sobhe-no.ir
743
یکشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۸
1
روایت سید حسن نصرالله از پیغامی که آتش جنگ در منطقه را فرونشاند

نامه تهدید ایران به آمریکا

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنان یکشنبه‌شب خود به چرایی حمله‌نکردن آمریکا پس از سقوط پهپادش به ایران پرداخت و علت اصلی آن را ارسال نامه‌ای به مقامات آمریکایی دانست که مقامات کشورمان در آن نامه به صراحت عنوان کرده بودند که اگر هرگونه هدف در ایران یا متعلق به ایران بمباران شود، ایران نیز اهداف آمریکایی را بمباران خواهد کرد.

«صبح‌نو» از ممنوعیت آزمون‌های استعدادیابی در مدارس گزارش می‌دهد

در جست‌و‌جوی نابغه‌های خیالی

روز گذشته معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌و‌پرورش از ممنوعیت برگزاری آزمون‌های چرتکه، کانگورو و... در مدارس خبر داد. این آزمون‌ها را مؤسساتی در مناطق مختلف برگزار می‌کردند که بعضا حتی تأییدیه‌های لازم را هم ندارند. شایان ذکر است خانواده‌ها نیز به‌دنبال آینده‌ای روشن برای فرزندانشان، با شوق زیاد به این مؤسسات رجوع می‌کردند. آقای مهاجرانی، رییس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، به «صبح‌نو» گفت: «‌تنها نهاد برگزارکننده آزمون‌هایی که اعزام در پی دارد، باشگاه دانش‌پژوهان جوان است و مجموعه‌های دیگری که مجوزهای لازم را ندارند و دانش‌آموزان را برای آزمون به شهرها و کشورهای دیگر اعزام می‌کنند، مدارک ارائه‌‌شده آن‌ها به دانش‌آموزان به‌هیچ‌عنوان ارزشی برای نهادهای علمی ایران نخواهد داشت».

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با شهرام گیل‌آبادی درباره حواشی تئاتر «عاشقانه‌های خیابان»

سیاست‌گذاری غلط، مردم را حریص کرده است

حتما تاکنون ماجرای برخی از توقیف‌ها در حوزه تئاتر به‌گوشتان خورده است. «عاشقانه‌های خیابان» آخرین ماجرا ازاین‌دست را روایت می‌کند که پای آقای شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر را به‌میان کشیده است؛ تئاتری که وزارت ارشاد معتقدند مطابق با موازین ازپیش‌تعیین‌شده جلو نرفته و کارگردان مدعی است لغو اجراها، تنها دلایل صنفی دارد و خارج از قواعد قانونی اتفاق افتاده است. به‌بهانه این جدال‌ها، با گیل‌آبادی درباره شیوه طرح آنچه امروز مطالبات زنان دانسته می‌شود، بحث چالشی کردیم.

گزارش«صبح‌نو»ازپشت‌صحنه«ستاره‌ساز»وگفت‌وگوباسازندگانش

درجست‌وجوی‌نسل‌طلایی‌فوتبال

برنامه تلویزیونی«ستاره‌ساز» به تهیه‌کنندگی آقای جواد فرحانی چندماهی است که از شبکه سه سیما به روی آنتن رفته و توانسته مخاطبان زیادی را برای خود دست و پا کند.

سر مقاله

ترکیب عقلانیت و اقتدار

روایت خبرنگار «صبح‌نو» از آنچه در نخستین دادگاه محمدعلی نجفی گذشت

دادگاه جنایت زناشویی

لحظه‌شماری برای برگزاری دادگاه شهردار پیشین تهران به‌پایان رسید و جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، از ساعت 9 صبح دیروز در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی کشکولی آغاز شد. این دادگاه قرار بود علنی باشد؛ اما با وجود تعداد فراوان صندلی‌های خالی، بسیاری از خبرنگاران پشت درهای بسته ماندند.

رییس قوه‌ قضاییه درباره لزوم برخورد با تخریب‌های محیط‌زیستی تأکید کرد

زنده‌ بودن طبیعت، عامل زندگی انسان

اوضاع محیط‌زیست کشور در چند سال گذشته به‌هم ریخته است. تغییرات اقلیمی و دست‌اندازی‌های بشری به تن رنجور محیط‌زیست کشور موجب شده است جنگل‌ها، مراتع و حتی بیابان‌های کشور نیز حال و روز خوشی نداشته باشند. در یکسو کوه‌خواری رخ می‌دهد و در همین همسایگی پایتخت پروژه‌های آنچنانی چون باستی‌هیلز ساخته می‌شود و در سوی دیگر، اره‌برقی تن درختان جنگل‌ها را می‌خراشد و پهنه‌های سبز میلیون‌ساله به زردی می‌گراید. باوجوداین باید منتظر روزهای بهتر هم بود؛ چراکه رییس قوه ‌قضاییه تأکید کرده است: «اگرچه در کشور ما توسعه ضروری است، هرگونه توسعه، سدسازی، تأسیس پالایشگاه یا کارگاه کوچک فرع بر حفظ محیط‌زیست است».

علی صوفی، وزیر تعاون دولت اصلاحات: رییس فراکسیون امید هزینه مدیریت ضعیف خود را خواهد پرداخت

روزهای سخت عارف

«اگر در انتخابات ۹۸ عملکرد خوبی داشتیم، جواب می‌دهم که آیا نامزد ریاست‌جمهوری خواهم شد یا نه. فردای روز انتخابات ۹۸ بیایید، پاسخ این پرسش را خواهم داد». این پاسخ محمدرضا عارف بود به خبرنگاری که از او پرسید «آیا در انتخابات 1400 نامزد خواهد شد یا خیر؟». با اینکه عارف از همین حالا در پَسِ ذهنش، حضور احتمالی در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی را دارد، سیل انتقاد اصلاح‌طلبان از عملکرد او در مجلس، چند صباحی است که شدت بیشتری به خود گرفته است. عارف آن‌طورکه اصلاح‌طلبان می‌گویند، معمولا کمترین کنشگری را در مجلس دارد و از پیشبرد امور پارلمانی عاجز مانده است. در‌همین‌باره، یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب روز گذشته در اظهاراتی بی‌پرده اعلام کرد: «عارف باید هزینه مدیریت ضعیفش را بپردازد».

ایران اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا در امور داخلی چین را محکوم کرد

هنگ‌کنگ صحنه رویارویی پکن و واشنگتن

اعتراضات درهنگ‌کنگ که با حمایت واشنگتن مواجه شده بود، روزهای اخیر نیز با درگیرشدن معترضان با نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. این اعتراضات در شرایطی ادامه یافته است که رد پای غرب و آمریکا در به آشوب کشیدن و ناآرام کردن این منطقه بیش از پیش احساس می‌شود.

مهدی‌مطهر،قائم‌مقام«خانه‌مستندانقلاب‌اسلامی»درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

مستقل‌ایم؛ «اوج» سفارش‌دهنده ماست

خانه مستند انقلاب اسلامی، یکی از مجموعه‌های رسانه‌ای است که در سال‌های اخیر توانسته در عرصه مستندسازی کارهای چشمگیری انجام دهد.

شماره‌های پیشین