sobhe-no.ir
756
چهارشنبه، ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
1
دادگاه قاتل میترا استاد را مستحق قصاص دانست

نجفی در یک‌قدمی چوبه دار

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با رییس سازمان نوسازی مدارس درباره اقدامات انجام‌شده برای سال تحصیلی آینده

مدارس سیل‌زده رو به راه می‌شوند

سیل اخیر در کشور سبب شد تا وزارت آموزش و پرورش بازسازی فضاهای آموزشی سه استان لرستان، خوزستان و گلستان را در صدر اولویت‌های خود قرار دهد. رخشانی‌مهر، رییس سازمان نوسازی مدارس کشور به «صبح‌نو» می‌گوید: «فقط در استان لرستان بیش از 35 هزار دانش‌آموز فاقد فضاهای آموزشی برای ادامه تحصیل خود هستند که در تلاش‌ هستیم برای سال تحصیلی پیش‌رو آنها را در مدارس دیگر یا فضاهای آموزشی جایگزین ساماندهی کنیم.»

حسین آهی، شاعر و گوینده باسابقه رادیو درگذشت

پرواز به ملکوت شعر

بالاخره بعد از یک ماه دست‌و‌پنجه نرم‌کردن با بیماری سرطان، آقای حسین آهی، شاعر، نویسنده و گوینده رادیو، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت؛ اما آنچه از میراث حسین آهی باقی مانده، شاعرانی است که در محضر وی کسب علم و پیشرفت کردند و آهی همچون معلمی شاعران این مملکت را پرورش داد.

حجت‌الاسلام مشهدی آقایی، معاون شورای سیاستگذاری ائمه ‌جمعه در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»:

ائمه ‌جمعه باید سلوک مردمی داشته باشند

نمازجمعه از یادگارهای امام راحل محسوب می شود و حراست از این جایگاه حائز اهمیت است به همین مناسبت در آستانه چهل سالگی برگزاری نماز جمعه رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با ائمه جمعه چند توصیه مهم و راهبردی به آنان داشتند که حجت الاسلام حمید مشهدی آقایی معاون شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور در گفتگو با صبح نو به تبیین بیانات و توصیه های مهم ایشان پرداخته است.

سر مقاله

نواصول‌گرایی و انتخابات مجلس

حجت‌الاسلام محمد عشایری مکتب فقهی شیخ اعظم را بررسی کرد

شیخ انصاری فقه را دانشی تاریخمند می‌داند

حجت‌الاسلام محمد عشایری، مدرس سطح عالی حوزه علمیه و استادیار جامعه‌ المصطفی‌ العالمیه، در دوره آموزشی منهاج که به‌همت مؤسسه مفتاح و با همکاری مدرسه تخصصی فقه امام‌کاظم؟ع؟ در قم در حال برگزاری است، مختصات فقهی مکتب شیخ‌ انصاری و جایگاه آن دربرابر سایر مکاتب و فقهای شیعه را بررسی کرد.

انزوای روشنفکری

دکتر حامد حاجی‌حیدریعضو هیأت‌علمی دانشگاه تهران

الزامات حکمرانی بر اساس فقه

حجت‌الاسلام مجید رجبیمعاون پژوهش پژوهشگاه فقه نظام

بررسی نظام نامتوازن قیمت‌گذاری در گفت‌وگو با مؤسسه‌ای کنسرت‌گذار

زنگ‌خطر را از قیمت بلیت کنسرت‌ها بشنوید

اگر اهل کنسرت رفتن باشید، حتما می‌دانید این روزها دو جریان اصلی در اجرای زنده موسیقی برای ربودن گوی سبقت در جذب مخاطب با یکدیگر رقابتی تنگاتنگ دارند. جریان موسیقی پاپ و جریان موسیقی سنتی-تلفیقی، اگرچه در بازار کنسرت‌ها پابه‌پای هم حرکت می‌کنند، نگاهی به قیمت‌گذاری بلیت‌ها و کیفیت استقبال از هرکدام می‌تواند گویای حقایق بیشتری باشد. اینکه اصلا قیمت بلیت کنسرت‌ها در چه سازوکاری تعیین می‌شود، اولین پرسشی است که پاسخ تأثیرگذاری نیز در بازار اجراهای زنده موسیقی دارد؛ اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. عوامل تعیین‌کننده پنهان دیگری پیش و بیش از کنترل دولتی یا حتی صنفی در صحنه‌گردانی حوزه فرهنگ و هنر نقش ایفا می‌کنند.

این روزها به خانه بخت رفتن، دل شیر می‌خواهد و جیب پرپول

به سختی ازدواج

ازدواج سنت پیامبر ما مسلمانان است اما در گذر زمان این سنت حسنه با قواعد دست و پاگیر و اكنون در رویارویی با غول گرانی و تورم و ركود، كم‌رنگ‌تر از سابق شده است. علاوه بر آن تغییر سبك زندگی و تغییر رفتارهای اجتماعی، موجب شده جوانان كمتر حاضر به قبول مسوولیت زندگی باشند. در كنار همه این مسائل اقتصادی و اجتماعی، به تدریج متولدین دهه شصت از سن ازدواج عبور كرده‌اند و ورودی ازدواج، متولدین دهه هفتاد هستند که جمعیت کمتری را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل آمار ازدواج نیز تاحدودی کاهش پیدا كرده است. به عبارت دیگر میانگین جمعیتی از جوانی رو به كهنسالی گذاشته و برای همین حتی اگر از لحاظ اقتصادی و اجتماعی هم شرایط تغییر نكرده بود، قاعدتا باید از تعداد ازدواج‌ها كم می شد. همه این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا نرخ ازدواج نسبت به 10 سال قبل، تقریبا نصف شود. در آستانه روز ازدواج و در روزهایی كه بسیاری از جوانانی كه قصد ازدواج دارند از اعیاد پیش رو برای برپایی مراسم عروسی استفاده می‌كنند، مسائل ریز و درشت ازدواج را به زبان اعداد و ارقام با هم مرور می‌كنیم.

شماره‌های پیشین