sobhe-no.ir
749
دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸
10

ردپای مافیا در انحرافات ارزی بازار دارو

گزارش «صبح‌نو» از گرمای بی‌سابقه آمریکا که 195 میلیون شهروند این کشور را درگیر کرده بخوانید

دو درجه داغ‌تر

تابستان امسال شاید رکورد داغ‌ترین روزهای بلند سال را به خود اختصاص دهد. اروپا در چند هفته گذشته با گرمای طاقت‌فرسا درگیر شد که هنوز هم در بخش‌هایی از این قاره سبز، گرما خسارت‌های خود را به‌دنبال دارد. حالا آمریکای شمالی درگیر گرماست که حتی موجب مرگ چند نفر شده است.

آب بخورید، بیرون نروید

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از گرمای بی‌سابقه آمریکا که 195 میلیون شهروند این کشور را درگیر کرده بخوانید

دو درجه داغ‌تر

تابستان امسال شاید رکورد داغ‌ترین روزهای بلند سال را به خود اختصاص دهد. اروپا در چند هفته گذشته با گرمای طاقت‌فرسا درگیر شد که هنوز هم در بخش‌هایی از این قاره سبز، گرما خسارت‌های خود را به‌دنبال دارد. حالا آمریکای شمالی درگیر گرماست که حتی موجب مرگ چند نفر شده است.

دمای هوا در ایالات متحده آمریکا و کانادا در روزهای اخیر شدت گرفته و همین امر موجب مرگ چند شهروند آمریکایی شده است. بر اساس اخبار رسیده توسط خبرگزاری‌های مختلف موج گرما موجب شده است تا 195 میلیون آمریکایی از ایالت «مین» در شمال‌شرقی این کشور تا «نیومکزیکو» در جنوب‌غربی آمریکا با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کنند. بر اساس اخباری که خبرگزاری CNN مخابره کرده است، شدت گرمای هوا دیروز موجب شد تا در نیویورک حالت اضطراری اعلام شود. متروی این کلان‌شهر هم که روزانه محل تردد 20 میلیون نیویورکی است و هر روز شاهد ازدحام جمعیت است با گرمای کشنده‌ای روبه‌رو شده است. همچنین خبرگزاری شینهوای چین نیز گزارش داده که در شهرهای دو ایالت «ورمونت» و «نیوهمپشایر» نیز سرپناه‌هایی در نظر گرفته شده که افراد بتوانند خود را از گرمای هوا نجات دهند. همچنین افزایش دما موجب قطعی برق هزاران مشترک در «فیلادلفیا» و «میشیگان» شده است. از سوی دیگر و بنابر اعلام مقامات محلی در ایالت‌های «مریلند»، «آرکانزاس» و «آریزونا» 6نفر به‌دلیل گرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که گرمای هوا موجب شده تا آسفالت معابر نیز با مشکل مواجه شده و ده‌ها مراسم و همایش و برنامه رسمی نیز در این ایالت‌ها لغو شوند.
خبرگزاری سی‌ان‌ان، در خبرهای دیگر خود هم آورده است که شهرهای بوستون، نیویورک، فلادلفیا، بالتیمور، واشنگتن، شیکاگو، سینسیناتی، کلیولند، دیترویت، ایندیانا پلیس، مینیا پلیس و سنت لوئیس با گرمای شدید ۹۳ تا ۱۰۹ درجه فارنهایت (۳۲ تا ۴۳ درجه) روبه‌رو بودند. همچنین در «ویسکانسین» مرکز ایالت «مدیسون» شدت دمای ۱۰۹ درجه فارنهایت (۴۳ درجه) شد که باعث آتش‌گرفتن دو پست فرعی برق شد. جالب است بدانید که بیش از ۱۳ هزار مشترک برق در این بخش از آمریکا در خاموشی به سر بردند.

اقلیمی که تغییر کرده است
این روزها در اخبار محیط زیستی عبارت «تغییرات اقلیمی» بیشتر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد. این در حالی است که حدود 15 سال قبل کسی به این مساله توجهی نداشت و حتی مردم عادی چیزی درباره آن نمی‌دانستند. اصلی‌ترین دلیل تغییرات اقلیمی را باید در افزایش گازهای گلخانه‌ای جست‌و‌جو کرد. گازهای گلخانه‌ای نیز معلول فعالیت بیش از حد کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی در کشورهای مختلف است. دانشمندان محیط‌زیست حدود یک دهه قبل پیش‌بینی و تاکید کرده بودند که اگر کشورهای صنعتی میزان تولید این گازها را کاهش ندهند باید منتظر افزایش دو درجه‌ای دمای کره زمین تا پایان قرن بود. این افزایش دو درجه‌ای دما اگرچه در نظر بسیاری از مردم عادی مقداری ناچیز به شمار می‌آید اما باید در نظر گرفت که همین مقدار اندک، تأثیر بسیار وحشتناکی بر ذخایر قطب‌ها و یخچال‌های طبیعی در کوهستان‌ها خواهد گذاشت. به عبارت دیگر، با افزایش دو درجه‌ای دمای هوا ذخایر عظیم یخ در قطب‌ها شروع به ذوب شدن می‌کنند که همین امر موجب بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها و دریاها، تغییرات شدید آب و هوایی، سیلاب و اتفاقات زیست محیطی بسیاری خواهد شد. همه این حساسیت‌ها موجب شد که در آخرین روزهای سال 2015 میلادی معاهده پاریس که گامی در راستای مبارزه با تغییرات اقلیمی بود از سوی 195 کشور جهان مورد توافق قرار بگیرد. بر اساس این توافق قرار شد تا کشورها با تلاش خود و اقداماتی که انجام می‌دهند مانع از افزایش دو درجه‌ای دمای کره زمین شده و تلاش کنند تا مقدار افزایش دما محدود به زیر 1.5 درجه باشد.
البته همین توافقنامه نیز در سال‌های اخیر با روی کارآمدن دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا با چالش مواجه شده چرا که وی اعلام کرده دلیلی برای ادامه پایبندی آمریکا به این توافقنامه نمی‌بیند. نکته جالب این است که آمریکا خود یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای است و البته در همین زمان که شما این گزارش را می‌خوانید درگیر معضلات ناشی از همین تغییرات 
آب و هوایی است.

سیل و گرما
آمریکا این روزها غیر از گرما درگیر توفان و سیلاب در ایالت‌های جنوبی این کشور بوده است. هفته گذشته توفان «بَری» با سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت، سواحل جنوبی ایالت لوئیزیانا آمریکا را در هم کوبید. شدت وزش باد و بارش‌های سیل آسا به حدی بود که بزرگراه‌های کنارساحل به زیر آب رفتند. این توفان موجب اختلال در زندگی 10 میلیون نفر از ساکنان این مناطق شد. پیش از این توفان هم، پایتخت ایالات متحده به دلیل بارش‌های سیل‌آسا دچار مشکل شد به طوری که خیابان‌ها و معابر واشنگتن دی‌سی دچار آبگرفتگی شدید شد و حتی شبکه مترو و طبقات زیرین برخی واحدهای مسکونی از جمله کاخ سفید به زیر آب رفت.

آلاسکای داغ
آمار موجود از وضعیت دمای جهان نشان می‌دهد که ماه ژوئن امسال رکوردشکنی کرده و متوسط دمای جهان در این ماه به 16.4 درجه سانتیگراد رسیده است. نکته دیگر اینکه دمای هوا در ایالت آلاسکای آمریکا که بخشی از آن در جزء مدار شمالگان و قطب قرار دارد هم رکوردشکنی کرده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین