sobhe-no.ir
766
شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
10
برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری باشکوه ایام اربعین آغاز شد

پیش‌بینی عبور تعداد زائران  از 3 میلیون نفر

«صبح‌نو» در گزارشی دلایل تعویق 20‌روزه لیگ نوزدهم را بررسی می‌کند

رنگ حرفه‌ای روی فوتبال آماتور

فوتبال باشگاهی ایران 19‌سال است که رنگ و نام حرفه‌ای گرفته اما در عمل با استانداردهای موجود در باشگاه‌ها و رقابت‌های حرفه‌ای در سطح دنیا و حتی آسیا، فاصله بسیاری دارد و بسیاری از تیم‌ها با مسائل پشت پرده، موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای برای حضور در مسابقات داخلی شده‌اند.

صبح نو

«صبح‌نو» در گزارشی دلایل تعویق 20‌روزه لیگ نوزدهم را بررسی می‌کند

رنگ حرفه‌ای روی فوتبال آماتور

فوتبال باشگاهی ایران 19‌سال است که رنگ و نام حرفه‌ای گرفته اما در عمل با استانداردهای موجود در باشگاه‌ها و رقابت‌های حرفه‌ای در سطح دنیا و حتی آسیا، فاصله بسیاری دارد و بسیاری از تیم‌ها با مسائل پشت پرده، موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای برای حضور در مسابقات داخلی شده‌اند.

مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ورزشگاه‌ها، معضلات مالی باشگاه‌ها و بدهی کلان آن‌ها به مربیان، بازیکنان و عوامل اجرایی قبل و فعلی، برگزاری ضعیف و پرحاشیه مسابقات، بحث‌های حاشیه‌ای از جمله وجود فساد در فوتبال، تأثیر جادوگر و جادوگری و حتی شرط‌بندی در تیم‌ها و از همه بدتر اتهام به عوامل اجرایی و اعضای تیم‌ها درخصوص تأثیر آن‌ها در تغییر نتایج، حواشی فوتبال باشگاهی را روز به‌روز بیشتر کرده است. بازتاب تمام این مشکلات در هفته‌ها و مراحل پایانی رقابت‌های لیگ و جام حذفی فصل گذشته خصوصاً بازی پرسپولیس و سپاهان در نیمه‌نهایی جام حذفی و داستان عجیب و غریب فینال این رقابت‌ها، باعث شد مسوولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به فکر رفع این مشکلات به‌شکل جزئی یا کلی بیفتند.
در این رابطه، بعد از آغاز رسمی تمرینات آماده‌سازی تیم‌ها برای حضور در فصل جاری فوتبال باشگاهی کشور، فدراسیون‌نشین‌ها به‌صورت رسمی اعلام کردند تا زمانی که استانداردهای لازم در ورزشگاه‌های تیم‌های لیگ برتری رعایت نشود، مسابقات این فصل برگزار نمی‌شود. پس از این تصمیم، ابتدا بسیاری از مسوولان تیم‌ها، کارشناسان فوتبالی و رسانه‌ها تصور کردند این وعده نیز همانند شعارهای دیگر که در فوتبال فقط اعلام می‌شود اما در عمل قدرتی برای اجرای آن وجود ندارد، جنبه عملی به خود نمی‌گیرد اما با انجام قرعه‌کشی لیگ نوزدهم بدون اعلام زمان آغاز این رقابت‌ها و تعویق 20‌روزه لیگ، مشخص شد عزم مسوولان فوتبال برای رفع این مسائل جزم است. البته پس از هشدارها و اولتیماتوم‌های مسوولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به باشگاه‌ها، در نهایت اعلام شد لیگ فصل جاری از آخرین روز مردادماه آغاز می‌شود؛ آن‌هم درحالی‌که مشخص نشد تا چه میزان باشگاه‌ها و ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات، به استانداردهای مدنظر AFC و FIFA دست یافته‌اند.

شروط سازمان لیگ برای ورزشگاه‌ها
ورزشگاه یکی از موارد مهم برای اخذ مجوز حرفه‌ای سالانه باشگاه‌هاست به‌طوری‌که هر سال نمایندگانی از AFC به ایران می‌آیند و ورزشگاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند؛ هرچند تا لیگ هجدهم این بازدیدها با ترفندهایی برای باشگاه‌ها مشکل‌ساز نمی‌شد و آن‌ها در نهایت مجوز حرفه‌ای را دریافت می‌کردند.
با این حال پس از اتفاقات ناگواری که در یکی، دو فصل اخیر رخ داد، سازمان لیگ تصمیم گرفته برای لیگ نوزدهم با جدیت بیشتری برای استانداردسازی ورزشگاه‌ها عمل کند و الزامات را برای استانداردسازی ورزشگاه‌ها در نظر گرفت. در این رابطه، سازمان لیگ برای آغاز لیگ برتر سه شرط برای باشگاه‌ها گذاشت که پیرو آن باید قوانین امنیتی آیین‌نامه‌های فیفا و AFC رعایت و بلیت‌فروشی الکترونیک و زیرساخت‌های امنیتی در ورزشگاه‌ها ایجاد شوند.

 الزاماتی که سازمان لیگ به باشگاه‌ها ابلاغ کرده 
به شرح زیر هستند:
 ۱- پیوست امنیتی، ابلاغی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ناظر به مقررات و آیین‌نامه‌های فیفا و کنفدراسیون آسیا، توسط باشگاه‌ها به‌طور الزامی رعایت و اجرایی شود.
۲- فرایند بلیت‌فروشی توسط باشگاه‌ها و با کنترل و نظارت سازمان لیگ به‌طور صد‌درصد مکانیزه و الکترونیک و اینترنتی با احراز هویت کد ملی برای تماشاگران و هواداران فوتبال و جانمایی با درج شماره صندلی (ناظر به مصوبه شورای امنیت کشور) برابر آیین‌نامه ابلاغی سازمان لیگ، انجام شود.
۳-  مشکلات زیرساختی در حوزه ایمنی و امنیتی ورزشگاه و خدمات عمومی و رفتارهای هواداران برابر آیین‌نامه و مقررات موجود، از قبیل نصب صندلی و شماره‌گذاری، بلوک‌بندی استادیوم، ایمن‌سازی راهروها، ورود و خروج در شرایط عادی و اضطراری، نصب دوربین‌های مداربسته، ایجاد اتاق نظارت و کنترل، سیستم اطفای حریق، پیش‌بینی تخلیه اضطراری، محوطه‌سازی پارکینگ‌ها، ایجاد یا تقویت امکانات رفاهی تا قبل از برگزاری مسابقات فصل پیش‌رو، گیت‌گذاری مبادی ورودی استادیوم‌ها (برابر بند ۲ مصوبه شورای امنیت کشور) و آیین‌نامه‌های ابلاغی سازمان لیگ رفع نقص شود.
البته تا به امروز، فقط ۹۵‌درصد کارهای ورزشگاه آزادی انجام شده و فقط مشخص‌شدن سایت بلیت‌فروشی الکترونیک باقی مانده است اما هنوز وضعیت ورزشگاه‌های میزبان تیم‌های دیگر حاضر در لیگ نوزدهم مشخص نشده است؛ هرچند اعلام شده شرایط پنج ورزشگاه دیگر هم برای میزبانی مسابقات لیگ مناسب است.
در این بین پرسشی که مطرح می‌شود این است که در صورت آغاز لیگ برتر با 6ورزشگاه، تکلیف تیم‌های میزبانی که ورزشگاه‌شان آماده نیست، چه می‌شود؟ آن‌هم درحالی‌که سازمان لیگ فوتبال در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، مسابقات تیم میزبان تا رفع مشکلات مذکور به نزدیک‌ترین ورزشگاه استاندارد شهرستان همجوار و دارای امکانات تأییدشده توسط سازمان لیگ منتقل خواهد شد و سازمان لیگ هیچ استثنایی نیز در این خصوص قائل نیست. آیا واقعاً این اتفاق رخ می‌دهد؟

تاکید رییس فیفا، مشکل دیگر فوتبال
آیا تنها دلیل تعویق لیگ برتر، استاندارد نبودن ورزشگاه‌هاست؟ خب پاسخ این سؤال منفی است زیرا ۱۲ تیرماه ۹۸، جیانی اینفانتینو، رییس فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران، ۲۴ تیر را به‌عنوان ضرب‌الاجل برای فراهم کردن زیرساخت‌های حضور بانوان در ورزشگاه‌ها تعیین کرد.
نکته‌ای که وجود دارد این است که این تاریخ به بعد دیدار تیم‌ملی فوتبال بزرگسالان و امید که قرار بود با حضور تماشاگر برگزار شود، بدون حضور تماشاگر برگزار شد. همچنین فدراسیون فوتبال تاکید زیادی داشت که جام شهدا هم بدون حضور تماشاگر برگزار شود. البته مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال چند روز پس از پایان ضرب‌الاجل اینفانتینو، به فیفا اعلام کرد که فدراسیون فوتبال ایران موافقت خود را برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای بازی‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر اعلام کرده ولی هنوز موافقت دولت در این زمینه باقی مانده است.
با این حال ممکن است که حضور بانوان یکی از چالش‌های سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال برای آغاز لیگ برتر باشد. ضمن اینکه باید اشاره شود در صورت استانداردسازی ورزشگاه‌ها بخش اعظمی از زیرساخت‌های لازم برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فراهم خواهد شد. در این رابطه گفته می‌شود فیفا تا 9 شهریور سال جاری به فدراسیون فوتبال ایران زمان داده تا تکلیف حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مشخص کند؛ هرچند مساله حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشکل جدیدی نیست، اما در هفته‌های اخیر با فشارهایی که «جیانی اینفانتینو» رییس فیفا به فدراسیون این کشور آورده، وارد فاز جدیدی شده است؛ موضوعی که ممکن است باعث تعلیق و جریمه فوتبال ایران شود.

پشت پرده تعویق 20‌روزه
در حالی که قرار بود لیگ نوزدهم از 10 مردادماه آغاز شود، قرعه‌کشی این مسابقات روز 15 مردادماه در مشهد برگزار شد؛ آن‌هم درشرایطی که در آن مقطع، زمان آغاز این رقابت‌ها مشخص نبود و برخی از کارشناسان و رسانه‌ها معتقد بودند که در کنار مشکلات زیرساختی باشگاه‌ها و محل‌های برگزاری رقابت‌ها و فشار فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، بحث بدهی باشگاه‌ها به عوامل فنی و اجرایی خود، باعث تعویق لیگ شده است. در این رابطه سه باشگاه سپاهان، ذوب‌آهن و پیکان تهران تنها باشگاه‌های بدون بدهی هستند که مجوز ثبت قرارداد بازیکنان خود را برای فصل آینده دارند و این بدان معنی است که 13 باشگاه دیگر مجوز حرفه‌ای دریافت نکرده و حق حضور در لیگ برتر را ندارند. البته با توجه به تمامی این مشکلات، روز 22 مردادماه حیدر بهاروند، رییس سازمان لیگ، گفت: «در آخرین نشستی که با حضور مهدی تاج برگزار شد، وضعیت ورزشگاه‌های حاضر در لیگ برتر مورد بررسی نهایی قرار گرفت و در نهایت تصمیم بر این شد که نوزدهمین دوره لیگ برتر (جام خلیج فارس) فصل 99-98 از روز 31 مرداد آغاز شود. هفته نخست مسابقات در روزهای 31 مرداد و اول شهریور برگزار خواهد شد.»
وی همچنین افزود: «برخی باشگاه‌هایی که ورزشگاه‌هایشان هنوز آمادگی برگزاری مسابقات را ندارند و الزامات ایمنی و امنیتی موردنظر در آن‌ها به‌طور کامل اجرایی نشده است، مسابقات‌شان در شهر یا استان بی‌طرف و بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود.»
با توجه به اینکه هنوز مشکل میزبانی بسیاری از ورزشگاه‌ها حل نشده، اکثر تیم‌ها بدهی‌های میلیاردی دارند و داستان تهدید فیفا هنوز پابرجاست. با اعلام زمان آغاز لیگ برتر بار دیگر مشخص شد که عزم فدراسیون‌نشین‌ها برای حل مشکلات در فوتبال یا مقطعی است یا فقط در حد حرف است، نه عمل و باز هم قرار است فوتبال آماتور کشورمان با رنگ و نام حرفه‌ای تزیین شود...

captcha
شماره‌های پیشین