sobhe-no.ir
764
سه شنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
1
وزیر امورخارجه ایران در واکنش به ائتلاف دریایی آمریکا درباره اخلال در امنیت خلیج‌فارس هشدار داد

فقط یک کبریت تا ا‌نفجا‌ر

وزیر امورخارجه ایران در واکنش به ائتلاف دریایی آمریکا، آن ‌را اخلال در امنیت خلیج‌فارس دانست و هشدار داد: حضور بیش‌ازحد کشتی در خلیج‌فارس امنیت را کاهش می‌دهد. بعد از روی‌کار‌آمدن دولت جدید انگلیس، آمریکا هم به‌طوررسمی از کشورهای اروپایی دعوت کرد به ائتلافی جداگانه تحت رهبری این کشور با هدف ادعایی تأمین امنیت عبورومرور کشتی‌ها ملحق شوند.

مسوولان و مردم چه وظایفی برای بهترشدن حال کشور دارند

هنر کشورداری در تحریم و فشار

به زبانی ساده کشورداری اشاره به راهبری، مدیریت و انجام امور یک کشور برای دستیابی به اهداف مصرح در قانون اساسی دارد. بر این اساس کشورداری دارای سه عنصر است: 1) راهبری: به معنای تدوین چشم‌انداز، اهداف، و خط‌مشی‌های ملی 2) مدیریت: به معنای طرح‌ریزی، سازماندهی، رهبری و کنترل امور بر اساس راهبردهای تدوینی برای اجرای خط‌مشی‌های ملی و 3) انجام امور در عرصه عملی در فضای عمومی و همین‌طور خصوصی در بافت جامعه. به عبارت دیگر ابتدا باید اهداف و خط‌مشی‌های ملی تدوین شود، سپس در پرتو کارویژه‌های مدیریت، راهبردهایی برای تحقق آن اهداف تمهید شده و در نهایت امور جامعه در عمل رتق و فتق شود. منظور از کیفیت کشورداری، کیفیت در دستاوردهای ملی (چه در عرصه عمومی و چه خصوصی) و کیفیت در فرایند تحقق اهداف و دستیابی به دستاوردهای مورد نظر است. برای تحقق هر دو نوع کیفیت، انجام طرح‌هایی در سطوح راهبری، مدیریت و عملیات واقعی کشور می‌تواند مفید باشد. ذکر برخی از این طرح‌ها و شرح مختصری از آن ها می‌تواند مفید باشد.دکتر حسن دانایی‌فرد استاد دانشگاه تربیت مدرس

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با سعدالله زارعی، تحولات اخیر یمن را بررسی کرد

دست‌های پنهان برای تجزیه یمن

کاخ «معاشیق»عدن در حالی به تصرف نیروهای تحت حمایت امارات در یمن افتاد که رفتارهای اخیر ابوظبی نشان‌دهنده عقب نشینی و خارج شدنش از ائتلاف سعودی در این کشور جنگ زده بود. سعدالله زارعی، کارشناس مسائل امور منطقه غرب آسیا با اشاره به سفر روز گذشته بن زاید در بحبوبه این تنش ها و گفت وگوی او با مقامات سعودی در جده به «صبح‌نو» گفت که این سفر نشان دهنده «توطئه دو وجهی» امارات در یمن است. توطئه ای که امارات برای گمراه کردن اهدافش حتی گروهی را به تهران فرستاد تا در خصوص امنیت خطوط ساحلی به گفت وگو با ایران بپردازند.

 نکته

احتمال آزادی نفتکش توقیف‌شده ایران

سر مقاله

حج و غفلت آکادمی ایرانی

«صبح‌نو» از فعالیت‌های سیاسی در کتابخانه ملی ایران گزارش می‌دهد

کار سیاسی بِه ز کار فرهنگ آمد پدید

کتابخانه ملی ایران یکی از مهم‌ترین نهادهای فرهنگی در ایران است که به‌دلیل اهمیتش، انتخاب رییس آن از حساسیت زیادی برخوردار است. این اهمیت و جایگاه آن را در حد معاون رییس‌جمهوری قرار داده است.

واکنش نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج‌و‌زیارت درباره فاجعه منا:

عزت ملت ایران قابل معامله نیست

اظهار نظر برادر مرحوم غضنفر رکن‌آبادی در یک برنامه تلویزیونی، واکنش نماینده پیشین ولی‌فقیه در امور حج و زیارت را به دنبال داشت. «مرتضی رکن‌آبادی»، برادر غضنفر رکن‌آبادی (دیپلمات ایرانی و از جان‌باختگان فاجعه منا) در یک برنامه تلویزیونی گفت: «ایران مسوولیت فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ را به عهده گرفته تا راه حج باز شود». از سوی دیگر حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر در واکنش به این اظهارنظر گفته است که «ما عزت ملت ایران را با هیچ چیزی عوض نمی‌کنیم.»

اصلاح‌طلبان با اطلاع از کاهش مقبولیت جریانی خاتمی به‌دنبال یافتن جانشین برای او هستند

ذوب کاریزما

در شرایطی که هفت ماه به انتخابات مجلس بیشتر باقی نمانده، زمزمه‌هایی در میان اصلاح‌طلبان شنیده می‌شود دایر بر این تلاش که مسوولیت رهبری جریان اصلاحات از گُرده آقای محمدخاتمی ساقط شود. این زمزمه‌ها شاید معلول این فهم دیرهنگام باشد که رییس دولت اصلاحات دیگر از اتوریته و کاریزمای لازم برای اقناع جامعه رأی این جریان برخوردار نیست.

شهروندان بسیاری خواستار برخورد جدی پلیس با هنجارشکنان هستند

«حجاب» جهانی خواهد شد

از زمانی که جوامع انسانی شکل گسترده و البته متمرکز به خود گرفتند، قوانینی هم برای جوامع تدوین و نیز افرادی هم برای نظارت بر اجرای قانون و جلوگیری از برهم زدن نظم جامعه به‌کار گرفته شدند. امروز چنین کارکردی در جوامع مختلف از سوی نیروهای پلیس انجام می‌شود؛ نیروهایی که با توجه به قوانین داخلی کشورها اصلی‌ترین ناظمان یک جامعه بوده و در برخی موارد قوانین به‌شدت سختگیرانه‌ای دارند به‌طوری‌که حتی برخورد جدی و خشن پلیس در برخی کشورها و شهرها تبدیل به یک ضرب‌المثل شده است.

«صبح‌نو» وضعیت آلودگی صوتی در کلانشهرها را بررسی می‌کند

صداهای آزاردهنده و مرگ‌زا

در چند دهه گذشته، هم آلودگی‌های زیست‌محیطی و هوا به‌طرز چشم‌گیری افزایش یافته است و هم آلودگی‌های صوتی. با‌این‌حال، افکار عمومی بیش از آنکه نگران آلودگی صوتی باشد، نگران آلودگی هواست؛ غافل از آنکه آلودگی‌های صوتی نیز می‌تواند اثرهای جبران‌ناپذیری بر سلامت شهروندان باقی بگذارد.

«صبح‌نو»داستان‌فیلم‌حاشیه‌سازمحمدرسول‌اف‌‌رابررسی‌می‌کند

«لر‌د»؛ فیلمی‌بر‌ا‌ی‌تحر‌‌یم ‌و تنفر ا‌ز ا‌یر‌ا‌ن

در روزهای اخیر و پس از محکومیت قضایی محمد رسول‌اف، بازهم حواشی «لرد» پررنگ شد؛ فیلمی که به گفته سازندگانش با مجوز ساخته شده است. در این گزارش حواشی این فیلم را مرور و سپس داستان آن را به‌طور جزئی بررسی می‌کنیم.

شماره‌های پیشین