sobhe-no.ir
762
شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» گمانه‌زنی‌ها را بررسی می‌کند | حدود سه‌هفته تا زمان نهایی برای معرفی وزیر جدید فرصت باقی‌است

چه کسی بر صندلی وزارت آموزش‌و‌پرورش تکیه می‌زند؟

بیش از دو ماه از رفتن بطحایی از آموزش‌و‌پرورش می‌گذرد و دولت برای معرفی وزرای پیشنهادی خود به مجلس کمتر از یک ماه فرصت دارد. تاکنون چندین اسم برای این وزارتخانه مطرح شده که هریک از آن‌ها می‌توانند پیشنهاد دولت برای این پست حساس و استراتژیک به مجلس باشند. درادامه این گزارش سوابق برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

گزارشی از به نمایش «بانوی آوازه‌خوان» اثر علیرضا کوشک‌جلالی

حذف لبنان از نمایشنامه ای درباره لبنان

اگر بتوانیم بپذیریم جنگ، هرجای دنیا، بر سر هر موضوعی که باشد هر دو سوی درگیر در آن به هر نحو محکوم هستند، آن‌وقت می‌توانیم قبول کنیم که بزرگ‌ترین محذوف نمایشنامه‌ای درباره لبنان، خود لبنان باشد. «وجدی معوض» نمایشنامه‌اش را درباره جنگ داخلی لبنان در فاصله سال‌های 1975 تا 1990 با عنوان پرتنش «آتش‌سوزی‌ها» نوشته اما علیرضا کوشک‌جلالی آن را با نام رمانتیک یا نهایتا ترحم‌برانگیز «بانوی آوازه‌خوان» روی صحنه برده است.

تحریم‌ها علیه وزیر امور خارجه به فضای مجازی هم کشیده شد

علیه توییت‌های ظریف

گفته می‌شود وزارت امور خارجه آمریکا در نامه‌ای به شرکت‌های توییتر، فیسبوک و اینستاگرام اعلام کرد فورا اقدام به مسدود‌سازی صفحات منتسب به محمدجواد ظریف کنند. در این گزارش خواهیم دید این اتفاق چه تبعاتی دارد.

مناقشات دیرپای هند و پاکستان بر سر حاکمیت کشمیر بار دیگر به جریان افتاده است

زخم کهنه استعمار

به‌دنبال تصمیم هند برای پایان‌دادن به خودمختاربودن ایالت جامو و کشمیر، نارندرا مؤدی، نخست‌وزیر هند، با وجود هشدارهای پاکستان رسما به دو بند از قانون اساسی این کشور درباره کشمیر پایان داد و آن را از حالت ایالت خودمختار خارج کرده و این تصمیم را رسما امضا کرد. کشمیر منطقه‌ای واقع در شمال شبه‌قاره هند در دامنه کوه‌های هیمالیاست که تا پیش از استقلال پاکستان، امیرنشینی تحت‌الحمایه بریتانیا بود. در ۱۹۴۷ و بعد از اینکه مهاراجه کشمیر از پیوستن به پاکستان خودداری کرد، اختلاف بر سر مالکیت کشمیر به درگیری‌های دامنه‌داری بین دولت هند و پاکستان انجامید؛ درنتیجه بخش‌هایی از شمال کشمیر شامل کشمیر آزاد و گلگت-بلتستان تحت‌حمایت دولت پاکستان و منطقه جامو و کشمیر و لداخ تحت‌حمایت دولت هند درآمد. ناگفته نماند منطقه‌ای در شرق کشمیر نیز تحت‌سلطه چین است که با عنوان «اقصای چین» شناخته می‌شود.

گزارش «صبح‌نو» از محل آوارشدن یک ساختمان سه‌طبقه که جان سه کارگر را گرفت، بخوانید

تکرار تخریب‌های ناشیانه

عصر روز جمعه است و کوچه در آرامش یک روز تعطیل فرورفته؛ آرامش عجیبی که شاید علت آن هیاهوی روز پنجشنبه در کوچه پیروز شرقی بوده باشد. اهالی این کوچه از عصر روز پنجشنبه که ساختمان قدیمی در حال تخریب بود و روی سر چهار کارگر آن هوار شد، دیگر آرامش نداشتند. خودروهای امداد و نجات از سه ایستگاه آتش‌نشانی به محل آمدند تا جان کارگران را نجات دهند اما در نهایت سه کارگر افغانی جان خود را از دست دادند.

خیابان‌های عدن شاهد درگیری‌های شدید بین مزدوران خارجی است

رویارویی ریاض و ا‌بوظبی د‌ر جنوب یمن

درگیری‌های دو روز گذشته در جنوب یمن که از آن به نام جنگ نواب ریاض و ابوظبی یاد می‌شود، نشان داد، نه تنها این دو کشور اتحاد ندارند بلکه آنقدر اختلافات عمیق است که حاضرند با هم بجنگند.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با آيت‌الله محسن فقيهی درباره ظرفیت عظیم حج

فلسفه حج دوری از مظاهر اشرافی‌گری

فرارسیدن ایام حج فرصتی است تا به بازخوانی فلسفه این سنت ابراهیمی بپردازیم. آيت‌الله محسن فقيهي، عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» به تشریح فلسفه وجوب حج و ظرفيت عظيم موسم حج در ايجاد وحدت و اتحاد بين مسلمانان و فواید و برکات این فریضه الهی پرداخته است.

پایان سومین قصه و آغاز قصه چهارم

مهدی فضائلی

ساختار دموکراتیک

ناصر ایمانی

سر مقاله

شکست عملیات فریب

شماره‌های پیشین