sobhe-no.ir
747
شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
3
اصلاح‌طلبان با اطلاع از ریزش آرای خود، مزورانه از انتخابات مشروط سخن می‌گویند

بازی دو سر باخت اصلاحات

اصلاح‌طلبان روزگاری به‌ویژه پس از سال 88، از هر روزنه باریک و تاریکی، برای حضور در عرصه رسمی سیاست و نیز بازیابی نیروهای خود در قدرت استفاده می‌کردند؛ گذر از کاندیدای متبوع خود به نفع گزینه مورد نظر هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات سال 92 نیز در واقع بر اساس همین نگاه و نگرش سیاسی بود. حالا که به مدد استقرار دولت تدبیر و امید، اصلاح‌طلبی از وضعیت منهدم پیشین خود در سال‌های پس از انتخابات دهم ریاست‌جمهوری، فاصله گرفته و شاخ و برگش پروارتر و پربارتر شده، در پی خریدار ناز است و صراحتاً از انتخابات مشروط سخن می‌گوید؛ هرچند چنین صداهای مشروطه‌طلبانه‌ای، با پارازیت‌ها و اختلال‌هایی نیز همراه است.

بودجه به‌مثابه ابزار رزم

محمدصادق ترابی فرد

صبح نو

بودجه به‌مثابه ابزار رزم

محمدصادق ترابی فرد

بودجه یا همان سند دخل‌و‌خرج کشور که به‌عنوان مهم‌ترین سند اقتصادی یک‌ساله کشور شناخته می‌شود، تاثیر مستقیمی بر اقتصاد جامعه و معیشت افراد خواهد گذاشت؛ به‌طوری‌که ریزودرشت اقتصاد در آن منعکس می‌شود. از برآورد مقدار مالیات دریافتی، فروش نفت، پرداختی حقوق و دستمزد کارمندان و بازنشستگان و مقدار افزایش آن‌ها گرفته تا مقدار دریافتی مؤسسه آموزش عالی همه‌وهمه در قانون بودجه لحاظ و بررسی می‌شود. 
حال هرگاه بودجه میزان درآمد و مصارف را به‌صورت دقیق مشخص نسازد و اختلاف میان مقدار مصوب‌شده و محقق‌شده باشد که به‌صورت کسریِ بودجه نمایان خواهد شد یا اگر بودجه قدرت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و مقابله با تکانه‌های اقتصاد را نداشته باشد (اصطلاحا بی‌تدبیر باشد) یا اولویت‌بندی کشور را مشخص نسازد و بیشتر به ابزاری برای تحقق اهداف سیاسی و تبلیغاتی تبدیل شود (سیاست‌زده باشد) تا ابزاری برای مقابله در جنگ اقتصادی، با بودجه‌‌ریزی معیوب مواجه هستیم.
منظور از اصلاحات ساختاری آن‌هم که امروزه مورد بحث و موضوع جلسات عالی مملکت است، در جهت رسیدن به اهداف مطرح‌شده بالاست که ازطریق اصلاح در ارکان اصلی بودجه، یعنی درآمد‌ها و هزینه‌ها (منابع و مصارف) و مقاوم‌سازی آن‌ها صورت می‌گیرد. بودجه خوب و مقاوم بودجه‌ای است که دقیق، برنامه‌ریزی‌شده، سیاست‌گذاری‌شده، انعکاس‌دهنده اولویت‌ها، ضربه‌گیر دربرابر شوک‌ها، پایدار، به فکر آیندگان و بین‌نسلی، شفاف و جامع باشد و در راستای تحقق عدالت منطقه‌ای و درآمدی قدم بردارد.
ازهمین‌سو، با‌توجه‌به ابلاغ مقام معظم رهبری که در آذر1397 صورت گرفت و طی آن مقرر شد نقشه راه و برنامه کلی اصلاح ساختار بودجه عمومی و کاهش کسری بودجه با افق دوساله تدوین و مصوب شورای عالی هماهنگی اقتصادی شود و از سوی دیگر، با‌توجه‌به شدت‌گرفتن تحریم‌ها و فرصت ایجادشده به‌واسطه اجماع نظر کارشناسی و مطالبه عمومی، دولت و مجلس دست به اصلاح ساختاری 
بودجه زده‌اند.
از مهم‌ترین لوازم اصلاح ساختاری بودجه، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی ازطریق افزایش درآمدزایی پایدار ازجمله اصلاح نظام مالیاتی و تکیه بیشتر به دارایی‌های موجود دولت، اصلاح و هدفمند‌سازی نظام یارانه‌ها و همچنین بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌ها ازطریق حذف هزینه‌های اجتناب‌پذیر، کاهش حیطه‌های حضور دولت ازطریق چابک سازی و... است که خودِ این مدیریت و به‌تعادل‌رساندن در منابع و مصارف، مرهمی بر مرض کسری بودجه خواهد بود و ما را از توسل به مسکن بانک مرکزی و خلق پول با عوارض شدید آن مصون خواهد داشت. درضمن، اصلاحات نهادی و قانونی ازطریق پیاده‌سازی «بودجه بر عملکرد» (به این معنا که بودجه به عملکرد محقق‌شده و روی زمین دولت تعلق بگیرد و نه به برنامه مصوب روی کاغذ)، فراهم‌سازی بسترهای مناسب به‌منظور نظارت بر بودجه شرکت‌ها و «تلاش برای کاهش سیاست‌زدگی فعلی در فرایند تصویب بودجه» مؤثر خواهد بود.
طرح چارچوب اصلاح ساختاری بودجه را سازمان برنامه و بودجه تهیه کرده و دردسترس عموم قرار داده که خلاصه آن درادامه آمده است:
«لازم است ذکر کنیم از انتقاداتی که به چارچوب اولیه اصلاحات ساختاری در فضای رسانه‌ای کشور مطرح‌شده از انتقاد به «نویسندگان» طرح و اینکه همان تیم و ایدئولوژی فعلی بر سر کار دست به اصلاحات زده و اگر هنری داشت تا به الان به حراج گذاشته بود و چه انتقاد به «برنامه‌های مطرح‌شده» ازجمله اصلاح یارانه کالاهای اساسی، تأکید بیش‌از‌حد بر درآمد مالیاتی و انتقاد از انتشار مجدد اوراق به‌عنوان مدلی ناموفق و همچنین انتقاد به «موارد بااهمیت غفلت‌شده» ازقبیل جایگاه ویژه مردمی‌سازی در اصلاح اقتصادی یا اهمیت رونق‌گرفتن تولید در جبران کسری بودجه و بی‌توجهی به گسترش ظرفیت‌های پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی کشور به‌عنوان جایگزین فروش نفت خام به‌عنوان درآمدی پایدار و دانش‌بنیان مطرح می‌شود، جدا از انتقاداتی که بعضا وارد بوده و نیازمند اصلاح است این قبیل تجویزها و تصمیمات اساسی نیازمند اظهارنظر دقیق کارشناسی و محاسبات دقیق هزینه و فرصت هریک از محورها ازطریق مدل‌های اقتصادی است».
شایان ذکر است کلیات سند اصلاح ساختار بودجه در جلسه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه به تاریخ 22/4/98 در چهار محور اساسی شامل درآمدزایی پایدار، هزینه‌کرد کارا، ارتقای ثبات، توسعه و عدالت و اصلاحات نهادی و نظام بودجه‌ریزی تصویب شده است؛ هرچند برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت هنوز نیازمند اصلاح 
و تعدیل هستند.

captcha
شماره‌های پیشین