744
دوشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۸
1
روایت «صبح‌نو» از حادثه گرفتار شدن 9 دانش‌آموز در پایین‌دست سد لتیان را بخوانید

عملیات نجات در آب‌های‌خروشان

حوالی ظهر دیروز بود که ناگهان خبر غرق شدن 10 دانش‌آموز در یکی از رودخانه‌های شرق تهران منتشر شد. همین خبر یک خطی دلهره و نگرانی عجیبی را بین مردم پخش کرد. شهروندان بسیاری از این بابت که چرا باید در یک اردوی تفریحی چنین اتفاقی روی دهد، نگران بوده و سوال داشتند. اگرچه دقایقی بعد از این حادثه، خبر اصلاح و اعلام شد که خوشبختانه نوجوانان گرفتار در این حادثه زنده هستند و نیروهای امدادی به سراغ‌شان رفته‌اند.

روایت حسین قرایی از شخصیت فرهنگی و ادبی رهبر انقلاب

ائمه جمعه از آقا یاد بگیرند

محفل شب شعر رضوی با حضور شاعران جوان انقلابی مانند آقایان محمود حبیبی‌کسبی، میلاد عرفان‌پور، حسین زحمتکش، سجاد سامانی، محمدرضا طهماسبی، رضا وحیدزاده و علیرضا سمیعی در چهارمین دوره آموزشی اسلام ناب در شب میلاد امام رضا؟ع؟برگزار شد. در این محفل، آقای حسین قرایی، منتقد ادبی و فعال فرهنگی، با موضوع «بررسی شخصیت ادبی و فرهنگی رهبر انقلاب» سخنرانی کرد که در این نوشته، گزارشی از این سخنرانی می‌خوانید.

عقب‌نشینی امارات از یمن محاسبات عربستان را به‌هم ریخت

باخت ائتلاف سعودی در یمن

در‌حالی‌که این روزها موضوع عقب‌نشینی نیروهای اماراتی از یمن سرعت بیشتری یافته و اخباری مبنی بر ایجاد دودستگی و اختلاف در ائتلاف سعودی به‌گوش می‌رسد، رسانه‌های عربی گزارش می‌دهند محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، برای خروج از باتلاق جنگ یمن به گروه‌های مقاومت پیشنهاد پایان جنگ داده که با واکنش تند نیروهای یمنی و انصارالله مواجه شده است.

اصلاح ساختار دخل‌و‌خرج کشور با هدف کاهش وابستگی به نفت

بودجه کشور دوسالانه می‌شود

روز گذشته، مجلس شورای اسلامی پس از دو هفته تعطیلی، روز کاری خود را با بررسی راهکار اساسی برای اصلاح ساختار بودجه آغاز کرد؛ اصلاحی براساس ابلاغیه و فرمان رهبر معظم انقلاب تا وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی کاهش یابد. بودجه نفتی و وابستگی سند دخل‌وخرج کشور به درآمدهای حاصل از صادرات نفت سال‌هاست اقتصاد ایران را رنج می‌دهد. وابستگی بودجه به نفت به‌قدری زیاد است که تحریم‌های وضع‌شده علیه کشورمان در برهه‌های مختلف اقتصاد را با مشکلاتی مواجه کرده است. درآمدهای حاصل از صادرات نفتی دولت‌های مختلف را بدعادت کرد و هر دولت به‌جز شعار «تلاش برای کاهش وابستگی بودجه به نفت» اقدام عملیاتی خاصی در‌این‌زمینه انجام نداده است.

در اقدامی جالب توجه، یکی از هیأت‌های بزرگ تهران در مناسبت‌های خاص کتاب معرفی می‌کند

کتاب در هیأت

تا چند سال پیش، کسی فکرش را هم نمی‌کرد که بتوان در هیأت‌های بزرگ تهران غیر از وعظ و روضه، موضوع دیگری دید. البته، اصل ماجرا همان است؛ اما این اتفاق افتاده و هیأت‌های بزرگ علاوه‌بر فعالیت اصلی خود که همان مجلس ذکر و روضه است، برخی فعالیت‌های فرهنگی ترویجی را نیز در دستورکار خود قرار داده‌اند. البته، پیش‌از‌این دیده بودیم که در حاشیه برنامه‌های مذهبی، غرفه‌های فرهنگی هم دایر می‌شود؛ اما اینکه مداح مشهور درکنار مداحی، کتابی هم معرفی کند، اقدامی نادر بود که در هیأت رایت‌العباس و به‌وسیله محمود کریمی اتفاق افتاده است.

«صبح‌نو» در سلسله گزارش‌هایی ‌سامانه‌های ‌آنلاین ‌پرمخاطب‌ فیلم‌ وسریال ‌رابررسی ‌می‌کند این شماره

«فیلیمو» «فیلیمو»؛رسانه فیلم‌بازان آنلاین

در سال‌های اخیر با گسترش پهنای باند و افزایش کاربران فضای مجازی، پدیده جدیدی در قالب vodها شکل گرفت. آن‌ها سامانه‌های آنلاین پخش محتوای فیلم و سریال بودند.

رییس سابق مرکز تحقیقات منابع طبیعی و کشاورزی استان مازندران در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» مطرح کرد

هیرکانی اسیر حفاظت آکواریومی می‌شود

ثبت جنگل‌های هیرکانی به‌عنوان میراث طبیعی جهانی اماواگرهای بسیاری به‌همراه داشته است. عده‌ای این ثبت جهانی را زمینه‌ساز حفاظت بیشتر مردم و مسوولان از جنگل‌های شمال کشور می‌دانند و عده‌ای دیگر معتقدند این ثبت جهانی نه‌تنها تضمینی برای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی نیست؛ بلکه ممکن است چرخه طبیعی زندگی بومی را نیز با مشکل روبه‌رو کند. آقای محمد امینی، عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری و رییس سابق مرکز تحقیقات منابع طبیعی و کشاورزی استان مازندران، در گفت‌و‌گوی اختصاصی با «صبح‌نو» بر این نکته تأکید می‌کند که ثبت جهانی این جنگل‌ها تأثیری بر حفاظت از آن‌ها نمی‌گذارد. باهم این گفت‌وگو را می‌خوانیم.

بی‌گفتمان و بی‌پارادایم در اقتصاد

دکتر سید‌احسان خاندوزی

رویارویی ترامپ و اردوغان

عبدالباری عطوان

سر مقاله

ترفند اختلاف

شماره‌های پیشین