sobhe-no.ir
747
شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
10
وزارت بهداشت درباره مصرف هفتگی یا ماهانه لبنیات در برخی خانوارها هشدار داد

فرار لبنیات از سفره ایرانی‌ها

گزارش «صبح‌نو» از ضعف مدیریت شهری و ادامه برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در تهران را بخوانید

ترافیک و کلافگی، دستاورد الکامپ برای شهر

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از ضعف مدیریت شهری و ادامه برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در تهران را بخوانید

ترافیک و کلافگی، دستاورد الکامپ برای شهر

این روزها تناقضات در تهران زیاد دیده می‌شود. مدیریت شهری از یک‌سو بر لزوم مشارکت مردم تاکید و از سوی دیگر شورایاری‌ها را برای دوسال تعطیل می‌کند. مورد دیگر تاکید مدیریت شهری بر کاهش ترافیک و آلودگی هوا و مقابله با خودرومحوری است و از سوی دیگر نمایشگاه پرمخاطبی چون الکامپ در یکی از شلوغ‌ترین اماکن شهر برگزار می‌شود. برگزاری الکامپ در حالی معضل‌آفرین شده که معاون سابق برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران سال گذشته و در چنین ایامی برگزاری الکامپ در خیابان سئول را ممنوع دانسته بود. آقای حجت‌الله میرزایی که در زمان شهرداری آقایان نجفی و افشانی، برای چند ماه معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران بود در گفت‌و‌گویی اظهار داشته بود: نمایشگاه الکامپ یکی از پرمراجعه‌ترین و پربازدیدکننده‌ترین نمایشگاه‌های کشور است که مشتریان زیادی دارد و جزء نمایشگاه‌های پرمخاطب به حساب می‌آید. وی پیشنهاد داده بود علاوه بر نمایشگاه‌های پرمخاطب، هیچ نمایشگاه دیگری هم در داخل تهران برگزار نشود چراکه برگزاری نمایشگاه در داخل تهران مشکلات خیلی جدی مانند ترافیک‌های سنگین و آلودگی‌های زیاد ایجاد می‌کند. میرزایی گفته بود: «همواره پیشنهاد ما این بوده است که همه نمایشگاه‌ها به شهر آفتاب منتقل شوند.» معاون سابق برنامه‌ریزی شهرداری تهران همچنین به مصوبه شورای شهر تهران در اواسط دهه 80 و ممنوعیت برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در داخل تهران اشاره کرده و گفته بود: این مصوبه الزام قانونی دارد و دستگاه‌های اجرایی مثل راهور، فرمانداری و سازمان بازرگانی حتماً مجری مصوبات قانونی خواهند بود. اگر شهرداری به صورت جدی این مسأله را پیگیری کند چون لازم‌الاجراست سایر نهادها هم 
همکاری می‌کنند.

با اجازه بزرگ‌ترها
شهردار تهران روز گذشته در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها از موافقت دولت برای انتقال نمایشگاه‌های پرمخاطب به شهرآفتاب خبر داده است. آنچه که آقای پیروز حناچی مطرح کرده به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه خبری جدید باشد، ناشی از ناآگاهی شهردار تهران از مصوبات و دستاوردهایی باشد که در طول سال‌های گذشته برای تهران به دست آمده است. آقای پیروز حناچی در مورد سرانجام رایزنی با مسوولان نمایشگاه بین‌المللی در مورد عدم برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب و تبادل نمایشگاه با شهرآفتاب گفته است: «ما با دولت مذاکره کردیم و دولت نیز این پیشنهاد را پذیرفته است. در پی پذیرش دولت، قرار شد بخشی از نمایشگاه‌هایی که جنبه ملی  و بسیار پرمخاطب دارند را به نمایشگاه شهرآفتاب منتقل کنیم.»
این اظهارات در حالی مطرح شده است که با توجه به معضلات برگزاری نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران در طول سال چندین نوبت بزرگراه‌ها و محله‌های شمال تهران قفل می‌شود. بر همین اساس بود که در دوره فعالیت شورای دوم شهر تهران مصوب شد تا پس از ساخت مجموعه نمایشگاهی بین‌المللی در جنوب تهران (شهرآفتاب) برگزاری نمایشگاه در محل سابق آن ممنوع شود. این مصوبه در دوره مدیریت جهادی شهرداری تهران مورد توجه قرار گرفت و از همین رو بود که با همراهی دولت نمایشگاه‌های پرمخاطبی چون کتاب و خودرو در شهرآفتاب برگزار شد که البته با استقبال گسترده مخاطبان نیز مواجه شد تا تمام تبلیغات منفی درباره این مجموعه از قبیل دوری راه و عدم دسترسی 
نقش بر آب شود. 

بی‌علاقه به تدبیر 
معضل ترافیک و آلودگی هوا چندین دهه است که تهران و حتی شهرهای بزرگ کشور را هم درگیر خود کرده است. برخی عوامل این معضلات را می‌توان با تدبیر برطرف کرد چراکه اتفاقاً زیرساخت‌ها هم وجود دارند اما مشخص نیست که به چه علت برخی علاقه‌ای به استفاده از آنها ندارند. البته بماند که در برخی موارد استفاده از زیرساخت‌های به‌وجودآمده چون شهرآفتاب که یادگاری عظیم از دوره مدیریت جهادی در پایتخت است به مذاق رقیبان سیاسی که این روزها اداره شهر را در دست گرفته‌اند، خوش نمی‌آید. البته پیش از این آقای محمدرئوف قادری، مدیرعامل فعلی نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب هم درباره راهکارهای موجود برای کاهش معضلاتی چون ترافیک و آلودگی هوا در تهران گفته بود: نخستین استراتژی، انتقال نمایشگاه‌های پرمخاطب از شهر تهران به شهر آفتاب است که براساس مصوبه شورای شهر تهران در دوره‌های گوناگون، همه تاکید دارند که به‌دلیل حل معضل ترافیکی شهر تهران و همچنین کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی، باید این مهم محقق شود. به گفته وی، «این مصوبه شورای شهر به تأیید وزارت کشور، فرمانداری و استانداری تهران هم رسیده و پیرو آن شورای‌عالی شهرسازی هم کاربری‌های جدید برای نمایشگاه‌های دیگر در شهر تهران تعریف کرده است و نمایشگاه شهر آفتاب را به‌عنوان نمایشگاه دائمی معرفی کردند. پس از این موضوع، وزیر کشور و استاندار تهران به موضوع ورود کردند و در بخشنامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد برگزاری هرگونه نمایشگاه پرمخاطب در شهر تهران ممنوع است و این نمایشگاه‌ها باید به شهر آفتاب منتقل شوند.»

ضعف در مدیریت شهری
تداوم برگزاری نمایشگاه‌های ریز و درشت و تخصصی و غیرتخصصی با مخاطبان کم و زیاد در دل شهر، ضعف مدیریت شهری در اجرای یک مصوبه را نشان می‌دهد. اگرچه آقای محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم نیز بارها مخالفت خود با برگزاری نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران را اعلام کرده بود اما این اتفاق همچنان در حال روی دادن است. شهرآفتاب که در اردیبهشت سال 95 و همزمان با افتتاح نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شاهد حضور حسن روحانی، رییس‌جمهوری و علی جنتی، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استقبال و اعلام رضایت آن‌ها از بابت به وجود آمدن چنین مجموعه عظیم و زیبایی بود، این روزها مورد بی‌مهری قرار گرفته است چراکه در دو سه سال اخیر دوباره همه نمایشگاه‌های پرتردد و دردسرساز یا در محل مصلای تهران یا همین محدوده نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شوند. نکته دیگر اینکه همین چند ماه قبل که نمایشگاه کتاب با تمام دردسرهای ترافیکی‌اش در مصلای تهران برگزار شد و بار مضاعفی را بر دوش پلیس راهور و شهرداری تهران گذاشت. آقای محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران نیز واکنش نشان داده و آن کار را بازی با اعصاب و روان مردم دانست. وی همچنین گفت: «شورای شهر تهران در گذشته مصوباتی درباره ممنوعیت برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب در تهران داشته است، به همین دلیل نمایشگاه شهر آفتاب ساخته شد. از استاندار، وزیر کشور و رییس‌جمهوری می‌خواهم جلوی برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب را در تهران بگیرند.» برای پیگیری این موضوع و چرایی اجرا نشدن مصوبه دولت با برخی اعضای پنجمین شورای شهر تهران نیز تماس گرفتیم که البته هیچ‌یک از اعضا به تلفن‌های خبرنگار «صبح‌نو» پاسخ ندادند. 

captcha
شماره‌های پیشین