sobhe-no.ir
764
سه شنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
6
نکته

اتفاقات خوب را فریاد بزنید

عارف چراغیخبرنگار گروه زندگی

واکنش نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج‌و‌زیارت درباره فاجعه منا:

عزت ملت ایران قابل معامله نیست

اظهار نظر برادر مرحوم غضنفر رکن‌آبادی در یک برنامه تلویزیونی، واکنش نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج و زیارت را به دنبال داشت. «مرتضی رکن‌آبادی»، برادر غضنفر رکن‌آبادی (دیپلمات ایرانی و از جان‌باختگان فاجعه منا) در یک برنامه تلویزیونی گفت: «ایران مسوولیت فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ را به عهده گرفته تا راه حج باز شود». از سوی دیگر حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر در واکنش به این اظهارنظر گفته است که «ما عزت ملت ایران را با هیچ چیزی عوض نمی‌کنیم.»

صبح نو

واکنش نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج‌و‌زیارت درباره فاجعه منا:

عزت ملت ایران قابل معامله نیست

اظهار نظر برادر مرحوم غضنفر رکن‌آبادی در یک برنامه تلویزیونی، واکنش نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج و زیارت را به دنبال داشت. «مرتضی رکن‌آبادی»، برادر غضنفر رکن‌آبادی (دیپلمات ایرانی و از جان‌باختگان فاجعه منا) در یک برنامه تلویزیونی گفت: «ایران مسوولیت فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ را به عهده گرفته تا راه حج باز شود». از سوی دیگر حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر در واکنش به این اظهارنظر گفته است که «ما عزت ملت ایران را با هیچ چیزی عوض نمی‌کنیم.»

حادثه دلخراش فاجعه منا که دوم مهر سال 94 روی داد، موجب شد تا بسیاری از کشورهای اسلامی و به‌خصوص هموطنان‌مان بابت از دست دادن عزیزان‌شان داغدار شوند. آن روز در مراسم 
رمی جمرات در روز عید قربان در خیابان ۲۰۴ منطقه منا بیش از هزاران زن و مرد و کودک بی‌گناه از مسلمانان سراسر جهان جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۴۶۵ شهید و تعدادی مصدوم و مفقود آن متعلق به حجاج ایرانی بود. براساس آمار موجود در این فاجعه دلخراش ایران با ۴۶۵ شهید بیشترین جانباخته را داشته و کشورهای مالی با ۳۱۲، نیجریه با ۲۷۴، مصر با ۱۹۰، بنگلادش با ۱۳۷ و اندونزی ۱۲۹ جانباخته پس از ایران بیشترین تلفات را داشته‌اند.
حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی‌عسکر، نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت که چهار دهه در ارتباط با حج فعالیت داشته و اوایل امسال از مسوولیت خود در بعثه کناره‌گیری کرد، از جمله مقامات ایرانی در رأس امور حج کشورمان بود که در یک دهه اخیر و به‌ویژه پس از فاجعه منا و تعطیلی حج، بر مذاکرات حج و به نتیجه رساندن آن نظارت مستقیم داشته است. وی دیروز در واکنش به ادعای آقای رکن آبادی در یک برنامه تلویزیونی گفت: رکن‌آبادی در جایگاهی نیست که در این‌باره نظر دهد. من به شدت ادعاهای رکن‌آبادی را تکذیب و اعلام می‌کنم که اصل تفاهمنامه 
موجود است.
نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت در واکنش به ادعای رکن‌آبادی مبنی بر اینکه «اطلاع دقیقی دارم و به موقع منبع را اگر نیاز بود حتماً معرفی می‌کنم»، از رکن‌آبادی خواست مدارک اثبات ادعای خود را ارائه کند. وی اضافه کرد: در تفاهمنامه حج ایران و عربستان، ذکر شده است که مساله منا باید روشن شود. در تفاهمنامه حج کاملاً به نکات مختلف توجه شده و به‌هیچ‌وجه ادعای مطرح‌شده در خصوص پذیرش تقصیر از طرف مسوولان ایرانی در این تفاهمنامه درست نیست.
قاضی‌عسکر درباره این موضوع که چرا تاکنون پیگیری‌ها برای پرداخت دیه از سوی عربستان به نتیجه نرسیده است، گفت: مذاکرات بین سازمان حج و زیارت با مسوولان عربستان در رابطه با حقوق شهدای منا و شهدای مسجدالحرام ادامه دارد و یکی از موضوعات اصلی همه مذاکرات بوده است. به گفته این مقام سابق در سازمان حج و زیارت «پرداخت دیه شهدای مسجدالحرام از سوی عربستان در دست اقدام است. ابتدا قرار بود از طریق سازمان ملل پرداخت شود که به خاطر موضوع تحریم‌ها، ایران خواستار پرداخت آن به سازمان حج و زیارت شد تا معادل ریالی آن‌را به خانواده‌های قربانیان پرداخت کند.»

تبادلات دیپلماتیک
قاضی‌عسکر، پیشنهاد دعوت از خانواده‌های شهدای مسجد‌الحرام به سفر عمره و پرداخت دیه به‌صورت مستقیم به آن‌ها و همچنین پرداخت دیه به سفارت یکی از کشورهای همسایه را از دیگر پیشنهادات ایران در این رابطه عنوان کرد و افزود: سازمان حج و زیارت زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد است و برای حل موضوع به اقدام وزارت خارجه نیاز است که با توجه به قطعی روابط دیپلماتیک بین تهران و ریاض، هنوز اقدام موفقی نشده است. وی از تهیه 50 جلد سند درباره مقصر بودن عربستان در موضوع فاجعه منا خبر داد و گفت: تا زمانی که روابط تهران-ریاض به حالت عادی برنگردد، نمی‌توان درباره زمان روشن شدن ابعاد این مساله نظر داد.

چهار سال پس از فاجعه منا
روز گذشته و در سالگرد فاجعه منا، قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران در مطلبی به مرور حادثه منا پرداخت. او نوشت: اواخر ظهر دهم ذی‌الحجه 1436 مصادف بود با دوم مهر 1394 که از طریق رسانه متوجه فاجعه منا شدم. آمار شهدای ایرانی از چند نفر شروع شد تا نهایت به عدد 482 شهید رسید. در ادامه این نوشته آمده است: اطلاعات نادرست حکام عربستان و اعلام اینکه اجساد را نخواهیم داد از یک‌سو و فشار افکار عمومی از سوی دیگر، همگی را می‌آزرد اما با سخنرانی رهبری در جمع ارتشیان در نوشهر و خطاب قرار دادن حکام عربستان، نهایتاً دولتمردان آل‌سعود طی یک عقب‌نشینی اعلام کردند اجساد شهید ایرانی را به ایران منتقل خواهیم کرد. بلافاصله ستاد مدیریت بحران تشکیل شد و به همراه همکاران در ستاد حضور یافتیم. جلسات متعددی تشکیل و نهایتاً اعلام شد که مسوولان عربستانی اعلام کرده‌اند با انجام آزمایش DNA اجساد شهدای ایرانی را شناسایی و تحویل می‌دهیم. مقرر کردیم ما هم پروفایل DNA برای اطمینان بیشتر در تهران برداریم به‌ویژه که برخی مسوولان مانند شهید رکن‌آبادی هم در بین شهدا بودند.
در بخش دیگری از نوشته قاضی شهریاری آمده است: در فرودگاه مهرآباد جای مشخصی را تعیین کردیم تا از همان‌جا شهدا را پس از اخذ نمونه DNA به شهرستان‌ها منتقل کنیم. نخستین گروه اجساد 104 نفر شهید شنبه با تأخیر پنج‌ساعته هواپیمای عربستانی وارد فرودگاه شدند. با توجه به اعلام حکام سعودی مبنی بر تعیین هویت دقیق شهدای ایرانی مقرر شده بود دوشنبه مراسم تشییع در سراسر کشور برگزار شود. همزمان هم در گوشه‌ای دیگر مراسم استقبال با حضور سران قوا برقرارشد. ما سرگرم کار بودیم و وقتی با تابوت‌های قرمز رنگ مواجه شدیم، دیدیم دو برچسب دارند یکی سبز رنگ و دیگری سفید. هر برچسبی مشخصات متفاوت داشت. یکی از تابوت‌ها را که برای نمونه باز کردیم متوجه شدیم نه‌تنها برچسب‌ها با مشخصات متفاوت هستند بلکه جسد داخل تابوت زن است، در حالی که در برچسب‌ها دو تا اسم مرد متفاوت بود. نمایندگان استان‌ها آمده بودند اجساد استان خود را تحویل بگیرند اما امکان شناسایی با وضع موجود نبود.

آزمایش دوباره
نهایتاً تصمیم گرفتیم اجساد برای تعیین هویت از طریق DNA و علت فوت به پزشکی قانونی تهران منتقل شوند که سروصدای نمایندگان استان‌ها بلند شد. پس‌فردا صبح مراسم سراسری بود و آزمایش DNA هم حداقل با این حجم کار یک هفته زمان نیاز داشت. چاره‌ای نبود؛ اجساد را به پزشکی قانونی کهریزک منتقل کردیم. مسوولان هم که از موضوع ایجادشده بی‌خبر بودند تماس می‌گرفتند و از دلیل توقیف اجساد شهدا سؤال می‌کردند. در هر حال در کمال ناباوری این کار سخت تمام شد. برای اطمینان نمونه DNA هم برداشته شد که بعد از آمدن جوابیه مشخص شد تعیین هویت درست و دقیق بوده است. البته این یک تعیین هویت در اجساد دسته‌جمعی است. در کیف کمربندی شهدا علاوه بر مدارک هویتی و وسایل شخصی، سنگ هم بود که برای رمی جمرات برداشته بودند و شهادت نصیب آنان شده بود. صحنه‌ها ناراحت‌کننده بود. گروه‌های بعدی شهدا هم در روزهای بعدی آمدند و تحویل شدند.

پیام تسلیت قاتل
دختر شهید رکن‌آبادی بعد از پیگیری‌های فراوان برای یافتن پیکر پدرش که با همراهی خانواده و عموی خود انجام داده بود، گفت‌و‌گوهایی را با خبرگزاری‌ها انجام داد. او در یکی از این گفت‌و‌گوها درباره سفر به عربستان و شهر مکه اظهار کرد: «یکی از اهدافی که از این سفر داشتیم این بود که برویم و به دوربین‌های منا دسترسی داشته باشیم. شواهد و قرائن نشان می‌داد که پدر زنده از منا خارج شده‌اند و البته شواهد همچنان به قوت خود باقی هستند. ما می‌دانیم که ایشان زنده از منا خارج شده‌اند.» وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «زمانی که عموی من گفتند ما می‌خواهیم فیلم دوربین‌ها را ببینیم چهره سعودی‌های حاضر در جلسه 
در هم رفت. آن‌ها وجود دوربین‌ها را تکذیب کردند. کسی که این حرف‌ها را گفت نفر دوم امنیت کشور عربستان بود؛ حتی سراغ مرا گرفته بود که دختر شهید کجاست، چراکه ملک سلمان برای او پیام تسلیت فرستاده است. من هم گفتم که علاقه‌ای به دریافت پیام تسلیت از قاتل پدرم ندارم.» 

captcha
شماره‌های پیشین