sobhe-no.ir
755
سه شنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۸
1
تیراندازی در جشنواره‌ای در کالیفرنیا 15 کشته و مجروح برجای گذاشت

کشته‌شدن به ضرب گلوله؛ فرصت هر شهروند آمریکایی

آمریکا خود را کشوری مدافع حقوق بشر و صلح و دوستی در جهان می‌داند؛ اما خود حوادث مختلف تیراندازی را شاهد است که براساس گزارش‌های رسمی، روزانه 310 کشته برجای می‌گذارد. این‌ها حوادثی است که نه مسلمانان و سیاه‌پوستان، بلکه شهروندان سفیدپوست آمریکایی عاملش هستند. همچنان‌که در حادثه روز گذشته، سفیدپوستی با تیراندازی در جشنواره سالانه «سیر» در گلگوری کالیفرنیا موجب کشته و مجروح کردن 15 نفر شد. گویا آمریکا فرصت کشتن یا کشته ‌شدن به ضرب گلوله را دراختیار شهروندانش گذاشته است.

نیجریه نتیجه دادگاه شیخ‌زکزاکی را به‌تأخیر انداخت

وضعیت اضطراری رهبر شیعیان نیجریه

به‌دنبال حکم دادگاه ابوجا علیه جنبش اسلامی نیجریه و ممنوع‌کردن فعالیت این گروه شیعی به‌وسیله دولت این کشور، دادگاه نیجریه باردیگر روز گذشته عداوت خود را به مسلمان این کشور نشان داد و دادگاه شیخ‌زکزاکی را یک هفته به‌تعویق انداخت تا عملا موضوع رسیدگی به حال جسمانی رهبر شیعیان نیجریه که از سوی پزشکان وخیم گزارش می‌شود تحقق نیابد.

نخستین محموله بنزین، چهارشنبه از طریق رینگ صادراتی بورس انرژی صادر می‌شود

ورود ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین

پس از عرضه نفت در بورس طی دو دوره موفقیت‌آمیز و صدور مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا برای عرضه سه میلیون بشکه دیگر، حال قرار است به زودی نخستین بنزین صادراتی توسط بورس انرژی عرضه شود.

«صبح‌نو» از احتمال اقبال دوباره مردم به مؤسسات و شرکت‌های مالی و اعتباری گزارش می‌دهد

نگرانی از تکرار پدیده‌ها

پرونده متهمان پدیده شاندیز پس از سه سال در روزهای اخیر به سرانجام رسید و مجموعا متهمان پرونده به 150 سال حبس محکوم شدند. پدیده نخستین شرکتی نبود که خرده‌سرمایه‌های مردم را بالا کشید و پیش از آن موسساتی مانند کاسپین یا آرمان هم چنین کاری را با اعتماد مردم کردند. با این وجود هنوز بسیاری از مردم را می‌بینیم که برای سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها و موسسات سر از پا نمی‌شناسند. برخی کارشناسان این موضوع را به عدم شفافیت در نحوه عملکرد این موسسات مرتبط می‌دانند و برخی دیگر آن را ناشی از نداشتن سواد اقتصادی عنوان می‌کنند.

سرمقاله

حلقه مفقوده مهارت‌آموزی

فواید حضور شرکت‌های تولیدی و خدماتی در اسپانسرینگ هنرها را بررسی کردیم

سرمایه‌گذاران مالی در رویدادهای هنری

حضور اسپانسرهای مالی در عرصه‌های هنری در سال‌های اخیر در کشور به حدی پررنگ شده که قابل مقایسه با قبل نیست. اگرچه این روزها به همت اختلاسگران و مفسدان اقتصادی، بیشتر حواشی این اتفاق در صدر اخبار قرار دارد اما گاهی هم باید یادآور شویم که حضور درست و نظام‌مند اسپانسرها، هم به سازوکار اقتصادی کشور کمک می کند و هم به نفع جریان‌های هنری است. با این حال هنوز کسی در کشور نمی‌داند این «حضور درست و نظام‌مند» دقیقا چیست و چه ابعاد و چارچوب‌هایی دارد.

وقتی خنده‌هایم تمام شد...

محمد صالح‌اعلانویسنده و شاعر

دکتر مهدی عباس‌زاده ایده علمی‌اش را با عنوان «کلام وجودی» طرح کرد

فراروی علم کلام از بگومگوهای انتزاعی

کرسی علمی «کلام وجودی» هفته گذشته با ارائه دکتر مهدی عباس‌زاده در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد. عباس‌زاده، معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و نویسنده کتاب‌هایی مانند «الهیات اگزیستانس» و «تأثیر ابن‌سینا بر فلسفه دنس اسکوتوس» است.

اقدامات حساب‌شده سپاه ایران در خلیج‌فارس

عبدالباری عطوان

«صبح‌نو» روند کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن را بررسی می‌کند

کورسوی امیدی برای خانه به‌ دوشان

بالارفتن سرسام‌آور قیمت مسکن در یک‌سال گذشته باعث شد تا کسانی که سال‌ها سرمایه خود را جمع کرده بودند تا بتوانند خانه‌ای بخرند، به نقطه صفر باز گردند و آن‌ها که مستاجر بودند نیز به‌دلیل بالارفتن کرایه‌ها خانه به‌ دوش شدند؛ اما حالا بعد از گذشت یک‌سال و اندی از نوسانات صعودی مسکن، زمزمه کاهش قیمت‌ها به گوش می‌رسد ولی باید دید این حرف‌ها تا چه اندازه واقعیت دارد.

دولت جانسون در همراه‌کردن کشورهای مؤثر اروپایی با طرح ائتلاف دریایی خود در خلیج‌فارس ناکام بوده است

شکست انگلیس در ائتلاف اروپایی

پس از توقیف «استنا ایمپرو»، تانکر نفتی انگلیس، در تنگه هرمز، مقام‌های این کشور از ائتلافی بین‌المللی سخن گفتند که هدف آن به‌اصطلاح تأمین امنیت در منطقه خلیج‌فارس عنوان شد. اخیرا در خبرها آمد که این طرح پیش از آنکه رسما رنگ واقعیت به‌خود بگیرد، با تشکیک و خروج برخی از اعضا مواجه شده است.

چهار روز پس از پایان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در پایتخت

حکایت تخلفات همچنان باقی است

چهار روز از انتخابات پرحاشیه پنجمین دوره شورایاری‌ها در تهران گذشته و همچنان حواشی این انتخابات ادامه دارد. پیش از برگزاری آن در روز جمعه ۴مرداد۱۳۹۸، نهادهای نظارتی چون سازمان بازرسی کل کشور برگزاری این انتخابات را غیرقانونی دانستند؛ اما اصرار مدیریت شهری و تأیید دولت موجب شد این انتخابات برگزار شود. حالا بعد از چند روز، مصادیقی از تخلفات در برگزاری این انتخابات به‌گوش می‌رسد.

شماره‌های پیشین