sobhe-no.ir
760
سه شنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
1
سیاست اصول‌گرایان نسبت به وزیر امور خارجه چگونه باشد

دو قطبی نساختن با ظریف

دکترسعید آجورلو دکترای علوم سیاسی

رییس قوه‌ قضاییه بر لزوم بازنگری دستگاه‌های مسوول در عمل به وظیفه خود دربرابر حجاب تأکید کرد 

فساد اقتصادی مجوز ترویج بی‌حجابی نیست

حجاب، ارزشی فرهنگی و قانونی اسلامی است. مروری بر تاریخ کهن سرزمین‌مان نشان می‌دهد که حتی قبل از ظهور اسلام و قبول این دین، زنان این سرزمین در پوشش خود دقت می‌کردند و حجاب خاص خود را داشتند. موضوع حجاب را همیشه حتی دیگر ادیان حاضر در کشورمان براساس تأکیدات مذهبی رعایت می‌کنند. این در حالی است که در ماه‌های اخیر، برخی افراد تلاش می‌کنند رعایت حجاب را امری اجباری معرفی کنند.

دو یادداشت برا ی محمود گلابدره‌ای به مناسبت هفتمین سالگرد درگذشستش

نویسنده نسل جوانمردان

سیدمحمود گلابدره‌ای نویسنده، ویژه‌ای بود؛ هم ازنظر قلم و هم ازنظر سلوک. برخی آثاری که نوشت، دقیقا در راستای سلوک زندگی‌اش بود؛ مانند کتاب «دال» و «لحظه‌های انقلاب»: «دال» درباره زندگی مهاجران ایرانی در سوئد بود و «لحظه‌های انقلاب» هم حضور لحظه‌به‌لحظه وی در کف خیابان و پوشش تظاهرات مردمی علیه رژیم پهلوی. بعد از انقلاب هم از این سیره دست برنداشت و از سفر پرفرازونشیب خود به آمریکا هم کتابی نوشت. گلابدره‌ای در بازگشت به ایران، به شمیران رفت و به‌گفته اکثر کسانی که با وی در ارتباط بودند، بیشتر اوقات را در کوه‌های آن منطقه می‌گذراند. گلابدره‌ای را باید روشنفکری خاص دانست. او که شاگرد جلال آل‌احمد بود، هنگام خیزش مردمی علیه حکومت پهلوی در پستو نماند. او حقانیت امام را درک کرد و شد خالق درخشان «لحظه‌های انقلاب» و دقیقا از همان موقع بود که از محافل هنری و ادبی آن دوران طرد شد و تا بعد از انقلاب هم این روال ادامه داشت. نکته جالب اینجا بود که در سال‌های بعد از انقلاب نیز برخی فعالان فرهنگی انقلابی این بی‌اعتنایی را دربرابر گلابدره‌ای تکرار کردند و این مساله باعث انزوای وی در سال‌های پایانی عمرش شد.

رهبر شیعیان نیجریه پس از 1300 روز اسارت و رسیدگی‌نشدن به سلامت جسمانی‌اش به هند می‌رود

آزادی مشروط زکزاکی

«شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه پس از 1300 روز اسارت و عدم‌رسیدگی به روند سلامت جسمانی‌اش در این کشور، روز گذشته از سوی دادگاه ابوجا اجازه خروج مشروط از نیجریه را دریافت کرد تا برای ادامه درمان به بیمارستانی مشخص در هند اعزام شود؛ غفلتی که سبب شد مسلمانان نیجریه و چهره‌های مختلف سیاسی جهان ماه‌ها نسبت به عدم‌رسیدگی وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی، اعتراضات و تحصن‌های متعددی از خود نشان دهند.

بیانیه کمیته اقتصادی جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی:

خالی کردن ذخایر کشور را متوقف کنید

آب پاکی وزیر امور خارجه ایران روی د‌ست آمریکایی‌ها

با تروریست‌های اقتصادی مذاکره نمی‌کنیم

سر مقاله

کدام معنا؟

حجاریان در اظهاراتی نمایندگان تهران در مجلس را تحقیر کرد

تیم دسته دوم امید

زمان زیادی تا اسفند باقی نمانده است و جریان‌های سیاسی خود را برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم آماده می‌کنند. اظهارنظر سران جریان اصلاح‌طلبی در روزهای گذشته، نشان می‌دهد این جریان هنوز تکلیف خود برای این انتخابات را روشن نکرده است.

«صبح‌نو» از وضعیت شرکت‌های پیش‌فروش و لیزینگ خودرو گزارش می‌دهد

کلاهبرداری با دام خودروهای قسطی

«من خانه‌ام را فروختم و سرمایه‌ام را تا ۵۰۰ میلیون تومان افزایش دادم چرا که این شرکت مرا قانع کرد این به نفع تو است. امروز اگر من همان پول را تحویل بگیرم ۷۰ درصد از دستم رفته است.» این‌ها بخشی از صحبت‌های یکی از مالباختگان شرکت خودروی پرشین پارس در مقابل دوربین رسانه‌هاست. شرکت‌های لیزینگی زیادی در سال‌های اخیر کلاهبردار از آب درآمده‌اند و در دو سال اخیر با نوسان بیشتر قیمت‌ها این موضوع بیشتر شده است. آقای ملکی، عضو کمیسیون صنایع اما به «صبح‌نو» می‌گوید که لیزینگ یک روش فروش است و دولت باید بر آن نظارت داشته باشد.

«صبح‌نو» در گزارشی به ابعاد رژیم حقوقی دریای خزر پرداخت

میراث پهلوی از کاسپین

یک سال پس از امضای کنوانسیون مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر، در حالی مسائل مربوط به این دریا و به‌ویژه سهم ایران از آن، باردیگر در عرصه رسانه‌ای و سیاسی مطرح شده است که بنابر تأکید وزارت خارجه کشورمان، هیچ‌گونه تحول جدیدی در این عرصه روی نداده است. بدین‌ترتیب، ریشه‌یابی روند اخیر از یک سو و نگاهی دوباره به ماهیت رژیم حقوقی خزر از سوی دیگر، ضروری به‌نظر می‌رسد. دریاچه خزر بزرگ‌ترین دریاچه دنیاست و با وجود وسعتی که دارد، مشمول کنوانسیون حقوق دریاها نمی‌شود و تابع رژیم حقوقی مخصوص به خود است که در گذشته، مبنای آن قراردادهای 1921 و 1940 ایران و شوروی سابق بوده است.

شماره‌های پیشین