sobhe-no.ir
753
یکشنبه، ۰۶ مرداد ۱۳۹۸
1
درحالی‌که بودجه 98 با نفت 1.5 میلیون بشکه بسته شده، معاون نوبخت از ثبت 300 هزار بشکه نفت خبر داده است

جبران کسری بودجه با استقراض

چندی پیش معاون رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه در اظهاراتی دور از انتظار اعلام کرد که بودجه سال ۹۸ با فروش 300 هزار بشکه نفت بسته شده است؛ اظهاراتی که با واکنش منفی نمایندگان مجلس روبه‌رو شده است.

انتصاب یک مدیر جوان که با خشم مخالفان روبه‌رو شد

تسویه‌حساب سیاسی در فوتبال

مدیران باشگاه استقلال تهران در روزهای اخیر و در اقدامی قابل تقدیر، با تغییر چارت اداری این باشگاه، معاونت فرهنگی و امور رسانه‌ای را تشکیل دادند؛ ابتکاری که می‌توانست سرمنشأ اتفاقات خوب برای آبی‌پوشان پایتخت و فوتبال کشور باشد. در این بین با حکم امیرحسین فتحی، سرپرست باشگاه استقلال، وحید ایمانی، مجری باسابقه صداوسیما که پیشینه فعالیت‌های مناسب فرهنگی را در کارنامه کاری‌اش دارد، به‌عنوان معاون فرهنگی و امور رسانه‌ای این باشگاه انتخاب شد.

ماهاتیر محمد:

دلیل اصلی تروریسم، تأسیس اسرائیل است

«صبح‌نو» از عوامل افسردگی و خودکشی در ایران و جهان گزارش می‌دهد

اختلاف طبقاتی، عامل اصلی افسردگی

عوامل زیادی در میزان حس رضایتمندی افراد در جامعه و همچنین شیوع افسردگی دخیل هستند. عواملی که در راس آن‌ها شرایط اجتماعی و وضعیت اقتصادی خانوارها در جامعه است. این عوامل در حالی از سوی کارشناسان و پژوهشگران این حوزه مطرح می‌شوند که اخیرا برخی مسوولان متولی علت شیوع افسردگی در ایران را برگزاری مراسم عزاداری برای ائمه معصومین ؟ع؟اعلام کرده‌اند. آمارهای جهانی اما نشان می‌دهد میزان افسردگی و خودکشی دقیقا در کشورهایی بیشترین نرخ را دارند که مسلمان نبوده و بالطبع این‌چنین مراسماتی را هم برگزار نمی‌کنند.

سر مقاله

برنامه‌تان چیست

بررسی کردیم که پیام نمایشگاه کاریکاتور «ملکه کشتی‌‌ربا» چگونه به مخاطب هدفش می‌رسد | سخنگوی ارشد ستاد مشترک نیروهای مسلح: چنین فعالیت‌هایی باید هم برای مخاطب داخلی و هم خارجی باشد

حداقل انگلیسی‌ها بدانند

«ملکه کشتی‌ربا» عنوان آخرین نمایشگاه گروهی کارتون و کاریکاتوری است که به‌همت جمعی از کارتونیست‌های کشور درباره ماجرای اخیر نفتکش‌ها در مجتمع اسوه برگزار شده است. پاسخ این پرسش را که «پیام مجموعه آثار این نمایشگاه چطور به‌دست مخاطبان داخلی و خارجی آن می‌رسد؟» از دبیر نمایشگاه، یکی از کارتونیست‌های شرکت‌کننده و سخنگوی ارشد ستاد مشترک نیروهای مسلح جست‌وجو کردیم.

گفت‌وگوی «صبح نو»با حسین پارسایی درباره انتقادها به ابتذال نمایش آخرش

همه مناسبات نمایش «مولن‌روژ» محکوم است

آقای حسین پارسایی که با دو نمایش «بینوایان» و «الیور توئیست» با برچسب «تئاتر لاکچری» انتقاد بسیاری از اهالی تئاتر و رسانه‌ها را برانگیخته بود، این روزها نمایشی سبک و کم‌بازیگر را با متن ساده بومی داخلی و البته همچنان با حضور دو چهره سرشناس روی صحنه برده است. آیا پارسایی با این شکل از گزینش، سعی می‌کند به ما بگوید باید بین تئاتر پرمحتوا، اما سنگین و هزینه‌بر با تئاتر مبتذل و سخیف، اما سبک و عامه‌پسند، یکی را انتخاب کنیم؟ آیا دغدغه اصلی این جریان جدید در تئاتر را باید حفظ حضور تماشاگر در سالن‌ها و مردمی‌کردن این هنر نخبگانی دانست؟ این سوالات و برخی حواشی دیگر را با پارسایی در میان گذاشتیم.

اذعان ژنرال‌های صهیونیستی بر زوال رژیم اسرائیل در کنفرانس امنیتی «هرتزلیا»

نمایش هراس صهیونیست‌ها

نوزدهمین کنفرانس «هرتزلیا» در حالی با حضور برخی مقامات غربی روزهای اخیر در تل‌آویو برگزار شد که یهودی‌ستیزی و خشم نسبت به رژیم صهیونیستی در جهان فزونی یافته و مقامات صهیونیستی در این نشست از قدرت گرفتن محور مقاومت و بحرانی شدن وضعیت سیاسی برخی کشورهای عربی منطقه، ابراز نگرانی کرده‌اند.

خبرنگار «صبح‌نو» روند حفظ و توسعه اتاق‌های مادر و کودک در فضاهای شهری را بررسی می‌کند

مادران شهر فراموش شده‌اند

تولد یک نوزاد در یکی از ایستگاه‌های متروی تهران اگرچه خبر خوبی بود که بازتاب‌های بسیاری هم داشت اما این مساله یک‌بار دیگر معضل کمبود فضاهای مناسب شهری برای مادران و کودکان را در کانون توجهات قرار داد. این در حالی است که در دوره مدیریت جهادی شهر تهران، ایجاد اتاق‌های مادر و کودک در ایستگاه‌های مترو و برخی پایانه‌ها اقدام بسیار مثبتی در راستای ارتقای کیفیت زندگی به خصوص برای زنان و کودکان بود. این طرح در دو سال گذشته از سوی مدیریت شهری مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

حمید حسام از ماجرای نوشتن کتاب درباره سُلگی و شهیدان خوش‌لفظ، چیت‌سازیان می‌گوید

رفاقت دامنه‌دار با شهدا

آقای حمید حسام، نویسنده برجسته دفاع‌مقدس، اهل همدان است که در هفته جاری، کتابی درباره زندگی و نویسندگی وی به‌قلم آقای حسین قرایی از سوی انتشارات شهیدکاظمی روانه بازار نشر می‌شود. به‌همین مناسبت، بخشی از گفت‌وگوی نویسنده با حسام درباره محمّد سُلگی وشهیدان علی خوش‌لفظ و علی چیت‌سازیان برای نخستین‌بار در «صبح‌نو» منتشر خواهد شد.

تأملی بر جایگاه «غم» در زندگی دینی به‌بهانه سخنان اخیر وزیر بهداشت

از غم سیاسی سازنده تا شادی کاذب تخدیری

اظهارنظر وزیر بهداشت درباره غم و شادی در جامعه ایران و نقش عزاداری برای اهل‌بیت؟ع؟در این موضوع، اگرچه بازنمایی‌های متعددی داشت و حتی خود وزیر بهداشت هم درصدد اصلاح و رفع سوءتفاهم از آن برآمد، بهانه‌ای شد تا باردیگر درباره ماهیت غم، گریه، عزاداری و مصیبت در منظومه فکر اسلامی و نقش و کارکرد روان‌شناختی و جامعه‌شناختی آن تأمل کنیم. آن‌هایی که تجربه حضور در مجالس عزاداری و گریه بر مصائب اهل‌بیت‌؟ع؟ را دارند، تصدیق می‌کنند که پس از گریه‌های شدید در این مجالس، احساس بهجت درونی، شوق و انگیزه به‌ خدمت سازنده در آن‌ها زنده‌تر می‌شود. مسأله این است که غم اهل‌بیت چه ماهیتی دارد که این‌چنین سازنده و انگیزه‌بخش است؟ آیا غم‌ها و شادی‌های دیگر می‌تواند حرکت‌آفرین باشد؟ این مسائل را با دو نفر از استادان دانشگاه در میان گذاشتیم: دکتر غلامرضا جمشیدی‌ها، عضو هیأت‌علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر محمدعلی فتح‌اللهی، عضو هیأت‌علمی گروه اندیشه سیاسی اسلام در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی.

شماره‌های پیشین