sobhe-no.ir
765
چهارشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
3
محسن رهامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد:

اصلاح‌طلبان سرپرست انتخاب‌شده ندارند

معضل تعیین جانشین برای محمد خاتمی در رأس جریان اصلاحات، جدیداً به ترجیع‌بند مباحثات و مشاجرات عناصر این جریان تبدیل شده است. روز گذشته کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران رسماً اعلام کرد که «اصلاحات رهبر ندارد». محسن رهامی از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات در گفت‌وگویی که با روزنامه «صبح‌نو» انجام داد با اشاره به اظهارات کرباسچی و دیگرانی از این دست، تلویحاً اعلام کرد که خاتمی به‌واسطه کاریزمای بالایی که دارد، بخش عمده‌ای از اصلاح‌طلبان را به خود مقید کرده و در عین حال در کوتاه‌مدت فرد دیگری توانایی ایجاد اجماع اطراف خود در جریان اصلاح‌طلب را ندارد.

جدایی بحرین ؛ دلیل نه به خاندان پهلوی

دکتر سید‌مهدی غمامی عضو هیأت‌علمی دانشگاه امام صادق؟ع؟

صبح نو

محسن رهامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد:

اصلاح‌طلبان سرپرست انتخاب‌شده ندارند

معضل تعیین جانشین برای محمد خاتمی در رأس جریان اصلاحات، جدیداً به ترجیع‌بند مباحثات و مشاجرات عناصر این جریان تبدیل شده است. روز گذشته کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران رسماً اعلام کرد که «اصلاحات رهبر ندارد». محسن رهامی از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات در گفت‌وگویی که با روزنامه «صبح‌نو» انجام داد با اشاره به اظهارات کرباسچی و دیگرانی از این دست، تلویحاً اعلام کرد که خاتمی به‌واسطه کاریزمای بالایی که دارد، بخش عمده‌ای از اصلاح‌طلبان را به خود مقید کرده و در عین حال در کوتاه‌مدت فرد دیگری توانایی ایجاد اجماع اطراف خود در جریان اصلاح‌طلب را ندارد.


«اصلاحات از ابتدا تاکنون رهبری نداشته است. آقای خاتمی مورد احترام همه بوده و هستند؛ اما آیا 
به واقع آقای خاتمی اصلاحات را رهبری می‌کنند؟» این اظهارات روز گذشته کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی بود در رد جایگاه رهبری محمد خاتمی در رأس جریان اصلاحات. این اظهارات آن‌قدر رادیکال، بی‌سابقه و همراه با عکس‌العمل‌های متعدد بود که چند ساعت پس از دست‌به‌دست‌شدن آن، گوینده را به ادای این صحبت که «مصاحبه‌ام را دوباره بخوانید»، مجبور کرد. 

پیامد زبان تند کرباسچی؛ خروج کارگزاران از جریان اصلاحات؟ 
روز گذشته کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران در اظهارنظری بی‌سابقه، جریان اصلاحات را جریانی بدون رهبر ارزیابی کرد که از اساس نیازمند تعیین رهبر است. دبیرکل کارگزاران با تاکید بر اینکه اصلاحات از ابتدا تاکنون رهبری نداشته که اکنون بگویم نیازمند رهبر جدید است، اظهار کرد: «آقای خاتمی مورد احترام همه بوده و هستند؛ اما آیا به واقع آقای خاتمی اصلاحات را رهبری می‌کنند؟ نه آقای خاتمی هرگز چنین ادعایی داشته‌اند که رهبر مجموعه جریان اصلاحات هستند و نه جریان اصلاحات با هم بر سر رهبری جریان اصلاحات توافق کرده‌اند». اظهارات کرباسچی، این شائبه را در میان برخی محافل اصلاح‌طلبی ایجاد کرد که کارگزاران سازندگی قصد خروج از جریان اصلاحات را دارد. قوچانی، هم‌حزبی کرباسچی، در واکنش به شائبه خروج این حزب از جریان اصلاحات و در توجیه اظهارات دبیرکل کارگزاران، گفت: «اتفاقاً مصاحبه آقای کرباسچی دعوت خاتمی به رهبری اصلاحات است، نه عبور از رهبری اصلاحات». عطریانفر، دیگر عضو حزب کارگزاران نیز در واکنش به شائبه خروج کارگزاران از جریان اصلاحات گفت: «من تمام این اخبار را تکذیب می‌کنم». 
این فقط کرباسچی نیست که رهبری خاتمی بر جریان اصلاحات را زیر سؤال برده است. دو روز پیش روزنامه «صبح‌نو» در شماره 764 خود در گزارشی با عنوان 
«ذوب کاریزما» به بحث‌های ماه‌های اخیر اصلاح‌طلبان بر سر رهبری جریان اصلاحات پرداخت. در این گزارش با استناد به گفته‌های افرادی نظیر بهزاد نبوی، احمد زیدآبادی، حسین مرعشی و پیش از همه این‌ها سعید حجاریان، بن‌بست و سرگیجگی تشکیلاتی اصلاح‌طلبان در اجماع بر سر رهبری جدید این جریان سیاسی را مورد تحلیل قرار داد. 
محسن رهامی: تعدادی از اصلاح‌طلبان، نظر عارف را بر خود ترجیح می‌دهند
برای بررسی بیشتر وضعیت جریان اصلاحات و رهبری آن، به سراغ آقای محسن رهامی از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات رفتیم. او ضمن رد ادعای کرباسچی گفت: «من صحبت آقای کرباسچی را خواندم؛ ایشان گفته بیاییم رهبری جریان اصلاحات را مانند یک حزب، در یک مجمع عمومی به رأی بگذاریم؛ چنین چیزی که واقعیت ندارد». رهامی در عین حال با اشاره به موقعیت دیگر اصلاح‌طلبان برای جایگزینی خاتمی، گفت: «تعدادی آقای عارف را قبول دارند و در مواردی که اختلاف نظر پیش می‌آید، نظر دکتر عارف را بر خود ترجیح می‌دهند». در ادامه مشروح گفت‌وگوی روزنامه «صبح‌نو» با رهامی را می‌خوانید. 

روز گذشته دبیرکل حزب کارگزاران، از اساس رهبری آقای خاتمی بر جریان اصلاحات را رد کرد و گفت که باید برای این جریان، رهبر انتخاب شود. نظر شما در این‌باره چیست؟
اصلاحات که حزب نیست بخواهند دور هم بنشینند و دبیرکل آن را تعیین کنند. اصلاحات یک جنبش و یک جریان است که از زمان مشروطه وجود داشته است و رئیس دولت اصلاحات هم برای خود جایگاه ویژه‌ای دارد. من صحبت آقای کرباسچی را خواندم؛ ایشان گفته بیاییم رهبری جریان اصلاحات را مانند رهبر یک حزب، در یک مجمع عمومی به رأی بگذاریم؛ چنین چیزی که واقعیت ندارد. آقای کرباسچی جایگاه خودش را دارد و دیگران هم اظهار نظر می‌کنند و به تدریج در توسعه و پیشرفت یک جنبش است که افراد جدیدتری مطرح می‌شوند اما در حال حاضر، فعلاً کسی مدعی جایگزینی آقای خاتمی نیست. البته خود آقای خاتمی نمی‌گوید که من رهبر اصلاحات هستم؛ رهبر اصلاً در اینجا صدق نمی‌کند. وقتی می‌توانیم از مفهوم رهبر استفاده کنیم که مثلاً مجموعه‌ای مانند خبرگان، رهبر را انتخاب کند. 

در واقع پذیرش رهبری خاتمی بر مبنای بیشتر کاریزمای اوست؟ 
قبلاً شورایی به نام «شورای مشورتی اصلاح‌طلبان» وجود داشت که درباره موضوعاتی مثل ریاست‌جمهوری تشکیل جلسه می‌داد و من هم در آن شرکت می‌کردم. در آن شورا، درباره موضوعات مختلف بحث می‌کردیم و تصمیمات به رأی و نظر اعضا گذاشته می‌شد؛ البته آن شورا هم هیچ‌وقت مدعی نبود که تمام اصلاح‌طلبان کشور را نمایندگی می‌کند. آن شورا فقط به‌عنوان بخشی از اصلاحات اظهار نظر می‌کرد.
امروز در حال حاضر، جلسات این شورا به آن صورت قبل دیگر تشکیل نمی‌شود. البته گاهی جلساتی تشکیل می‌شود اما همان جلساتی هم که برگزار می‌شود، مدعی رهبری کل جریان اصلاحات نیست. اصلاح‌طلبان چیزی به نام شورای رهبری یا رهبر انتخاب‌شده ندارند. الان چهره‌ای اعلام نکرده که می‌خواهد جای آقای خاتمی را بگیرد؛ هر چند خود این صحبت که رهبری جریان اصلاحات باید عوض شود، صحیح نیست. 

آیا افرادی مانند آقایان عارف یا موسوی‌لاری پتانسیل جانشینی خاتمی را ندارند؟
من دارم می‌گویم چه کسی باید افرادی را که شما می‌فرمایید، جانشین کند. ما شورا، مجمع یا سیستم خاصی برای انتخاب جانشین نداریم. اصلاحات اصلاً این‌مدلی نیست بلکه بیشتر یک جنبش است؛ در جنبش هم برخی افراد به تدریج جایگاه پیدا می‌کنند و بالا می‌آیند؛ در این‌باره آقای خاتمی بیشتر از دیگران مقبولیت دارد. بقیه هم بر اساس مراتب حزبی جایگاه دارند. تعدادی البته آقای عارف را قبول دارند و در مواردی که اختلاف نظر پیش می‌آید، نظر دکتر عارف را بر خود ترجیح می‌دهند. در بلندمدت هم در اثر اینکه چه کسی بتواند مقبولیت بیشتری کسب و بتواند حرف‌های جدیدتری مطرح کند، آرام‌آرام بالا آمده و جایگاه پیدا خواهد کرد. 

تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای تعیین جانشینی برای خاتمی را چقدر معلول اعتراف شخص خاتمی در کاهش مقبولیت جریانی خود می‌دانید؟ خاتمی سال گذشته مطرح کرد که مردم دیگر با دعوت من پای صندوق نخواهند آمد. 
بالاخره گله‌های عمومی وجود دارد. مجموعه انتظاری که از دولت و از جریان اصلاحات می‌رفت، به هر دلیل برآورده نشده؛ البته همیشه همین‌طور بوده است؛ مثلاً سابقاً، جریان راست در دورانی بر مجلس یا دولت مسلط می‌بود و بعد از چند سال، جای خود را به جریان چپ می‌داد و به همین شکل به‌طور سینوسی، جای این دو جریان با یکدیگر عوض می‌شد. الان هم آقای روحانی، خودش مدعی نیست که من اصلاح‌طلبان را نمایندگی می‌کنم اما به هر صورت عملکرد ایشان را به حساب اصلاح‌طلبان می‌گذارند چون اصلاح‌طلبان از ایشان حمایت کردند. در این فضا که مدام گفته می‌شود کار اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان به پایان رسیده، ممکن است یک جریان سومی شکل بگیرد که بخواهد حرف‌های جدیدی مطرح کند؛ البته ما فعلاً چنین جریانی نداریم. 
اعتراف آقای خاتمی که شما مطرح کردید در تلاش برای تعیین جانشینی او، اصلاً تاثیری ندارد. آقای خاتمی بیشتر می‌خواست بگوید که با وجود عملکرد بد دولت و مجلس، این فقط اصلاح‌طلبان نیستند که جایگاه خود را از دست داده‌اند؛ صحبت ایشان اصلاً انتخاباتی نبود. آن صحبت آقای خاتمی بیشتر اخطاری به کل سیستم بود که مردم دیگر با دعوت ما ممکن است پای صندوق‌های رأی 
نیایند.

captcha
شماره‌های پیشین