sobhe-no.ir
754
دوشنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
1
تحریم‌های آمریکا به حوزه‌های فناوری اطلاعات هم رسید

حذف ایرانی‌ها از گیت‌هاب

شرکت گیت‌هاب در اقدامی عجیب اقدام به محدود و مسدودسازی کاربران ایرانی‌اش گرفت و بعد از ارسال یک ایمیل این حساب‌ها را بست. حال به نظر می‌رسد دامنه تحریم‌ها فراتر از فشار اقتصادی باشد و این رویه بحث تحریم‌های علمی را شامل می‌شود.

قاهره با هدف جلب حمایت‌های مالی کشورهای عربی و غربی دنبال برگزاری شوهای تبلیغاتی علیه ایران است

یادبود فرعون

قاهره که بیش از سه دهه است جسد شاه معدوم را در خود جای داده در حالی این روزها میزبان مراسمی با حضور خاندان پهلوی می‌شود که تلاش دارد با برخی شوهای تبلیغاتی نگاه دولتمردان غربی و عبری را به سوی خود معطوف کرده تا در کنار منافع مادی که از برگزاری چنین برنامه‌هایی به دست می‌آورد، بتواند از حمایت‌های مالی کشورهای عربی مرتجع منطقه(عربستان، امارات) و نگاه ترحم‌آمیز غرب نیز برخوردار شود.

والیبالیست‌های جوان کشورمان نخستین‌بار بر سکوی قهرمانی دنیا ایستادند

از فراز تور ، بر بام جهان

جوانان والیبالیست ایران یکشنبه شب افتخاری جهانی آفریدند و بر سکوی قهرمانی جهان ایستادند؛ جوانانی که در روزگار نوجوانی قهرمان جهان شده بودند، باردیگر این جایگاه را تکرار کردند و توانستند با غلبه بر لاجوردی‌پوشان ایتالیایی قهرمان جهان شوند؛ ایتالیایی‌هایی که در این رقابت‌ها هرگز نباخته بودند.

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با «آنه‌محمد آقپور» خَیری که میلیاردی می‌بخشد

نیکوکاری مرز و مشی نمی‌شناسد

آقای «آنه‌محمد آقپور» و همسرش خانم «شهلا ملک‌پور» طی سال‌های اخیر میلیاردها تومان صرف کار خیر کرده‌اند. تهیه جهیزیه برای چند صد دختر و ساخت بیمارستان، مدرسه و مراکز درمانی ازجمله کارهای این زوج خَیِر است. کافی است چرخی در اینترنت بزنید و نام‌شان را در گوگل سرچ کنید تا از اقدامات عام‌المنفعه‌ای که تا به حال انجام داده‌اند، مطلع شوید. این زوج اهل سنت که اصالتا اهل گنبد کاووس هستند سال‌هاست که به اشکال مختلف نیازهای مردم منطقه را رفع می‌کنند. گاهی بیمارستان می‌سازند و گاهی مدرسه. یک روز به هنگام زلزله ورزقان به سمت مردم آسیب‌دیده می‌دوند و یک روز در سیل گلستان برای کمک به مردم سیل‌زده آستین‌هایشان را بالا می‌زنند. در همین راستا با آقای آنه‌محمد آقپور به گفت‌و‌گو نشستم.

دولت زیر بار ماده ۲۳۵ آیین‌نامه داخلی مجلس نمی‌رود

مناقشه دو قوه بر سر یک قانون

روز گذشته علی لاریجانی، رییس مجلس در صحن علنی پارلمان، از نامه‌ای خبر داد که طی آن رییس‌جمهوری خطاب به رهبر انقلاب، درمورد قانون ارائه گزارش سالانه دولت به مجلس اعتراض کرده است؛ اعتراضی که رهبر انقلاب را بر آن داشت تا مساله را برای رسیدگی به هیات حل اختلاف قوا ارجاع دهند.

چالش‌های‌معاون‌جدیدارزشیابی‌ونظارت‌سینمای‌ایران‌‌چیست

نظارت هوشمندانه در سینما

در هفته‌های اخیر چند جابه‌جایی در سازمان سینمایی رخ داد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها تغییر معاون ارزشیابی و نظارت این سازمان بود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با اشکان خطیبی به‌بهانه نمایش «نفرین قحطی‌زدگان»

اقتصاد، وجه مشترک نمایشنامه آمریکایی با اوضاع ایران

اجرای نمایش «نفرین قحطی‌زدگان» به‌تازگی در تماشاخانه ایرانشهر پایان یافت. سم شپارد، نویسنده نمایشنامه، داستانش را در روستاهای کالیفرنیای دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ روایت می‌کند و همین مسأله کار را برای کارگردان ایرانی در دهه دوم قرن بیست‌ویکم دشوارتر می‌سازد؛ اتفاقی که شاید برخلاف تصور ابتدایی، دست‌اندازهای زیادی در مسیر انتقال درست مفاهیم به مخاطب ایجاد کند و نهایتا آنچه از نمایشنامه‌ای انتقادی درباره‌ اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به ذهن تماشاگر متبادر می‌شود، چیزی بیش از جسد بی‌جانی از طنزهای کودکانه‌ای درباره مسائل دختری تازه‌بالغ نباشد. این حرف‌ها درباره «نفرین قحطی‌زدگان» بهانه‌ای شد تا با آقای اشکان خطیبی، مترجم نمایشنامه و کارگردان نمایش، به گفت‌وگو بنشینیم و از او حرف‌های جدید و درخور‌تأملی در تأیید اقبال کارگردان‌های ایرانی به نمایشنامه‌های خارجی و همزمان در نقد سیاست‌گذاری دولتی در سوق‌دادن تئاتر به‌سمت ادبیات نمایشی بومی بشنویم.

سر مقاله

در مذمت تماشاگر بودن

شماره‌های پیشین