برویم و هم وارد فضاهای چالشی بشویم. از ابتدا دغدغه این را داشتیم که هردو وجه را در کنار هم داشته باشیم. قرار نیست برای کسی رپورتاژ برویم. 
 
در پخش برنامه شما وقفه چندماهه‌ای
 رخ داد؛ علت آن چه بود؟
بله، قرار بود از بهمن سال قبل روی آنتن برویم. «مدیرمسوول» محصول خانه تولیدات جوان سازمان صداوسیماست. در آن مقطع پس از پخش یک برنامه، مشکلاتی پیش آمد که با وقفه روبه‌رو شدیم. برخی از مدیران سازمان صداوسیما نسبت به نوع پخش برنامه نظراتی داشتند که این اتفاق رخ داد. هماهنگی‌ها چندماه زمان برد.
 
نهایتاً با جلب نظر مدیران به پخش رسیدید؟!
نهایتاً به یک تعامل منطقی رسیدیم! باتوجه به وقفه‌ای که رخ داد ما با مورد خاصی مواجه شدیم. در آن مقطع با چند نماینده مجلس برنامه ضبط کردیم. اگر برنامه همان موقع پخش می‌شد مشکلی وجود نداشت اما الان با توجه به نزدیک شدن به انتخابات ممکن بود شبهاتی به وجود بیاید. برای همین دیگر برای برنامه‌های آینده سراغ نماینده‌های مجلس نرفتیم.

captcha
شماره‌های پیشین