sobhe-no.ir
757
شنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
1
حمیدرضا خان‌محمدی، مسوول گروه جهادی آل‌یاسین در گفت و گو با صبح‌نو: 700 گروه جهادی ویژه داریم

دیدا‌ر جوانان جهادگر‌ با‌ رهبر‌ انقلا‌ب

پنجشنبه هفته گذشته جمعی از گروه‌های جهادی با رهبر انقلاب دیدار داشتند؛ دیداری صمیمانه که در آن فعالان جهادگر از دغدغه‌ها و دستاوردهای خود گفتند و رهبری نیز نکاتی را در راستای بهبود و رشد این گروه‌ها عنوان کردند. رهبر انقلاب در این دیدار بر ضرورت تبدیل گفتمان حرکت جهادی به گفتمان عمومی جامعه تاکید کردند.

قالیباف: منظور از چهاردرصدی‌ها رانتخواران هستند

نگاهی به فریضه عبادی سیاسی حج

موسم حج رسید

امروز اولین روز آخرین ماه قمری است. ماهی كه به نام حج است. بسیاری از مفسران، منظور از آیه شریفه «ولیال عشر» (آیه 2 سوره مبارك فجر) را 10 روز اول ماه ذی‌الحجه می‌دانند كه نشان از عظمت این ایام دارد. حج یكی از واجبات اسلام است و مسلمانان درصورت داشتن توانایی مالی و بدنی باید حداقل یك بار در عمر خود برای انجام اعمال حج تمتع به مكه سفر كنند. متاسفانه از یك سو دولت حاكم برسرزمین‌های اسلامی مكه و مدینه، با پیش گرفتن رفتارهای غیراسلامی مانع حضور برخی مسلمانان برای انجام واجبات خود می‌شود و ازسوی دیگر برخی افراد مغرض یا ناآگاه با این مستمسك كه انجام فریضه حج، كمك به دولتی است كه با ما ایرانیان و شیعیان رفتار خصمانه دارد، وجوب آن را زیر سوال می‌برند و قصد كوچك شمردن آن را دارند. با این حال بسیاری از مسلمانان در سراسر جهان تشنه زیارت خانه خدا بخصوص در موسم تمتع هستند و بسیاری از آنها كه مشرف شده‌اند، آرزو دارند این دیدار تكرار شود. شما هم اگر می‌خواهید در ثواب همه حاجیان شریك باشید، براساس روایات معصومین ؟ع؟ می‌توانید در این 10 شب، مابین نماز مغرب و عشاء، دو ركعت نماز بخوانید؛ بدین صورت كه در هر دو ركعت پس از حمد و توحید، آیه « وَ واعَدْنا مُوسى ثَلاثینَ لَیلَةً وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعینَ لَیلَةً وَ قالَ مُوسى لِأَخیهِ هارُونَ اخْلُفْنی فی قَوْمی وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبیلَ الْمُفْسِدین » (142/اعراف) را تلاوت كنید.

اقدام آمریکا علیه وزیر خارجه کشورمان با واکنش های داخلی و بین‌المللی همراه بوده است

تحریم گفت‌وگو

دولت آمریکا پس از چندبار تهدید، بالاخره وزیر امورخارجه کشورمان را تحریم کرد؛ تحریمی که ادعای دروغ آمریکایی‌ها مبنی‌بر مذاکره بدون پیش‌شرط با جمهوری اسلامی ایران را بیش‌از‌پیش هویدا کرد.

سر مقاله

نفس‌های آخر دشمنی

یمن در 72 ساعت گذشته 15 پایگاه آل‌سعود را هدف قرار داد

برکان3؛ کابوس جدید سعودی‌ها

یمن موفق شده است با تکیه بر توان موشکی و پهپادی‌اش، معادلات جنگ را تغییر دهد و حال موضع یمنی‌ها از حالت دفاع صرف، به حمله و تهاجم تبدیل شده و کشورهای متجاوز را به عقب‌نشینی مجبور کرده است.

رییس کل پیشین بانک مرکزی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تشریح کرد

حذف چهار صفر؛ آری یا خیر؟

پس از تصویب کلیات لایحه حذف صفر از پول ملی در جلسه هفته گذشته هیأت دولت، دوباره موضوع تقویت و کاهش ارزش پول ملی در محافل کارشناسی و عمومی به یک موضوع مهم تبدیل شد؛ موضوعی که البته رییس کل اسبق بانک مرکزی اجرای سریع‌تر این سیاست را ضروری می‌داند.

گزارشی از مناظره مکتوب الویری و جعفریان درباره ورود حوزه علمیه به مباحث تمدنی

چالش دو استاد تاریخ برسر الهیات تمدن

برگزاری نشست «مسأله آب و آینده آن در جهان اسلام» به‌همت «میز تمدن اسلامی» دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با حضور دکتر مهدی ضرغامی، استاد تمام دانشگاه تبریز و مشاور معاونت آب و آبفای وزارت نیرو، گفت‌وگویی میان دکتر رسول جعفریان، استاد تاریخ دانشگاه تهران و دکتر محسن الویری، عضو هیأت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم و مسوول میز تمدن اسلامی دفتر تبلیغات، در یکی از گروه‌های شبکه اجتماعی واتساپ برانگیخت. جعفریان در دو نوبت نقدهایی به کارویژه‌های دفتر تبلیغات، به‌ویژه میز تمدن اسلامی ارائه کرد و الویری هم این نقدها را پاسخ گفت. اینجا گزارشی از روند بحث و نکات مهم ردو‌بدل‌شده ارائه می‌کنیم. گفتنی است برخی توضیحات افزوده‌شده ما برای فهم بهتر مطلب در کروشه می‌آید.

«صبح‌نو» ابعاد واگذاری پارک جنگلی سرخه‌حصار به بلدیه پایتخت را بررسی می‌کند

سرخه‌حصار، صید جدید شهرداری تهران

تهران در تمام طول تاریخش گسترش یافته و در برهه‌های مختلف برج‌ها و خانه‌ها از هر سو سر به آسمان کشیده‌اند تا جایی که کم‌کم هوا برای نفس کشیدن کم آمد. شاید در این میانه فقط بوستان‌های شهری هستند که کمی به این فضای دودی مملو از آهن و آجر روح می‌دمند؛ بوستان‌هایی که گاه بر اثر بی‌توجهی و سیاست‌گذاری‌های غلط نابود شده و گاهی نیز از گونه‌های گیاهی موثر خالی می‌شوند. به‌طور قطع همکاری سازمان‌های مختلفی مانند سازمان محیط‌زیست، وزارت جهاد کشاورزی، شهرداری و سایر ارگان‌های مختلف می‌تواند به بهبود وضعیت این فضاهای سبز در معرض خطر کمک کند.

درباره‌سریال‌شبانه‌شبکه‌یک‌بیشتربدانید

چالش‌ زنانه در «بوی باران»

مجموعه تلویزیونی «بوی باران» به کارگردانی محمود معظمی چند هفته‌ای است که از شبکه یک سیما پخش می‌شود. این سریال پربازیگر حال و هوایی دارد که نسبت به جریان معمول تلویزیون تکراری به حساب نمی‌آید، هرچند این مجموعه بی‌نقص هم نیست.

6 نکته درباره تحریم ظریف

ناصر ایمانی

شماره‌های پیشین