sobhe-no.ir
749
دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸
10

ردپای مافیا در انحرافات ارزی بازار دارو

گزارش «صبح‌نو» از گرمای بی‌سابقه آمریکا که 195 میلیون شهروند این کشور را درگیر کرده بخوانید

دو درجه داغ‌تر

تابستان امسال شاید رکورد داغ‌ترین روزهای بلند سال را به خود اختصاص دهد. اروپا در چند هفته گذشته با گرمای طاقت‌فرسا درگیر شد که هنوز هم در بخش‌هایی از این قاره سبز، گرما خسارت‌های خود را به‌دنبال دارد. حالا آمریکای شمالی درگیر گرماست که حتی موجب مرگ چند نفر شده است.

آب بخورید، بیرون نروید

صبح نو

ردپای مافیا در انحرافات ارزی بازار دارو

به‌دنبال طرح مباحثی مبنی بر تخلف و انحرافات ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، رییس اتحادیه واردکنندگان دارو ضمن اشاره به پروسه واردات دارو به کشور، تاکید کرد که در این پروسه امکان تخلف، تقلب، گران‌فروشی و ورود دارو به بازار سیاه وجود ندارد، مگر اینکه یک کار مافیایی انجام شود.
آقای ناصر ریاحی در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به پروسه واردات دارو به کشور و تعیین قیمت داروها و مباحثی که در رابطه با گران‌فروشی دارو مطرح شده بود، گفت: سازمان غذا و دارو برای شرکت‌های واردکننده دارو که داروی ثبت شده و IRC در کشور دارند، براساس شاخص‌های مختلف از جمله میزان سهم در بازار در سال‌های گذشته سیاست‌گذاری تعدادی و قیمتی می‌کند؛ یعنی سازمان غذا و دارو به هر شرکت واردکننده دارو اعلام می‌کند که آن شرکت در سال آینده چه تعداد دارو و با چه قیمتی می‌تواند وارد کند.

احتمال احتکار و گران‌فروشی در داروهای وارداتی!
ریاحی با تاکید بر اینکه در سراسر فرایند واردات دارو از مرحله اول تا مرحله نهایی، نظارت دائمی روی کار واردکنندگان دارو وجود دارد و به همین دلیل امکان تخلف و انحراف ارزی در این حوزه بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است، گفت: در هر صورت هم اگر تخلفی در واردات دارو رخ داده باشد، باید جلوی آن گرفته شود و باید تاکید کرد که تمام این سیستم نظارتی در اختیار سازمان غذا و دارو است؛ بنابراین بحث گران‌فروشی یا احتکار دارو از سوی واردکنندگان منتفی است، مگر اینکه فرد متخلفی باشد که زمانی که دارو را از گمرک ترخیص کرد، آن را به پخش ارسال نکند و خودش هم در جایی قایم شود؛ بنابراین شرکت‌های رسمی که امتیازشان میلیاردها می‌ارزد و سال‌ها سابقه دارند، از این اقدامات انجام نمی‌دهند. البته تاکید می‌کنم که اگر کسی تخلف کرد، باید با او برخورد شود.
ریاحی تاکید کرد: به هر حال قاچاق و تقلب در حوزه دارو وجود دارد، اما از سوی یکسری افراد زیرزمینی انجام می‌شود. سازمان‌های نظارتی باید به این موضوع توجه کنند و این افراد را کشف و در این زمینه رسیدگی‌های لازم را انجام دهند. این مسائل از قبل از انقلاب اسلامی وجود داشته و هنوز هم وجود دارد، اما شدت و ضعف داشته است. در زمان کمبود و به‌دلیل سوءمدیریت، تخلفات هم شدت می‌یابد و در زمانی که بازار به خوبی مدیریت شود، این تخلفات هم کاهش می‌یابند. وی با بیان اینکه در هر صنفی متخلف و متقلب وجود دارد، گفت: البته نباید به‌دلیل وجود درصد کمی متخلف، تمام صنف را 
زیر سؤال برد. در عین حال طبق پروسه تعریف‌شده سازمان غذا و دارو، گران‌فروشی در حوزه دارو یا ورود دارو به بازار سیاه از سوی سیستم رسمی ممکن نیست، مگر اینکه کسی یک کار مافیایی انجام دهد.

هیچ وارد کننده‌ای احضار نشده است
وی با بیان اینکه در یک سال‌ونیمی که از تغییرات نرخ ارز می‌گذرد، تاکنون هیچ موردی نداشته‌ایم که واردکننده‌ای به این دلیل احضار شود یا با او برخورد کنند، گفت: بنابراین لیست ارزبگیران در حوزه واردات دارو را بانک مرکزی هر 
سه ماه یک‌بار اعلام و آن را در سازمان غذا و دارو رصد می‌کنند؛ بنابراین اصلاً این‌طور نیست که یک شرکت رسمی ارزی را دریافت کند و بعد ندانیم که این ارز در کجا هزینه شده است، بلکه به خوبی مشخص بوده و رصد می‌شود. ریاحی با بیان اینکه ۲۰ درصد داروهایی که ارز دولتی دریافت می‌کنند، به‌دلیل ارزانی در کشور، قاچاق معکوس می‌شوند و به کشورهای همسایه می‌روند، افزود: یعنی ارز ۴۲۰۰ تومانی ما را در کشورهای همسایه می‌برند و با قیمت بالاتر می‌فروشند. حال اگر مبنای ارز دارو، نیمایی شود، ۲۰ درصد از هزینه ارزی کشور کم می‌شود. در حال حاضر در شهرهایی مانند مشهد که زائران از سایر کشورها به آن سفر می‌کنند، می‌بینیم که در خیابان حرم پر از داروخانه شده و همه هم یک فرد مسلط به زبان عربی را در کنارشان دارند و زائران عرب هم برای دارو خریدن می‌روند؛ بنابراین ۲۰ درصد یارانه دارو دارد به کشورهای دیگر می‌رود.

captcha
شماره‌های پیشین