sobhe-no.ir
742
شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸
7
«صبح‌نو» از ششمین جشنواره فناوری اطلاعات گزارش می‌دهد

راه دشوار موفقیت در استارت‌آپ‌ها

جوان امروز مانند جوانان دیروز دغدغه‌مند است اما خواسته‌هایش متفاوت. این روزها جوانان در تلاش‌اند تا هم راهی بیابند که شهر و خانه‌شان هوشمندتر شود و هم به‌دنبال توسعه فردی و اشتغال‌زایی منحصر به فرد برای خود و فرزندان آینده‌شان هستند؛ موضوعی که در همایش‌هایی چون ششمین جشنواره فناوری اطلاعات از ابعاد گوناگون به چالش کشیده می‌شود.

سرنوشت یک تالاب در لرستان

گوری که برای «گوری بلمک» کنده‌اند

صبح نو

سرنوشت یک تالاب در لرستان

گوری که برای «گوری بلمک» کنده‌اند

تالاب «گوری بلمک» که زمانی ۶۰۰ هکتار مساحت داشت، اکنون با مساحت ۱۴ هکتار، هنوز یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های شهرستان پلدختر است اما چندین سال است که مساحت قابل توجهی از آن توسط کشاورزان تبدیل به مزرعه شده به طوری که با زهکش کردن آب، این تالاب دیگر به صورت یک تالاب فصلی کوچک و موقتی درآمده است؛ تالابی که نه فقط سالانه بیش از ۱۵ گونه پرنده به آن مهاجرت می‌کنند بلکه برخی از آن‌ها جزء گونه‌های کمیاب هم هستند که می‌توانست منبع درآمدی برای مردم مظلوم و محروم منطقه باشد.
آن‌طور که مهر در گزارشی منتشر کرده، حالا قرار است سدی هم برای جلوگیری از ورود آب به تالاب احداث شود تا همین تالاب فصلی، کوچک و موقتی هم برای همیشه نابود و اندک‌آبی که سهم آن شده هم در زمین‌های متعرضان مصرف شود. جالب آنجاست که اگرچه این تالاب بخشی از مجموعه تالاب‌های پلدختر به شمار می‌رود اما طبق مصوبه هیات وزیران در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ به‌طور ویژه از خود این تالاب هم به طور جداگانه یاد شده است؛ مصوبه‌ای که در آن بر نیاز آبی محیط زیستی، حریم تالاب و حریم بوم‌شناختی آن تأکید شده و در ماده ۵ آن تصریح شده است که هرگونه بهره‌برداری و اقدامی که به تشخیص سازمان محیط زیست منجر به تخریب غیرقابل جبران آن شود، ممنوع است. در بند پ این مصوبه خاک‌برداری، خاک‌ریزی، برداشت غیرمجاز آب یا ممانعت از ورود آب به تالاب و زهکشی از موارد منع تصریح‌شده است اما تمامی این موارد در تالاب اتفاق افتاده و سازمان محیط زیست هم تا این لحظه هیچ‌گونه اقدام درخوری نکرده است.
آب تالاب را برای کشاورزی بردند و برخی مدیران منابع طبیعی و صاحب‌نفوذان منطقه‌ای در سال‌های گذشته روی این تالاب یک زهکش با هزینه بسیار زیاد احداث کرده‌اند و آن زمان بهانه هم این بوده که می‌خواهند جاده قدیم خرم‌آباد خوزستان را نجات دهند. با احداث این زهکش در فصل پرآب سال، به طور کامل آب از تالاب خارج می‌شود و وقتی که آب کاملا تخلیه و فصل پرآب تمام شد، این تالاب به طور کامل خشک می‌شود. در فصل کم‌آب هم برای آبیاری زمین‌های کشاورزی غیرقانونی، مجوز دیگری گرفته‌اند که از رودخانه کشکان آب را پمپاژ کنند و اینجا را آبیاری کنند! دور باطلی که زیان اقتصادی آن به کشور روشن‌تر از ظهر تابستان است؛ فرایندی که در آن اولاً آب یک اکوسیستم را کامل خارج می‌کنند که منجر به مرگ تمام گونه‌های زیستی وابسته به تالاب و اخلال کامل در اکوسیستم می‌شود و بعد وقتی زمین‌ها را کاشتند، در فصل کم‌آبی دوباره از رودخانه آب را برداشت می‌کنند و به اینجا می‌آورند!
ضعف عملکرد محیط زیست در این تخلف آشکار 
به حدی بوده که سال گذشته همین مجموعه مدیریتی متخلف می‌خواستند این تلمبه‌خانه را احیا کنند اما عملاً به‌دلیل مخالفت مجموعه‌ای مدیریتی از استانداری و مدیریت ‌برنامه‌ریزی به بهانه عدم امکان تخصیص بودجه به این فعالیت اجازه ندادند، اما حالا همین مجموعه صاحب‌نفوذ، برای پروژه‌ای که به‌دلیل غیرقانونی بودن نتوانسته از استان بودجه بگیرد، از تهران یک بودجه ملی دریافت کرده تا در بالادست و در حوضه بلافصل و مستقیم خودِ تالاب یک سد خاکی با ۱۲ متر ارتفاع را احداث کند تا اساساً دیگر آبی به تالاب نیاید و حتی در فصل پرآب هم تالاب پر نشود و همین آب را نگه‌دارند و در فصل کم‌آبی اراضی را آبیاری کنند. روشن است که با احداث این سد اساساً دیگر تالابی وجود نخواهد داشت، چرا که از یک طرف زهکش‌ها آب را از تالاب خارج می‌کنند و از طرف دیگر بند احداث‌شده ورودی آب را به تالاب می‌بندد و اگر با این تخلف آشکار با قید فوریت برخورد نشود، شاید فرصت حفظ تالاب برای همیشه از دست برود.

captcha
شماره‌های پیشین