sobhe-no.ir
749
دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸
1
انگلیسی‌ها بابت اقدام قانونی ایران در توقیف تانکر نفتی این کشور در تنگه هرمز، مشغول رجزخوانی هستند

پرروهای انگلیسی

چند روز پس از توقیف کشتی انگلیسی در تنگه هرمز به دست نیروهای سپاه پاسداران، دولت انگلیس، بدون درنظرگرفتن اقدام غیرقانونی خود در توقیف ابرنفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق، در اقدامی نابجا ،جمهوری اسلامی ایران را به توقیف و مصادره اموال تهدید کرده است.

شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: پیروزی‌های اخیر، دلیل سفر حماس به تهران است

مقاومت در انتظار دستاوردی جدید

حماس بار دیگر با اعزام یک هیات بلندپایه سیاسی به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان، نشان داد که عملکرد درخشان و پیروزی‌های محور مقاومت در منطقه و به‌خصوص فلسطین توانسته است علاوه بر شکست هیمنه آمریکا، ارتش صهیونیستی اسرائیل را نیز در جنگ 48ساعته به عقب براند و حماس و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین می‌توانند به محور مقاومت و توانایی دفاعی و مبارزاتی آن اتکا داشته باشند.

نمایندگان از رییس‌جمهوری خواستند اخذ عوارض کشتی‌های عبوری تنگه هرمز را در دستورکار قرار دهد

اداره تنگه هرمز با قوانین داخلی

در پی توقیف نفتکش انگلیسی به‌دست نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۶۰ نماینده مجلس در بیانیه‌ای از رییس‌جمهوری درخواست کردند موضوع اخذ عوارض از کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز را در دستورکار دولت قرار دهد. بیش از 60درصد از منابع نفتی دنیا از خلیج‌فارس عبور می‌کند و کشورهای مختلفی به همین بهانه و بهانه‌های مختلفی اعم از امنیت، سرکشی و سرزدن به پایگاه‌های خود در حوزه خلیج‌فارس از تنگه هرمز عبور می‌کنند و این تنگه به‌عنوان راه آبی اصلی بین کشورهای مختلف حاشیه خلیج‌فارس و کشورهای فرامنطقه شناخته می‌شود. بر‌همین‌اساس، طرح اخذ عوارض از تنگه هرمز در سال 91 در مجلس شورای اسلامی به‌منظور رعایت مسائل زیست محیطی مطرح شد.

گفت‌وگو با رضا برجی درباره حضور ضعیف فرهنگی ایران در خارج از کشور

در بوسنی یک مسجدهم نساختیم

جنگ بوسنی شاید شنیده‌شده‌ترین تجربه ایرانی‌ها در تأثیرگذاری فرهنگی کیلومترها دورتر از مرزهای کشور باشد. به‌دنبال کسی رفتیم که از این تأثیرگذاری در مدیوم‌های هنری بیشتر برایمان بگوید؛ اما فهمیدیم لابه‌لای حضور خودجوشش در بیش از 100 کشور برای روایت جنگ‌ها، دردها و دغدغه‌ها، ناگفته‌های تلخی هست. گفت‌وگوی «صبح‌نو» با آقای رضا برجی، عکاس و مستند ساز بدون مرز را درادامه می‌خوانید.

گفت‌وگو با تهیه‌کننده یکی از طنزهای نسبتا پرمخاطب اینترنتی درباره نقدهایش به ممیزی موسیقی

عبید را ول کردیم، چسبیدیم به ایرج میرزا

صفحه طنز «ممیزی» یکی از تولیدات تصویری طنز درباره موسیقی و ممیزی شعر و ترانه است که شاید آن را در اینستاگرام، تلگرام، آپارات یا فیلیمو دنبال کرده یا بعضی از قسمت‌های آن را دیده باشید. کاراکتر خواننده که روبه‌روی استاد مُمیز می‌نشیند و آهنگ‌های مشهور آن‌ها را تقلید می‌کند، اگرچه هر بار تغییر می‌کند اما بازیگرش را از چهره و صدای ثابتش، می‌شناسید. اینجا با «حامد جوادزاده»، تهیه‌کننده این اثر به گفت‌وگو نشستیم.

واکاوی سابقه جریان اصلاحات، ماجراجویی‌های نظامی زیادی را به رخ می‌کشد

جنگ‌طلبان

طی روزهای گذشته ادعای محسن امین‌زاده، معاون وزیر خارجه در دولت اصلاحات، درباره ماجرای حمله نیروهای مشکوک به کنسولگری ایران در شهر مزارشریف افغانستان در مرداد سال 1377، مناقشه‌برانگیز شد؛ ادعاهایی که عباس سلیمی‌نمین با ذکر دلایلی متقن، در رد آن‌ها قلم‌فرسایی کرد.

بررسی‌دخالت‌ساواک‌درسینمای‌قبل‌ازانقلاب‌درگفت‌وگوی«صبح‌نو»با«جوادطوسی»

بگیر و ببند ساواک در سینما

در روزهای اخیر آقای مسعود کیمیایی درباره دخالت ساواک در پایان‌بندی فیلم «گوزن‌ها» صحبت‌هایی بیان کرد. این صحبت‌ها برای آن‌هایی که نسبت به شرایط سینمای ایران قبل از انقلاب آشنایی نداشتند، جالب و حتی تعجب‌برانگیز بود.

سر مقاله

نام‌ونشان مظلومیت

صبح نو

سر مقاله

نام‌ونشان مظلومیت

نفت در ایران تاریخی دارد به درازنای استعمار؛ از لحظه کشف آن در مسجدسلیمان تا توقیف نفتکش انگلیسی. هنگامی که 70سال قبل، نفت ملی شد، نه قبل و نه حین و نه بعد آن (تا صدر پیروزی انقلاب) هیچ ایرانی‌ای نمی‌دانست که انگلیسی‌ها چقدر نفت از کشور خارج می‌کنند؛ حتی در کشاکش ملی‌شدن نفت در دولت مصدق هم، انگلیسی‌ها صادرات نفت ایران را تحریم کردند با این ادعا که می‌خواهند نفت متعلق به آن‌ها را صادر کنند و با ناوهای جنگی در خلیج‌فارس، کشتی‌های نفتکشی را که مبدا ایران داشتند، توقیف کردند. حالا 70سال گذشته است و نمادهای استعمار نو و فرانو (انگلیس و آمریکا) در کمتر از یک ماه دو ضرب شست سنگین از ما خورده‌اند و طبعا ساکت نمی‌مانند. دیروز ناتو برای ایران شاخ و شانه کشید و آگاهان می‌دانند چه معانی نهفته‌ای در مورد سطح، نوع و میزان این رویارویی تاریخی وجود دارد که از صدر تاریخ جدید ایران، بی‌سابقه است. آنچه بااهمیت است، حفظ هوشیاری در عرصه‌های مختلف نظامی، سیاسی و مردمی است؛ چه اینکه کوچک‌ترین غره‌شدن، می‌تواند برگ برنده همیشگی انقلاب اسلامی را از آن بگیرد: ایران سمبل کشور مظلومی است که به کسی ظلم نمی‌کند، اما اجازه زیر استیلای ظلم رفتن را هم به کسی نمی‌دهد و این اجازه را حالا عملیاتی کرده است. در چشمان مردمان جهان، جمهوری اسلامی مقتدری مظلوم است و این نام و نشان برتر را نباید از دست داد.
 

captcha
شماره‌های پیشین