sobhe-no.ir
761
چهارشنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
1
12 نكته درباره تيتر روزنامه سازندگی در مورد محمد باقر قالیباف

كدام سازندگی؟ كدام كارگزاران؟

دکترسعید آجورلو دکترای علوم سیاسیروزنامه سازندگی در شماره سه‌شنبه ١٥مرداد۱۳۹۸ تیتر یك خود را به شرایط سیاسی آقای محمدباقر قالیباف اختصاص داده است. چند نكته درباره این موضوع قابل‌بیان است:

بنگاه رسانه‌ای کارگزاران در تحلیلی دروغ به دیدار قالیباف و احمدی‌نژاد پرداخت

سمپاشی زنجیره‌ای

به مناسبت روز خبرنگار آثار خبرنگارانی که مرتبط با ماموریت‌شان بود را معرفی کردیم

هیجان خبرنگاری

فردا روز خبرنگار است. قاعدتا این روز برای تکریم خبرنگاران نام‌گذاری شده است. طی این سال‌ها خبرنگارانی بودند که بعد از انجام یک ماموریت دست به قلم شده و درباره فضای کاری خودشان کتاب نوشته‌اند؛ امری که عموما در خارج کشور رایج است و در میان خبرنگاران ایرانی کمتر رواج دارد. در این گزارش به چند نمونه داخلی و البته نمونه‌های خارجی مکتوب کردن تجربیات خبرنگاران پرداخته‌ایم.

بررسی وضعیت رسانه‌ها در كشور

حمایت دولت از نزدیكان رسانه‌ای

در آستانه روز خبرنگار به بررسی وضعیت رسانه‌ها در كشور پرداخته‌ایم. صدا و سیما طبق قانون جداگانه‌ای که دارد و حتی تلویزیون‌های اینترنتی كه درحال گسترش هستند باید زیرنظر صدا و سیما به فعالیت بپردازند. اما رسانه‌های دیگر اعم از چاپی یا مبتنی بر وب در ایران چه آنها كه وابستگی به نهادهای دولتی و عمومی دارند و چه خصوصی‌ها زیر نظر معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالند. در سال‌های اخیر و با شیوع شبكه‌های مجازی، رسانه‌ها در دنیا و كشورما رونق گذشته را ندارند. درحال حاضر همه كسانی كه به تلفن همراه و اینترنت دسترسی دارند می‌توانند در قالب‌های متن، عكس و فیلم، محتوا تولید كنند و آن را با دیگران به اشتراك بگذارند. با این وضعیت گاهی اوقات برخی صفحه‌های اینستاگرام یا پیام‌های توئیتر یا هر محتوای دیگری در شبكه‌های مجازی بیش از رسانه‌های رسمی مورد توجه قرار می‌گیرند. با تمام این احوال، آنچه رسانه‌های رسمی را از شبكه‌های مجازی متمایز می‌كند راستی‌سنجی و صحت اخبار و محتواست. دنیای امروز در گرداب اخبار جعلی درحال دست و پا زدن است. اگرچه متاسفانه گاهی سرعت در انتشار اخبار حتی رسانه‌های رسمی را هم به اشتباه می‌اندازد اما بازهم رسانه‌های رسمی مرجع بهتری برای دریافت اطلاعات و اخبار محسوب می‌شوند.

کوسای کدری در گفت‌وگو با «صبح نو»:

تجربیات خبرنگاری‌ام  را مدیون پرس تی‌وی هستم

کدام‌فیلمسازان‌مطرح‌برای‌حضوردرجشنواره‌آماده‌می‌شوند

شروع چراغ‌خاموش‌برای«فجر38»

به فصل تولید سینمای ایران نزدیک می‌شویم. تابستان و پاییز ایامی است که با ترافیک ساخت فیلم مواجهیم. علت اصلی آن هم نزدیک‌شدن به جشنواره فیلم فجر است.

سردار سلیمانی به دلیل تحریم اخیر دولت آمریکا علیه وزیر امورخارجه کشورمان از محمدجواد ظریف تجلیل و قدردانی کرد

همنشینی مقاومت و دیپلماسی

دیدار روز گذشته نماد دیپلماسی با نماد مقاومت، بار دیگر گزاره همسویی این دو بال برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی را به منصه ظهور رساند.

«صبح‌نو» از هدیه آذری‌جهرمی به عروس و دامادها گزارش می‌دهد

مهمان وزیر ارتباطات، از جیب شرکت‌ها

وزیر ارتباطات این‌بار با بسته‌های اینترنت یک‌ساله برای تازه‌عروس و دامادها به صدر اخبار آمده است. اگرچه او چنین اجازه‌ای دارد تا دست در کیسه اپراتورها کند و اینترنت رایگان به مردم هدیه دهد؛ اما معلوم نیست که چرا تاکنون از پس حذف پیام‌های تبلیغاتی برنیامده است؟!

دولت هند وضعیت خودمختاری «جامو و کشمیر» را لغو کرد

یک سرزمین د‌ر د‌و اقلیم

دولت هند اعلام کرد قصد دارد وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر را لغو کند؛ وضعیتی که بیش از نیم‌قرن است بر این منطقه حاکم شده است. گفته می‌شود دهلی از افزایش جمعیت مسلمانان کشمیر در هراس است و به‌دلیل ترکیب جمعیتی چنین اقدامی کرده است؛ امری که واکنش‌های مقام‌های پاکستانی و همچنین کنفرانس اسلامی را به‌همراه داشت و آن را نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت دانستند.

«صبح‌نو» عوامل موثر بر بروز ازدواج‌ها و طلاق‌های صوری را بررسی می‌کند

شناسنامه‌های لکه‌دار

ازدواج همیشه نزد ایرانیان از قداست ویژه‌ای برخوردار بوده اما این پیوند مقدس در چند سال اخیر دستخوش تغییراتی شده و عده‌ای به‌خاطر منافع اقتصادی حاضرند آن را فسخ کنند یا حاضرند بنا به مصالحی به صورت صوری یا بدون علاقه ازدواجی را ثبت کنند تا به منافعی برسند. حال باید دید چه عواملی باعث شده تا امری مقدس تبدیل به وسیله‌ای برای معامله و کسب سود بیشتر شود؟

روحانی خطاب به غرب: نمی‌شود تنگه هرمز برای شما آزاد باشد و جبل‌الطارق برای ایران ناآزاد

تنگه د‌‌ر بر‌ابرتنگه

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان، روز گذشته در جمع وزیر و معاونان وزارت امورخارجه با اشاره به تحریم آمریکا علیه دکترظریف گفت: آمریکایی‌ها از مذاکره حرف می‌زنند و همزمان وزیر خارجه کشورمان را تحریم می‌کنند؛ حال‌آنکه اگر بر فرض بخواهد مذاکره‌ای انجام شود، مسوول مذاکره وزیر خارجه است و این‌ اقدامات نشان می‌دهد هیچ سیاست درستی در آمریکا در کار نیست؛ بنابراین، هرروز تصمیم جدیدی می‌گیرند.

سر مقاله

امنیت در برابر امنیت

شماره‌های پیشین