sobhe-no.ir
763
یکشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از نظرات موافقان و مخالفان ایجاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را بخوانید

ساماندهی درآمدهای کلان دلاری

هفته گذشته بود که سخنگوی شورای نگهبان از تایید طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد؛ اتفاقی بزرگ که می‌تواند اثرات مثبت یا منفی بر گردشگری و ساختار دولت داشته باشد، البته تصویب این طرح در مجلس که سابقه آن به سال‌های گذشته باز می‌گردد، نشان می‌دهد که در طول تمام سال‌های قبل نگاه‌های کارشناسی در نظر گرفته شده است تا نتیجه این مصوبه به نفع کشور و ساختار میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد.

رییس دولت اصلاحات در فاصله هفت ماه مانده به انتخابات مجلس،‌ انتقادات تندی علیه دولت و مجلس موردحمایت خود مطرح کرده است

حقه خودزنی

رییس دولت اصلاحات برای نخستین‌بار در 6 سال گذشته، به‌طورعلنی دربرابر عملکرد دولت منتخب خود زبان به اعتراض گشود. این اعتراض البته دامان اصلاح‌طلبان مجلس را نیز گرفت. اظهارات آقای خاتمی علیه دولت و مجلس با واکنش‌هایی در میان منسوبان جریان اصلاحات نیز همراه بوده است.

پیام رهبر انقلاب به زائران بیت‌الله‌الحرام

معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است

سر مقاله

نگاه ترامپ به فرانسه

تقسیم کار

علی دارابی

نیروهای عربستان و امارات در عدن به جنگ هم رفتند

کودتای امارات علیه دولت منصور هادی

سرانجام چهار روز پس از شروع جنگ نیابتی عربستان و امارات، کاخ «معاشیق»، مقر دولت عبدربه منصور هادی، رییس‌جمهوری دولت مستعفی یمن، روز گذشته به‌دست نیروهای موردحمایت ابوظبی سقوط کرد تا اختلافات میان عربستان و امارات بر سر موضوع یمن به تقابل نظامی با یکدیگر بینجامد.

بازخوانی دوگانه اسلام ناب و اسلام آمریکایی براساس پیام امام خمینی(ره) در سالگرد حج خونین

امام و احیا گری مناسک اسلامی در برابر ملاهای کثیف درباری

امام خمینی؟ره؟ علاوه‌بر کردار متمایز سیاسی در مقایسه با علمای دیگر اسلام، گفتاری خاص از خود بر جای گذاشته و کلیدواژه‌های مختص به خود را تولید کرده‌اند. این گفتار گاهی با عنوان گفتمان انقلاب اسلامی شناخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین دال‌های این گفتمان که شاید بتوان آن را دال مرکزی گفتمان انقلاب اسلامی به‌حساب آورد، دوگانه «اسلام ناب و اسلام آمریکایی» است. این دوگانه گاهی تقابل سیاسی ما با حکومت عربستان سعودی را یادآوری می‌کند که البته بی‌وجه هم نیست. امام در جای‌جای بیانات‌شان- به‌ویژه در سال‌های پایانی عمر خود-شاخص‌های اسلام ناب و اسلام آمریکایی را تشریح کرده‌اند که اتفاقا یکی از صریح‌ترین این بیانات مربوط به پیام ایشان به‌مناسبت سالگرد حج خونین سال ۱۳۶۶ است؛ حجی که آل‌سعود زائران بیت‌الله‌الحرام، به‌ویژه‌ ایرانی‌ها را به‌دلیل برگزاری مراسم برائت از مشرکان به‌شهادت رساند. در این یادداشت، به‌همین مناسبت می‌خواهیم سه تلقی از اسلام ناب و مفهوم مقابلش، «اسلام آمریکایی» را مرور کنیم.

رییس سابق مرکز تحقیقات منابع طبیعی و کشاورزی استان مازندران در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» از رهاشدن طرح جنگلداری می‌گوید

جنگل در مِه

طرح جنگلداری یکی از طرح‌های مهمی است که سالیان طولانی در برخی نقاط ایران اجرا می‌شود. برای اداره بهتر جنگل‌ها، آن‌ها را به بخش‌هایی تقسیم و برای هر بخش، طرحی تدوین می‌کنند که شامل همه موارد لازم باشد. همچنین، علاوه‌بر معرفی پوشش گیاهی و جانوری و خصوصیات زمین و خاک منطقه و دام‌سراهای موجود در جنگل، اقدامات آتی از عملیات پرورشی گرفته تا جاده‌سازی در جنگل انجام می‌شود. به این برنامه مدون «طرح جنگلداری» می‌گویند. گفته می‌شود درصورتی می‌توان از جنگل بهره‌برداری کرد که برای آن طرح جنگلداری تصویب‌شده سازمان جنگلبانی تهیه شده باشد؛ اما آیا این طرح در همه جنگل‌های ایران اجرا می‌شود؟ درباره چگونگی اجرای این طرح در کشور با آقای محمد امینی، عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری و رییس سابق مرکز تحقیقات منابع طبیعی و کشاورزی استان مازندران، به گفت‌وگو نشستیم تا با کمّ‌و‌کیف آن بیشتر آشنا شویم.

حجت‌الاسلام عبدالحمید صادقی در نشست «آینده‌پژوهی روند بی‌حجابی در ایران با نگاه به تجربه غرب» مطرح کرد

کارنامه انقلاب جنسی در غرب؛ رشد خشونت علیه زنان

نشست «آینده‌پژوهی روند بی‌حجابی در ایران با نگاه به تجربه غرب» با حضور حجت‌الاسلام عبدالحمید صادقی، معاون مؤسسه تخصصی امام سجاد؟ع؟ و به‌همت کارگروه عفاف‌گرایی و تربیت جنسی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان حوزوی و دانشگاهی چهارشنبه 9مرداد در پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم اسلامی دانشگاه فردوسی برگزار شد.

احتمال تشدید جنگ درصورت توافق منطقه امن در شمال سوریه

عبدالباری عطوان

دولت سعودی سال‌هاست در پی ارائه تصویری منفعل و غیرسیاسی از فریضه حج است

ابعاد سیاسی برائت از مشرکین

سال‌هاست مقامات سعودی که خود را به‌عنوان خادم حرمین‌شریفین جا می‌زنند، در پی آنند تا از فریضه حج، چهره‌ای منفعل و غیرسیاسی و حداکثر در حد و اندازه یک عبادت دسته‌جمعی ارائه کنند. این خلاف آن چیزی است که رهبر انقلاب امسال فرمودند که «حج یک کار سیاسی و عیناً تکلیف دین است». تلاش سعودی‌ها و هم‌پیمانان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنان برای سیاسی نشدن حج، طبیعتاً ناظر بر مراسم برائت از مشرکین نیز می‌شود. با وجود این تلاش مذبوحانه، هر تظاهرات اعتراضی مسلمانان، هر ساله پرشورتر از سال قبل در صحرای عرفات برگزار می‌شود.

«صبح‌نو» از مراسم دعای عرفه و سنت قربانی کردن در عید قربان گزارش می‌دهد

لحظاتی در آستان ملکوت

روز عرفه یكی از مهم‌ترین روزهای ماه ذی‌الحجه به شمار می‌رود و بنا بر روایات، امام‌حسین؟ع؟دعای عرفه را در چنین روزی در صحرای عرفات به همراه خانواده و برخی از یاران خود خواندند و بعد از آن حج تمتع را به عمره تبدیل كردند تا زودتر به سمت كوفه حركت كنند و در این مسیر بود که به كربلا رسیدند و ماجرای عاشورا رقم خورد. مردم مؤمن ایران اسلامی نیز هر ساله در روز 9‌ذی‌الحجه با حضور در حسینیه‌ها، مساجد و اماکن مذهبی شهر و دیار خود با زمزمه این دعای پرفیض دل‌هایشان را با معرفت جوشان عرفات همراه می‌کنند تا باران رحمت الهی بر وجودشان سرازیر شود. قرائت این دعا معمولا از بعدازظهر روز عرفه آغاز شده و تا غروب آفتاب ادامه دارد. در ادامه این گزارش برخی از مناطق که مراسم پرفیض این دعا برگزار می‌شود را معرفی می‌کنیم.

جزئیاتی درباره روایت شهید آوینی از حج خونین 66 را از مسوول روایت فتح و مدیر نشر واحه جویا شدیم

حکایت عجیبِ یک مستند مهجور

فرض کنید مستندی از حج خونین سال 66 و کشتار زائران ایرانی در مراسم برائت از مشرکین، توسط یک مستندساز ایرانی ثبت و ضبط شده باشد. همین بهانه کافی است تا بارها و بارها پخش شود یا حتی خود ساخت آن، موضوع اخبار و مستندهای دیگری قرار گیرد؛ جریان مرسومی که طبیعتا برای بسیاری از حوادث مهم جهان راه می‌افتد. حالا به فرض‌تان این را هم اضافه کنید که صدا و قلم آشنای شهید سیدمرتضی آوینی را هم روی آن بشنوید که دارد با جزئیات، وقوع درگیری را با ذکر ساعت و دقیقه توضیح می‌دهد. تا اینجا دیگر باید قانع شده باشید که چنین مستندی از همه وجوه اهمیت، چیزی کم ندارد. الان وقتش است که بدانید چنین مستندی موجود است اما تا به حال چیز زیادی از آن، شنیده، گفته و دیده نشده است.

شماره‌های پیشین