sobhe-no.ir
765
چهارشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
1
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به صبح نو از اثرات عینی برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی گفت

سیر نزولی جرائم اقتصادی در 12 ماه

حالا دیگر یک‌ سالی می‌شود که قوه قضاییه برای مبارزه با معضل فساد، آستین‌ها را جدی‌تر از قبل بالا زده است. این مبارزه آن زمان شکل رسمی به‌خود گرفت که آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در مرداد۱۳۹۷ در نامه‌ای به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، اذن «اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع با اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی» را خواست؛ اذنی که طبیعی بود با آن موافقت شود (فرمان ۲۰مرداد۱۳۹۷). با آمدن حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، عزم دستگاه قضا برای نبرد با غول هفت‌سر فساد جزم‌تر از قبل نیز شد.

خودرو پیشرفته زرهی ضدمین و ضدکمین «رعد» رونمایی شد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هیأتی از جنبش انصارالله یمن:

با قدرت درمقابل توطئه سعودی‌ها و اماراتی‌ها برای تجزیه یمن بایستید

سر مقاله

سياست جديد ترامپ

بازخوانی جنگ 33 روزه حزب‌الله لبنان علیه رژیم صهیونیستی

مقاومت اسلامی، شکست صهیونیسم

بر اساس مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، روز23 مرداد ماه سالگرد پیروزی و مقاومت 33 روزه حزب‌الله لبنان در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان روز مقاومت اسلامی نام گذاری شده است. این جنگ که در بین لبنانی‌ها به «نبرد تموز» شهرت یافته با حمایت آمریکا، انگلیس، فرانسه از رژیم صهیونیستی و موافقت مصر، اردن، عربستان و احزاب شاخص طیف 14 مارس لبنان پیش رفت. ارتش رژیم صهیونیستی از همان هفته اول قصد پایان دادن به آن را داشت اما به اصرار آمریكا برای از بین بردن حزب الله، درگیری‌ها ادامه یافت اما در نهایت آمریكا هم چاره را در خاتمه جنگ دید و در نهایت با تصویب قطعنامه 1701شورای امنیت، این جنگ تمام شد. آنچه حزب‌الله لبنان را پیروز این نبرد گرداند، مقاومت گروهی اندك مقابل ارتشی تا بن دندان مسلح بود كه از حمایت سیاسی و نظامی ابرقدرت‌های جهان استفاده می‌كرد. این پیروزی جز با نیروی ایمان و باور امداد الهی ممكن نبود.

«صبح‌نو» از عملکرد دستگاه‌های مسوول در حوزه حجاب گزارش می‌دهد

متولیان فراموشکار

متولیان فراموشکار

عدالت آموزشی و توزیع نامتوازن آن در کشور یک‌بار دیگر مورد توجه افکار عمومی و کارشناسان قرار گرفته است

دردسرهای تفاوت تحصیلی

آمار قبول‌شدگان کنکور 98 که اعلام شد، یک‌بار دیگر بحث عدالت آموزشی مورد توجه قرار گرفت. بر اساس آماری که منتشر شده است، گفته می‌شود اکثر پذیرفته‌شدگان کنکور در رشته‌های تجربی، ریاضی، انسانی و هنر دانش‌آموزان مدارس سمپاد، غیردولتی و نمونه دولتی بوده‌اند که معمولا هم هزینه‌های آموزشی را از والدین دریافت می‌کنند. البته تقاضای خانواده‌ها نیز برای ثبت‌نام فرزندان‌شان در چنین مدارسی به‌دلیل اینکه نوعی تضمین از آینده موفق فرزندان‌شان دریافت می‌کنند، بالاست.

به بهانه اهدای جایزه «ومکس» به کیهان کلهر، نگاهی به کارنامه او انداختیم

مزه موسیقی ایران روی زبان شنوایی جهان

«برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامی که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای‌جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است و با موزیسین‌های سایر فرهنگ‌ها نیز با زبان موسیقی دیالوگ داشته است؛ از جمله شجاعت حسین‌خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.» این بخشی از خبر اهدای جایزه «ومکس» به کیهان کلهر است که حدود یک هفته قبل در سایت این رویداد جهانی در حوزه موسیقی منتشر شد؛ خبری که زمزمه‌های جهانی شدن موسیقی سنتی ایرانی، حتی بیش از افتخار کسب جایزه برای دریافت‌کننده آن، از فواصل سفید کلماتش شنیده می‌شود.

شرکت روس اتم از مرگ 5 دانشمند هسته ای در نوار شمالی این کشور خبر داد

انفجارهای مشکوک اتمی در روسیه

شرکت «روس‌اتم» روسیه روز گذشته از کشته‌شدن پنج دانشمند هسته‌ای در پی انفجار اتمی در شمال روسیه خبر داد و عنوان کرد: پنج دانشمند هسته‌ای در نوار شمالی این کشور براثر انفجار ژنراتوری با سوخت اتمی کشته شدند. این حادثه، حادثه‌ای مرموز و مشکوک است؛ چراکه دومین انفجار در یک هفته اخیر محسوب می‌شود که به‌دلیل افزایش ناگهانی موقتی در سطح تشعشات رادیواکتیو رخ می‌دهد.

محسن رهامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد:

اصلاح‌طلبان سرپرست انتخاب‌شده ندارند

معضل تعیین جانشین برای محمد خاتمی در رأس جریان اصلاحات، جدیداً به ترجیع‌بند مباحثات و مشاجرات عناصر این جریان تبدیل شده است. روز گذشته کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران رسماً اعلام کرد که «اصلاحات رهبر ندارد». محسن رهامی از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات در گفت‌وگویی که با روزنامه «صبح‌نو» انجام داد با اشاره به اظهارات کرباسچی و دیگرانی از این دست، تلویحاً اعلام کرد که خاتمی به‌واسطه کاریزمای بالایی که دارد، بخش عمده‌ای از اصلاح‌طلبان را به خود مقید کرده و در عین حال در کوتاه‌مدت فرد دیگری توانایی ایجاد اجماع اطراف خود در جریان اصلاح‌طلب را ندارد.

بررسی آثار و پیامدهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی محور مقاومت

مقاومت، نما‌د صلا‌بت و امنیت

اصطلاح محور مقاومت اولین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی توسط روزنامه لیبیایی الزحف‌الاخزر به‌کار رفت و به تدریج وارد ادبیات سیاسی و رسانه‌ای شد. محور مقاومت در ابتدا شامل جمهوری اسلامی ایران، سوریه، حزب‌الله لبنان و گروه‌های مبارز فلسطینی بود. پس از آن عراق و حوثی‌های یمن نیز در این اتحادیه قرار گرفتند؛ اما مهم‌ترین اعضای مقاومت عبارت هستند از: ایران، حزب‌الله لبنان و دولت سوریه.دکتر حسین شیخ‌زاده استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی

گونه‌شناسی مقالات علمی درباره مفهوم «مقاومت»

آیا پژوهش به‌کمک هسته‌های مقاومت می‌آید

امروز 23مرداد در تقویم رسمی ما به‌عنوان «روز مقاومت اسلامی» نام‌گذاری شده است. مناسبت آن‌هم سالگرد جنگ 33روزه میان حزب‌الله لبنان و ارتش رژیم صهیونیستی در سال 2006 است که اسرائیل در این جنگ نتوانست به‌پیروزی برسد و حزب‌الله قدرت «مقاومت» را به‌رخ یکی از مجهزترین ارتش‌های دنیا کشاند.

صبح نو

سر مقاله

سياست جديد ترامپ

ماه آگوست و سپتامبر، ترامپ به‌صورت جدی وارد فاز دیپلماسی با ایران خواهد شد. ترامپ پس از آزمایش دو فاز تحریم و نظامی که نتوانست نه تبدیل به اعتراض اجتماعی در ایران شود و نه موجب عقب‌نشینی ایران، در فاز جدید باردیگر به‌سراغ دیپلماسی خواهد رفت. دلیل آن کاملا واضح است: واردشدن ترامپ با این وضعیت به انتخابات آمریکا دست پایین را درمقابل نامزد دموکرات‌ها به او خواهد داد. او نه توانسته سیاست تغییر رژیم را دنبال کند و نه توانسته آشوب اجتماعی را تولید. تهدید نظامی هم به‌هیچ‌وجه اعتباری نزد حکومت و جامعه ایران ندارد. در چنین شرایطی، با‌توجه‌به مردودشدن دیگر گزینه‌ها، تنها یک گزینه باقی می‌ماند و آن گزینه حرکت ترامپ به‌سوی کاهش تحریم‌ها در ازای مذاکره مستقیم است. ترامپ به‌شدت نیازمند طرف مستقیم‌ شدن با دکترروحانی پس از تحریم دکترظریف است. این‌گونه است که فاز جدید سیاست آمریکا درمقابل ایران متمرکز به دیپلماسی خواهد بود. از‌این‌رو، طرف آمریکایی اولا نوعی دو‌قطبی‌کردن فضای سیاست ایران را در نظر دارد و ثانیا در پس مذاکره مستقیم نوعی بهره‌برداری انتخاباتی را دنبال می‌کند. چنین رویکردی در پی فریب ایران و شکستن تابوی مذاکره است. ایران در این شرایط باید هم از فضای سیاست داخلی خود مراقبت کند و هم بازی محکم خود مقابل آمریکا را ادامه دهد. ترامپ ناچار به انعطاف بزرگ درمقابل ایران است.

captcha
شماره‌های پیشین