742
شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸
6
در اجتماع عظیم بانوان محجبه چه گذشت؟

صلابت حجاب در جمع دختران انقلاب

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با مسوول گل‌آرایی اعتاب مقدسه که این روزها در مشهد به سر می‌برد

حرمت باغ گل و نور، نفست بوی بهار است

هر ساله مشهد مقدس در دهه کرامت، حال و هوای دیگری دارد. زائران بیشتر از هر زمان دیگری گرد حرم می‌آیند و شهر شلوغ و مملو از مسافر می‌شود. کاروان‌ها یکی پس از دیگری وارد شهر می‌شوند و هتل‌ها و زائرسراها پر می‌شود از آدم‌هایی که کیلومترها راه را برای زیارت حرم امام رضا ؟ع؟ پیموده‌اند. شور عجیبی در شهر می‌پیچد و همچون بهاری دوباره برای رسیدن روز میلاد لحظه‌شماری می‌کنند. هرکسی حاجتی دارد و برخی‌ها هم نذری دارند که برای ادای آن در تلاشند. یکی زندانی آزاد می‌کند و دیگری آش رشته می‌پزد. یکی به ایتام کمک‌هزینه سفر این زیارت را می‌دهد و دیگری برای آن‌ها فضای اسکان مهیا می‌کند. در این بین اما گروهی هستند که نذرشان کمی متفاوت‌تر است؛ گروهی که نذر کرده‌اند تا گل‌آرایی حرم علی بن موسی‌الرضا ؟ع؟ را بر عهده بگیرند و برای رسیدن به این رویای شیرین تلاش‌های فراوانی کرده‌اند. آقای حسین فرجی، فردی است که چندسالی است به‌عنوان مسوول گل‌آرایی اعتاب مقدسه فعالیت می‌کند. او همراه چند تن از دوستانش در موسسه فرهنگی محبان فاطمه‌الزهرا؟ع؟ چندسالی است که گل‌آرایی حرم امام رضا ؟ع؟ را برعهده گرفته‌. به همین بهانه گفت‌وگویی را با حسین فرجی ترتیب داده‌ایم.

صبح نو

در اجتماع عظیم بانوان محجبه چه گذشت؟

صلابت حجاب در جمع دختران انقلاب

پنجشنبه گذشته، اجتماع عظیم دختران انقلاب به‌مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب با حضور پرشور دختران و زنان محجبه تهرانی 
برگزار شد.
پنجشنبه‌ای که گذشت، تعداد بسیاری از دختران انقلاب به‌مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب گرد هم آمدند و با سردادن «لبیک یا زهرا؟س؟» و «لبیک یا حسین؟ع؟» حضور پرشور خود را نشان دادند. در این مراسم، همچنین از خانواده‌های شهیدان کاوه، زین‌الدین، شاهرخ ضرغام، باکری، حیدر جنتی، مجید قربانخانی، نورخدا موسوی، شهید جاویدالاثر حاج‌احمد متوسلیان، شهدای مدافع‌حرم خلیلی، علی‌اکبر شیرودی و دختر مجاهد مرحوم مرضیه دباغ قدردانی شد.

  جایگاه مادران انقلاب را با صلابت خود حفظ کنید
در حاشیه این گردهمایی که در ورزشگاه شیرودی تهران برگزار شد، خانم رضوانه دباغ، دختر مجاهد مرحوم مرضیه دباغ، تفکر و کلام دختران انقلاب را نشان شخصیت آنان دانست و گفت: تمام رفتارهای ما در این مراسم را دشمن رصد می‌کند؛ پس باید مراقب شعار و عکس‌العمل‌های خود باشیم. وی از دختران درخواست کرد جایگاه مادران انقلاب را با صلابت خود محفوظ نگه دارند. امیر وصالی کسی که نیروهای ساواک پیش از انقلاب اسلامی در جریان اعتراض به وضعیت بد پوشش و حجاب او را دستگیر و شکنجه کرده بودند، لحظاتی پشت تریبون رفت و از دختران انقلاب خواست مدافع حجابی باشند که با مبارزه‌های بسیار به جایگاه خود بازگشته است.

  حضور پرشور مدافعان حیا
درادامه این مراسم، دختران انقلاب با وجود گرمای بسیار زیاد هوای سالن به سخنان حجت‌الاسلام احمد پناهیان گوش فرادادند. حجت‌الاسلام پناهیان در ابتدای سخنرانی‌اش به آیات مبارکه سوره احزاب پرداخت که به جایگاه مجاهدین اشاره می‌کند. وی دراین‌باره گفت: زنی پس از تأمل بر آیات این سوره نزد حضرت رسول اکرم؟ص؟ رفت و از ایشان پرسید «چرا تمامی مقامات و مدارج معنوی که در قرآن به آن اشاره شده، شکلی مردانه دارد، پس روزیِ زنان جامعه اسلامی چه می‌شود؟». وی ادامه داد: خداوند متعال جبرئیل را به‌سوی پیامبر بزرگوار نازل کرد و به ایشان فرمود «به این زن بگو در ایمان، اسلام، صبر و مقاومت درمقابل طاغوت، روزه‌داری و نماز و عبادت هیچ تمایزی میان زن و مرد نیست و خداوند هیچ تفاوتی میان زن و مرد برای حضور در عرصه‌های جهادی قرار نداده است». حجت‌الاسلام پناهیان خاطرنشان کرد: زن مسلمان شیعه در میدان مبارزه با تأسی از مادرش حضرت فاطمه؟س؟، برای رسیدن به عالی‌ترین مقام‌ها پا به عرصه اجتماع می‌گذارد. وی با بیان اینکه زنان آزاده همچون پژواک قدرت اسلام از سوی حضرت زهرا؟س؟ هستند، اظهار کرد: یکی از القاب حضرت زهرا؟س؟ «منصوره» است و درواقع، خداوند اگر بخواهد در جهان کسی را در راه مجاهدت یاری رساند، ازطریق بانوی دو عالم و با این رمز یاری می‌کند.
حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به قرارگیری روز عفاف و حجاب در دهه کرامت خاطرنشان کرد: کرامت فقط به‌معنای لطف به نیازمندان نیست؛ بلکه به‌معنای بزرگداشت مقام انسانی است. وی افزود: امروز دلقک‌مآبانی در خیابان‌های کشور به‌دستور مزدوری با اخذ مبالغی ناچیز به ساحت عفاف و حجاب حمله می‌کنند و حریم اخلاقی جامعه را به‌مخاطره انداخته‌اند و باید شدیدترین برخوردها با آن‌ها شود. سخنران اصلی اجتماع دختران انقلاب با انتقاد از تصمیم برخی افراد در قوه مقننه و مجریه مبنی بر محدودسازی قانون عفاف و حجاب گفت: دشمنان ما متوجه شده‌اند برای ضربه‌زدن به نظام جمهوری اسلامی، باید از راه تغییر فرهنگ و تضعیف حجاب وارد شوند. این اجتماع و اجتماعات نظیر این، باید متذکر شود که با حفظ حریم حجاب، عفاف و صیانت از خانواده می‌توان مهد پرورش مجاهدان آخرالزمان و فرهیختگان را نگه داشت.

  حجاب در جمهوری اسلامی مسأله ملی و امنیتی است
حجت‌الاسلام پناهیان حجاب را در جامعه ایرانی، مسأله ملی و امنیتی خواند و گفت: قوه‌های ‌مقننه و قضاییه و دولت موظف به حفظ و اجرای قانون حجاب هستند و باید مخالفان را رسوا و به مردم معرفی کنند. وی با اشاره به واقعه سال 1314 شمسی در مسجد گوهرشاد، ابراز کرد: زنانی که الگویشان حضرت فاطمه زهرا؟س؟ بود، به‌خاطر حفظ حریم حجاب به خاک‌و‌خون کشیده شدند. در انتهای این برنامه، آقای زین‌الدین موسوی، روحانی جوانی که به‌خاطر امر‌به‌معروف با هجمه دشمنان انقلاب مواجه بود، از دختران انقلاب درخواست کرد برای مبارزه با مفاسد جامعه اسلامی پیشقدم شوند.

captcha
شماره‌های پیشین