sobhe-no.ir
749
دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸
5
شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: پیروزی‌های اخیر، دلیل سفر حماس به تهران است

مقاومت در انتظار دستاوردی جدید

حماس بار دیگر با اعزام یک هیات بلندپایه سیاسی به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان، نشان داد که عملکرد درخشان و پیروزی‌های محور مقاومت در منطقه و به‌خصوص فلسطین توانسته است علاوه بر شکست هیمنه آمریکا، ارتش صهیونیستی اسرائیل را نیز در جنگ 48ساعته به عقب براند و حماس و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین می‌توانند به محور مقاومت و توانایی دفاعی و مبارزاتی آن اتکا داشته باشند.

رییس‌جمهوری ونزوئلا از حمایت‌های ایران در مقابله با امپریالیسم قدردانی کرد

پهپاد ایران در کاراکاس

صبح نو

شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: پیروزی‌های اخیر، دلیل سفر حماس به تهران است

مقاومت در انتظار دستاوردی جدید

حماس بار دیگر با اعزام یک هیات بلندپایه سیاسی به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان، نشان داد که عملکرد درخشان و پیروزی‌های محور مقاومت در منطقه و به‌خصوص فلسطین توانسته است علاوه بر شکست هیمنه آمریکا، ارتش صهیونیستی اسرائیل را نیز در جنگ 48ساعته به عقب براند و حماس و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین می‌توانند به محور مقاومت و توانایی دفاعی و مبارزاتی آن اتکا داشته باشند.


اوایل هفته بود که اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) از سفر یک هیات بلندپایه جنبش حماس به تهران خبر داد و عنوان کرد که انتظار نتایج مهمی از این سفر دارد. نتایجی که قرار است در دیدار با مقامات و مسوولان کشورمان به دست آید. البته «صالح العاروری» معاون هنیه که ریاست این هیات بلندپایه حماس در تهران را برعهده دارد در گفت‌وگو با رسانه‌های فلسطینی عنوان کرده است که این هیات پس از دیدار با مقامات ایرانی به نتایج مهمی در خصوص مقاومت دست خواهد یافت.

قدردانی هنیه از مواضع ایران درباره فلسطین
این نخستین دیدار یا سفر مقامات حماس به تهران نیست و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در سال‌های گذشته سفرها و گفتمان‌های متعددی با مقامات کشورمان داشتند که مهم‌ترین این دیدارها پس از نامه اسماعیل هنیه به مقام معظم رهبری روی داد؛ نامه‌ای که قدردانی از مواضع ثابت و حمایتی جمهوری اسلامی ایران درباره فلسطین از ابعاد مختلف بود و نشان می‌داد که جامعه فلسطین برای انتفاضه فراگیر اعلام آمادگی کرده است.
پس از مدت کوتاهی از دریافت این نامه بود که مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه آقای اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، با تأکید بر مواضع همیشگی جمهوری اسلامی در حمایت کامل از فلسطین و مجاهدان آن، علاج مسأله فلسطین را تقویت جناح مبارز و مقاوم در دنیای اسلام و تشدید مبارزه با رژیم غاصب و پشتیبانان آن دانستند و تأکید کردند که حرکت به سمت مذاکره با رژیم فریبکار و دروغگو و غاصب، خطای نابخشودنی بزرگی است که پیروزی ملت فلسطین را به عقب می‌اندازد و جز خسران عاید آن ملت ستم‌کشیده نمی‌کند.
عملکرد درخشان مقاومت 
امروزه تعاملات سیاسی دو طرف نسبت به سال‌های گذشته پررنگ‌تر شده است و این دومین سفر هیات مقامات بلندپایه حماس در سال‌های اخیر به تهران است چرا که محورمقاومت توانسته است با همدلی و همراهی نیروهای خود در نقاط مختلف کشورهای منطقه (سوریه،عراق، لبنان، فلسطین) به پیروزی‌های قابل توجهی در برابر تروریست‌های داعش و ائتلاف آمریکایی دست یابد.
عملکرد درخشان محور مقاومت در مدیریت بحران‌های منطقه‌ای، پایان‌بخشی به بحران خلافت داعش در عراق و سوریه و نیز موفقیت‌هایش در تقابل با تروریست‌های تکفیری در سوریه و لبنان، نشان داد که این محور موثرترین بازیگر منطقه‌ای است؛ بازیگری که توازن قدرت را به نفع خود در منطقه تبدیل کرده است و سدی محکم در برابر توطئه‌های عبری، عربی و غربی است که توانسته نقشه‌های دشمنان را در معامله قرن، واگذاری اراضی سوریه و فلسطین به رژیم صهیونیستی، جنگ‌های متعدد غزه و.. را با شکست روبه‌رو کند. آری، حماس احساس می‌کند که ایران بهترین و مناسب‌ترین انتخاب برای عبور از توطئه بزرگ غربی، عبری و عربی است؛ خصوصاً که دورنمای این توطئه، ایران را نشانه رفته است و ایران می‌داند که حمایت قوی‌تر و آشکارتر از مقاومت فلسطین کاملاً در راستای منافع و امنیت این کشور است.

شیخ‌الاسلام: فلسطین به توانایی مقاومت 
متکی است
حسین شیخ‌الاسلام، کارشناس امور غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به سفر هیات بلندپایه جنبش حماس به تهران و دیدار آن‌ها با مقامات کشورمان، گفت: شاید در خصوص چرایی این سفر سوالاتی را عنوان کنند که چرا حماس در سال‌های اخیر رغبت زیادی برای تعامل با ایران پیدا کرده است، نباید فراموش کرد که محور مقاومت توانسته است دربرابر جبهه رژیم اسرائیل و متحدان غربی و عربی خود به پیروزی‌های چشمگیری دست یابد و برتری توازن قوا را به نفع خود بکشاند.
سفیر سابق ایران در سوریه با بیان اینکه سفر هیات حماس به تهران به‌دلیل اقتدار محور مقاومت و پیروزی‌های چشمگیر آن است، افزود: شاید 30 سال پیش آمریکا هواپیمای مسافربری ما را با 290 مسافر بی‌گناه ساقط کرد ولی امروز پهپاد آن‌ها به خاطر تجاوز در حریم هوایی ما سقوط می‌کند و این از اقتدار عملکرد مقاومت است که حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی به آن اذعان دارند که انقلاب ایران توانسته است هیمنه آمریکا را در هم بشکند و شکست ارتش صهیونیستی هم می‌تواند روی دهد.
مشاور سابق وزیر امور خارجه؛ گفت: فلسطینی‌ها در سال‌های گذشته عنوان می‌کردند که ارتش اسرائیل شکست‌ناپذیر است ولی با اتکا به توانایی‌های محور مقاومت توانسته‌اند رژیم صهیونیستی را در جنگ‌های مختلف به عقب برانند که نمونه بارز آن جنگ 48 ساعته اخیر است که اسرائیل از ترس شکست بیشتر، درخواست آتش‌بس به نیروهای فلسطینی داد. این آتش‌بس و عقب‌نشینی رژیم اسرائیل از جنگ با فلسطینی‌ها میسر نمی‌شود، مگر با حمایت و همراهی محور مقاومت و ایران اسلامی که خوشبختانه حماس به این توازن و قدرت 
پی برده است و می‌داند که این ایران اسلامی است که با قدرت خود در منطقه توانسته نام فلسطین را زنده نگه دارد.
 گفتنی است که پرداختن به روابط حماس و سوریه و اینکه دمشق توانسته است قدرت خود را بازیابد و به قدرت برتری در منطقه تبدیل شود، از مهم‌ترین محورهای مذاکرات هیات حماس با مقامات کشورمان است. در این سفر «صالح العاروری» معاون هنیه را که ریاست این هیات بلندپایه حماس در تهران را برعهده دارد، موسی ابومرزوق و حسام بدران از اعضای دفتر سیاسی حماس و ماهر صلاح، مسئول منطقه خارج این جنبش و برخی دیگر از اعضا همراهی می‌کنند. این سومین سفر العاروری در سال‌های اخیر به کشورمان است که سال‌های گذشته هم سفرهایی به ایران داشت که نشان‌دهنده عزم و اراده بالای این جنبش برای بهبود و تقویت مناسبات با تهران است.

captcha
شماره‌های پیشین