742
شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸
8

خبر

نگاهی به آلودگی هوای كلانشهرها در روزهای گرم سال

ازن برون از حد!

آلودگی هوا دست از سر كلانشهرنشینان برنمی‌دارد فقط از فصلی به فصل دیگر رنگ به رنگ می‌شود. روزهای سرد سال زیاد از وارونگی دما گفته می‌شود؛ روزهای سربی و سرد كه دود از زمین به هوا نمی‌رسد و همین پایین، جایی كه ما نفس می‌كشیم جاخوش می‌كند. اما روزهای گرم هم برخلاف تصور بسیار از مردم، آلودگی هوا حضوری جدی دارد اما دیگر به آن شوری زمستان نیست. اگر دیدید این روزها كه خورشید سخت و بیرحمانه بر سرتان تابش می‌ریزد، نفس‌تان هم گرفت، بدانید و آگاه باشید كه این ازن هواست كه از حد بیرون شده تا راه نفس شما را بند بیاورد.

صبح نو

خبر

نباید مدارس را به‌شیوه 40 سال قبل اداره کرد
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: نباید مدارس را به‌شیوه 40 سال قبل اداره کرد و معلمان هم نمی‌توانند با شیوه‌های قدیمی کار کنند. آقای اسدالله عباسی درباره اولویت‌های وزارت آموزش‌و‌پرورش برای وزیر جدید این وزارتخانه نیز به «فارس» گفت: توجه به فرهنگیان و مطالبات مردم از آموزش‌و‌پرورش در بحث ارتقای کیفیت به دور از شعارزدگی، از نکاتی است که باید وزیر جدید آموزش‌و‌پرورش به آن اعتقاد داشته باشد. وی با بیان اینکه وزیر جدید به‌جای توجه به مسائل جناحی و عزل‌ونصب‌های سیاسی فقط به مباحث صنفی بپردازد، افزود: وزیر آموزش‌و‌پرورش نباید تحت‌تأثیر فضا و جوّ سیاسی حاکم بر جامعه باشد و درنتیجه سکان آموزش‌و‌پرورش دراختیار عده‌ای از سیاسیون قرار بگیرد و آموزش‌و‌پرورش دستخوش برخی از مشکلات مختلف سیاسی، آموزشی، تربیتی و فرهنگی شود که جمع‌وجورکردن آن سخت می‌شود. عباسی با تأکید بر اینکه باید در تجهیز، نوسازی و هوشمندسازی مدارس اقدام جدی صورت گیرد، گفت: باید شیوه‌های نوین و جدید جایگزین شیوه‌های سنتی شود که تحقق این امر نیاز به امکانات و تجهیزات آموزشی جدید دارد؛ در‌حالی‌که بسیاری از مدارس ما از موضوع تجهیز و نوسازی محروم هستند.
 
شنبه؛ روز داغ پایتخت
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با تأکید بر اینکه تا اواسط هفته، در بیشتر مناطق ایران هوای گرم ماندگار خواهد بود، گفت: امروز دمای تهران در گرم‌ترین حالت به 41 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. آقای احد وظیفه اعلام کرد: براساس آخرین خروجی مدل‌های هواشناسی، امروز و فردا با شمالی‌شدن جریان‌ها در استان‌های واقع در سواحل دریای خزر و اردبیل، بارش باران پیش‌بینی می‌شود و شدت بارش در استان گیلان خواهد بود. مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی افزود: در این دو روز، در ارتفاعات البرز مرکزی در استان‌های قزوین، البرز، تهران و برخی مناطق شمال آذربایجان‌شرقی، شمال و غرب هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان‌و‌بلوچستان، نیمه غربی کرمان و جنوب و شرق فارس در بعدازظهر و اوایل شب رشد ابر و گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. همچنین در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، در ارتفاعات البرز و شمال شرق کشور رشد ابر و بارش پراکنده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب دورازانتظار نیست. به‌گفته وظیفه، در پنج روز آینده وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک و کاهش دید افقی را در شرق کشور، به‌ویژه منطقه زابل، خواهیم داشت. این کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه در دو روز آینده درمقایسه‌با روز جمعه در سواحل دریای خزر ۴ تا ۶ درجه کاهش دما پیش‌بینی می‌شود، گفت: در سایر مناطق کشور، تا اواسط هفته هوای گرم ماندگار خواهد شد.

افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی متناسب با تورم
رییس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: مهم‌ترین انتظار بازنشستگان دریافت مستمری مناسب و خدمات درمانی باکیفیت از سازمان تأمین اجتماعی است و این موضوع مهم‌ترین سخن ما در هفته تأمین اجتماعی است. آقای علی‌اصغر بیات گفت: افزایش حقوق بازنشستگان باید به‌نحوی باشد که قدرت خرید آنان باتوجه‌به تورم حفظ شود و بازنشستگان بتوانند مایحتاج زندگی قابل‌قبول و آبرومند را از تأمین اجتماعی دریافت کنند. بیات ادامه داد: این خواسته بازنشستگان در طول سنوات متوالی و با گذشت زمان، به‌خوبی برآورد نشده است و امروز خواسته بازنشستگان اجرای همسان‌سازی حقوق برای جبران مافات سال‌های گذشته است تا قدرت خرید بازنشستگان تا حدودی جبران شود.

ورود ۶هزار زائر ایرانی به مدینه
برنامه موسوم به «زیارت دوره» کاروان‌های ایرانی در مدینه منوره با شرکت اعضای ۱۳ کاروان آغاز شد و تاکنون بیش از ۶هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج تمتع وارد عربستان شده‌اند. مسوولان ستاد حج و زیارت در مدینه اعلام کردند در این برنامه، بیش از دوهزار نفر از زائران ایرانی با استفاده از ۴۵ اتوبوس از مکان‌های تاریخی و مذهبی اطراف شهر مدینه دیدن کردند. این زائران اعضای ۱۳ کاروان حج تمتع بودند و مدت «زیارت دوره» آنان سه‌ونیم ساعت به‌طول انجامید. به‌گفته آقای ناصر حویزاوی، رییس ستاد حج و زیارت در مدینه منوره، زیارت دوره شامل بازدید و زیارت مقبره شهدای اُحد، مسجد قبلتین (ذوقبلتین)، منطقه خندق، مساجد سبعه (هفت‌گانه) و مسجد قبا است. حجاج ایرانی به‌مدت پنج شب و شش روز به‌منظور زیارت در مدینه منوره می‌مانند و پس‌ازآن، برای انجام مناسک حج تمتع راهی مکه مکرمه خواهند شد. شمار کل زائران ایرانی حج تمتع در سال جاری ۸۶هزار و ۵۰۰ نفر اعلام شده است.

captcha
شماره‌های پیشین