sobhe-no.ir
765
چهارشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
5
شرکت روس اتم از مرگ 5 دانشمند هسته ای در نوار شمالی این کشور خبر داد

انفجارهای مشکوک اتمی در روسیه

شرکت «روس‌اتم» روسیه روز گذشته از کشته‌شدن پنج دانشمند هسته‌ای در پی انفجار اتمی در شمال روسیه خبر داد و عنوان کرد: پنج دانشمند هسته‌ای در نوار شمالی این کشور براثر انفجار ژنراتوری با سوخت اتمی کشته شدند. این حادثه، حادثه‌ای مرموز و مشکوک است؛ چراکه دومین انفجار در یک هفته اخیر محسوب می‌شود که به‌دلیل افزایش ناگهانی موقتی در سطح تشعشات رادیواکتیو رخ می‌دهد.

خودرو پیشرفته زرهی ضدمین و ضدکمین «رعد» رونمایی شد

صبح نو

خودرو پیشرفته زرهی ضدمین و ضدکمین «رعد» رونمایی شد

در مراسمی با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی زمینی ارتش، نمایندگان ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی خودرو پیشرفته زرهی ضدمین و ضدکمین «رعد» در سازمان صنایع دفاع در اصفهان رونمایی شد. «ارس2» خودرویی نظامی و نمونه ارتقایافته «ارس‌1» است که طراحی کم‌نظیر دارد. این خودرو تاکتیکی، هجومی و انعطاف‌پذیر قابلیت حمل 1250 کیلوگرم را دارد و قدرت موتورش در مقایسه با «ارس1» 50درصد بیشتر شده است. شعاع عملیاتی خودرو از 600 کیلومتر به 750 کیلومتر رسیده و پشت کابین هرگونه تسلیحات نظامی را می‌توان نصب کرد. خط‌تولید «ارس2» که در اصفهان روی غلتک افتاد، نیروهای مسلح خواهانش 
شدند.
امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در مراسم رونمایی خودروهای زرهی «ارس۲» درباره توانایی‌های این خودرو، این‌گونه می‌گوید: «خودرو تاکتیکی ارس‌۲ با داشتن تحرک زیاد در مناطق صعب‌العبور، نصب سلاح و ادوات نظامی سنگین، توان و گشتاور زیاد و افزایش نسبت قدرت به وزن در‌مقایسه‌با نسل قبلی خود در حوزه‌ی پیشرانه، شعاع عملیاتی، مصرف سوخت، استاندارد آلایندگی، شتاب، قابلیت حمل بار و قابلیت نصب سلاح و حرکت روی آن پیشرفت‌های چشمگیر و ویژه‌ای کرده است».
این بدان‌معناست که خودروی ارس -2 برای حرکت در زمین‌های ذوعارضه و صعب العبور و توان حمل تسلیحات سنگین‌تر و میزان مهمات بیشتر و همچنین تحرک در منطقه نبرد در مقایسه با خودروی ارس-1 توان بالاتری دارد. وزیر دفاع همچنین با تجلیل از تلاشگران سازمان صنایع دفاع (ساصد) در ساخت خودرو تاکتیکی ارس۲ گفت: «با همراهی و همکاری شرکت‌های دانش بنیان، صنایع دفاع در طراحی و تولید تسلیحات و تجهیزات دفاعی و در صنعت خودروسازی نظامی با قابلیت و توانایی ویژه به اهداف خود دست یافته است».
در این مراسم از نفربر زرهی ضدمین و ضدکمین رعد هم رونمایی شد. رعد 6 در 6، این غول آهنین دربرابر گلوله‌های فولادی و تله‌های انفجاری خم به ابرو نمی‌آورد و بی‌آنکه تجدیدقوا کند، 900‌ کیلومتر مداوم غرش می‌کند و هیچ چیز جلودارش نیست. چنین خودروهایی که اصطلاحا «امرپ» نامیده می‌شوند، خودروهایی با شاسی بلند 4 در 4 یا 6 در 6 هستند و توان حمل نفرات، برجک مسلح، تجهیزات مخابراتی و انواع اخلالگرهای ضدبمب را دارند. این خودروها از بدنه‌ای با قابلیت مقاوم دربرابر بمب‌های کنارجاده‌ای و مین‌های ضدخودرو و ضدتانک و انواع گلوله‌ها برخوردارند که می‌توانند از جان نفرات داخل خودرو دربرابر حملات تروریستی و کمین‌ها دفاع 
کنند.
با حضور گروهک‌های تروریستی در مرزهای شمال‌غرب و جنوب‌شرق کشور و اجرای عملیات کمین و استفاده از مین و بمب‌های کنارجاده و بعضا عملیات‌های انتحاری علیه یگان‌های گشت مرزی نیروهای مسلح، نیاز به وجود چنین خودرویی یکی از ضرورت‌های اساسی نیروهای مسلح در حوزه مرزبانی بود. این خودرو در مقایسه با خودرو «طوفان» از توان حمل نفرات و سرعت بیشتری برخوردار و توان آن برای حرکت در شیب‌های تند هم افزایش پیدا کرده است. کف Vشکل این خودرو موجب می‌شود امواج حاصل از انفجار مین‌ها به طرفین هدایت شود و درنتیجه، این خودرو از توان بهتری برای مقابله با انفجار از کف برخوردار باشد.
با ابتکار عمل ایرانی‌ها، 8 خدمه رعد از 8 دریچه ایمن به بیرون شلیک می‌کنند، بدون پرتاب پوکه و پخش بوی باروت در داخل کابین. از رعد هرچه نگوییم بهتر است و باید در صحنه رزم، دشمن خودش این توانایی را لمس کند. خودرو زرهی رعد محصول یک اراده است، اراده یک ملت با تمام کمبودها و تحریم‌ها و اثبات این جمله که «خواستیم و توانستیم».

captcha
شماره‌های پیشین