sobhe-no.ir
766
شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
10
برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری باشکوه ایام اربعین آغاز شد

پیش‌بینی عبور تعداد زائران  از 3 میلیون نفر

«صبح‌نو» در گزارشی دلایل تعویق 20‌روزه لیگ نوزدهم را بررسی می‌کند

رنگ حرفه‌ای روی فوتبال آماتور

فوتبال باشگاهی ایران 19‌سال است که رنگ و نام حرفه‌ای گرفته اما در عمل با استانداردهای موجود در باشگاه‌ها و رقابت‌های حرفه‌ای در سطح دنیا و حتی آسیا، فاصله بسیاری دارد و بسیاری از تیم‌ها با مسائل پشت پرده، موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای برای حضور در مسابقات داخلی شده‌اند.

صبح نو

برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری باشکوه ایام اربعین آغاز شد

پیش‌بینی عبور تعداد زائران  از 3 میلیون نفر


برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برگزاری اربعین امسال حاکی از آن است که در صورت اجرایی شدن این برنامه‌ها ناهماهنگی‌های سال‌های قبل به حداقل ممکن خواهد رسید. این نکته را می‌توان با توجه به موارد مطرح شده در دومین گردهمایی فعالان اربعین حسینی یا جلسات برگزار شده بین مسوولان ایرانی و عراقی برداشت کرد.
آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در همایش بین‌المللی فعالان اربعین حسینی که در تالار قدس حرم رضوی برگزار شد، به حضور بیش از دو میلیون و 300‌هزار زائر ایرانی در مراسم اربعین سال گذشته اشاره کرد و گفت: در اربعین برادری، همکاری و ایثار بین مردم و مسوولان ایران و عراق و سایر کشورهایی که زائران آن‌ها وارد این کشور می‌شوند، ساری و جاری است. وی با اشاره به جایگاه مردمی در تشکیلات اربعین گفت: بیش از 80‌درصد از امکانات و منابع اربعین توسط مردم شکل می‌گیرد و در خصوص زیر ساخت‌ها و تسهیلات امکاناتی و خدماتی که خلأهایی وجود دارد، دولت و سایر ارگان‌ها ورود پیدا می‌کنند.
همچنین آقای صدر جواد قندیل، سفیر عراق در ایران هم در این مراسم با اشاره به تردد بیش از 7میلیون زائر ایرانی و عراقی این امر را حاکی از روابط خوب دیپلماسی بین دولت‌های این دو کشور دانست. وی همچنین به امضای تفاهم نامه‌های ایجاد شده بین دو کشور عراق و ایران برای تسهیل امر زیارت زائران ایرانی اشاره و تاکید کرد: یکی از توافق‌های انجام شده در این خصوص برداشتن هزینه روادید برای زائران ایرانی و عراقی است و دیگر زائران ایرانی ملزم به حضور در سفارت عراق برای تهیه ویزا ندارند. صدر جواد قندیل با اشاره به حضور جمعیت بیش از 2 میلیون و 300‌هزار زائر ایرانی در اربعین سال گذشته ابراز امیدواری کرد با برداشته شدن هزینه‌های ویزا، امسال این جمعیت از مرز 3‌میلیون نفر عبور کند. وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود زیارت اربعین را یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات بشری در طول تاریخ عنوان کرد و گفت: در ایام حج تنها 3‌میلیون زائر وارد کشور عربستان سعودی می‌شوند و این در حالی است که تنها طی مدت 20‌روز در ایام اربعین 
بیش از 15‌میلیون زائر به کشور عراق سفر می‌کنند.
حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم به اشاره به قدرت اربعین در شکست دادن استکبار تاکید کرد: محبت اهل بیت؟ع؟ رمز قرب به خدا و کسب رضوان الهی است، خداوند را برای این نعمت بزرگ باید شاکر باشیم که محب و عاشق اهل بیت؟ع؟هستیم و این بزرگترین سرمایه و افتخار ماست. وی اربعین را پدیده بزرگ دینی، بشری و الهی که قابل تعریف، تحلیل و توصیف نیست، دانست و تصریح کرد: اربعین تنها حرکتی دینی و مذهبی نیست، غیر مسلمانان و غیر شیعه‌ها نیز در اربعین حضور دارند و این نشان از مغناطیس جاذبه اباعبدالله؟ع؟ دارد که بشریت را به سوی خود جذب می‌کند.

 تأکید بر تسهیل تردد زوار اربعین حسینی
فرمانده نیروی انتظامی کشور هم در سفر به کشور عراق با مسجدی؛ سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، مهندس ابومهدی؛ رییس حشد الشعبی و سرلشکر یاسین طاهر الیاسری؛ وزیر کشور عراق دیدار و گفت‌و‌گو کرد. سردار حسین اشتری در این دیدار با اشارها به اشتراکات فرهنگی و وابستگی‌های دینی مردم ایران و عراق تاکید کرد: پلیس در اربعین از 30‌هزار نفر نیروی خود برای برقراری امنیت و تسهیل در سفر زائرین ایرانی استفاده خواهد کرد، ضمن اینکه نیروی انتظامی برای برگزاری باشکوه این مراسم عظیم معنوی همکار و در کنار شما خواهد بود. سرلشکر یاسین طاهر الیاسری، وزیر کشور عراق نیز در این دیدار خاطرنشان کرد: در عراق کمیته ویژه‌ای برای اربعین داریم که مسائل مربوط به اربعین در این کمیته مطرح و حل و فصل می‌شود و هر ساله شاهدیم که مراسم اربعین باشکوه‌تر برگزار می‌شود. وزیر کشور عراق گفت: مقرر کرده‌ایم در ایام اربعین زائران ایرانی صرفاً با گذرنامه معتبر، بدون روادید وارد کشور عراق شوند. تلاش ما بر این است که مرز خسروی نیز برای زائران اربعین بازگشایی شود.

captcha
شماره‌های پیشین