sobhe-no.ir
748
یکشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸
1
یک نفتکش انگلیسی به دلیل رعایت نکردن مقررات بین‌المللی دریایی توسط سپاه در تنگه هرمز توقیف شد

نفتکش در برابر نفتکش

پس از توقیف غیرقانونی نفتکش جمهوری اسلامی در تنگه جبل‌الطارق به‌دست نیروهای گماشته انگلیس، همگان منتظر اقدام تلافی‌جویانه ایران بودند. وقتی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، درباره انتقام «عناصر مؤمن در جمهوری اسلامی» از انگلیس سخن گفتند، انتظارها به ساعت و دقیقه کشید. 72 ساعت پس از خط‌و‌نشان رهبری برای دشمن، سپاه پاسداران انقلاب در اطلاعیه‌ای، توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز را اعلام کرد.

آخرین خبر

کشتی ایرانی توقیف شده در عربستان آزاد شد

نمایش «مرد بالشی» را بررسی کردیم

اعدام طعنه‌آمیز یک قهرمان کودک‌کُش

نام «مارتین مک‌دونا» را اهالی سینما اغلب با فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» به یاد می‌آورند که دوسال پیش سروصدای زیادی در محافل سینمایی به پا کرد؛ اما این نام برای اهالی تئاتر با نمایشنامه‌های پراستقبال دیگری گره خورده که «مرد بالشی» یکی از آن‌هاست. سال 92، محمد یعقوبی فیلم‌تئاتری از این متن را با بازی پیام دهکردی، نوید محمدزاده، علی سرابی و احمد مهران‌فر ساخت و این روزها، با کمی تغییر در این ترکیب، علی سرابی، نمایشنامه مرد بالشی را با بازی نوید محمدزاده، بهرام افشاری و حمیدرضا آذرنگ روی صحنه برده است.

سید مرتضی نبوی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از استحاله جریان اصلاحات در طول سه‌دهه گذشته گفت

اصلاح‌طلبان می‌گفتند کنار صدام با آمریکا بجنگیم

اصلاح‌طلبان که اسلاف فکری و سیاسی‌شان در دهه ۶۰ با متصف‌کردن صدام به خالد بن‌ولید خواهان ورود ایران به جنگ اول خلیج‌فارس و حمایت از دیکتاتور عراق شدند، امروز به‌زعم خودشان برای فرار از جنگ، مشغول تئوریزه‌کردن مذاکره مجدد با آمریکا هستند. آقای مرتضی نبوی، عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، دلیل چنین تحلیل‌ها و کندوکاوهای بعید و دور از واقعیت را در سطحی‌بودن آموزه‌های اعتقادی چپ‌های دیروزی و رفرمیست‌های امروزی جست‌وجو می‌کند. نبوی مهندسی برق خوانده و از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شده است؛ همان‌جایی‌که ملجأ و مأوای مخصوص چپ‌های مارکسیست در دهه 40 بود. نبوی مذهبی بود و ضدچپ و البته، بعدها خودش و روزنامه «رسالت»ش در دهه ۶۰، به یکی از نمادهای عمده جناح راست اسلامی تبدیل شدند دربرابر چپ‌های اسلامی که به‌زعم او، خود را متعلق به اردوگاه چپ جهانی می‌دانستند. با نبوی در دفترکارش در «مرکز پژوهشی مطالعات راهبردی توسعه» قرار گفت‌وگو گذاشتم؛ همان‌جایی‌که روزگاری نامش مرکز فرهنگی «یاس» بود؛ مرکز ثقل وحدت اصول‌گرایان برای انتخابات شوراهای دوم و مجلس هفتم. درادامه، گفت‌وگوی تفصیلی روزنامه «صبح‌نو» با مرتضی نبوی، وزیر پست و تلگراف دولت سوم و نماینده مجالس چهارم و پنجم را خواهید خواند.

تازه‌ترین نظرسنجی نشان می‌دهد پیام‌رسان‌های داخلی کمتر مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند

افول تلگرام در رکود پیام‌رسان‌های ایرانی

به نظر می‌رسد روال استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها با وضعیت فعلی این روزها تنظیم شده است. در دورانی که تلگرام مسدود شده است، پوسته‌های تلگرام بعد از حذف از گوشی‌های هوشمند توسط گوگل و البته پایان مهلت قضایی به دو پوسته اصلی تلگرام وضعیتی را به وجود آورده است که مردم سعی می‌کنند خود را با آن هماهنگ کنند. به نظر می‌رسد تب استفاده از فیلترشکن‌ها هم کم‌کم در حال فروکش کردن است و مردم خود را با پیام‌رسان‌هایی هماهنگ می‌کنند که به دردسر کمتری برای استفاده نیاز دارد.

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با معاون پیشین وزیر کار در خصوص موانع پیش‌روی کسب‌وکارهای کوچک

حذف معضل بیکاری با گسترش مشاغل خانگی

اگرچه در عصر صنعتی، کارخانه‌های بزرگ توانسته‌اند به یکباره کسب وکارهای خانگی را ببلعند و نیروهای کار را عازم کارخانه‌ها و ادارات کنند اما اکنون در دنیای مدرن کسب‌و‌کارهای خانگی رونق دوباره‌ای گرفته‌اند و حتی بسیاری از برندهای مطرح جهان نیز سفارش‌های خود را به کارآفرینان خانگی می‌سپارند اما در این مسیر هنوز مشکلاتی پیش پای کسب‌و‌کارهای خانگی کشورمان وجود دارد؛ مسائلی که اگر به‌درستی شناسایی و مرتفع شود، ما دیگر معضلی به نام بیکاری نخواهیم داشت. در خصوص مسائل و راهکارهای پیش روی مشاغل خانگی با آقای حمید حاجی عبدالوهاب به گفت‌و‌گو نشستیم. او که پیش از این معاون وزیر اسبق کار بوده و در استان‌های سمنان، کردستان، گیلان و مرکزی سمت استانداری داشته است، اکنون نایب‌رییس مجمع استانداران و مشاور در امور اشتغال و سرمایه‌گذاری در کمیته امداد است.

رییس سازمان بازرسی برگزاری انتخابات شورایاری را غیرقانونی می داند

شبهه بی‌قانونی در انتخابات محله‌ای

ارکان جابه‌جایی نسلی

دکتر علی دارابی

حجت‌الاسلام رضایی‌تهرانی نگاه عرفای نجف به مساله سیاست را بررسی کرد

کشف و شهود در متن امر سیاسی

نشست «بررسی و واکاوی نگاه عرفای نجف به مسأله حکومت و سیاست»با سخنرانی حجت‌الاسلام علی رضایی‌تهرانی، رییس مجمع عالی حکمت اسلامی مشهد در سالن جلسات این مجمع برگزار شد.

سر مقاله

قدرت نمایی فراملی

شماره‌های پیشین