sobhe-no.ir
742
شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸
5
تظاهرات در نیجریه در اعتراض به حبس غیرقانونی رهبر شیعیان این کشور به شهادت 4 نفر طی هفته اخیر منجر شد

قیام برای شیخ

با انتشار گزارش‌های رسانه‌ای درزمینه وخیم‌ترشدن حال شیخ ابراهیم زکزاکی در روزهای اخیر، مردم چند شهر نیجریه در حمایت از رهبر شیعیان این کشور تظاهرات کردند و آزادی فوری وی از زندان‌های حکومت نیجریه را خواستار شدند که این تظاهرات با سرکوب شدید نیروهای امنیتی نیجریه همراه بوده است.

خرید سامانه موشکی موجب ایجاد چالش  در روابط آنکارا - واشنگتن شده است

اس-۴۰۰ ترکیه، تهدیدی برای ناتو

صبح نو

تظاهرات در نیجریه در اعتراض به حبس غیرقانونی رهبر شیعیان این کشور به شهادت 4 نفر طی هفته اخیر منجر شد

قیام برای شیخ

با انتشار گزارش‌های رسانه‌ای درزمینه وخیم‌ترشدن حال شیخ ابراهیم زکزاکی در روزهای اخیر، مردم چند شهر نیجریه در حمایت از رهبر شیعیان این کشور تظاهرات کردند و آزادی فوری وی از زندان‌های حکومت نیجریه را خواستار شدند که این تظاهرات با سرکوب شدید نیروهای امنیتی نیجریه همراه بوده است.

این روزها نگرانی‌ها درباره‌ احتمال شهادت شیخ‌زکزاکی به‌دلیل بیماری افزایش یافته است؛ موضوعی که فرزندش بارها درباره این حادثه ابراز نگرانی کرده است و با انتشار نامه‌ای برای چندمین‌بار از توطئه رژیم وابسته به نیجریه برای به‌شهادت‌رساندن پدرش خبر داده است. وی نوشته است: «تقریبا همه گزینه‌ها برای نجات جان پدرم از دست رفته است. عملیات ترور علیه پدرم ادامه دارد و درحقیقت، این عملیات اجرا شده است. تمام عوامل ترور نیز آشکارا خواستار تکمیل این عملیات هستند.»
شواهد پزشکی هم حاکی از آن است که وضعیت جسمانی شیخ‌زکزاکی به‌دلیل وجود سرب فراوان در خون و مداوانشدن و مشکلات پزشکی دیگر ناشی از شکنجه، در وضع اورژانسی و بسیار وخیم قرار دارد. مدارک پزشکی منتشرشده نشان می‌دهد عوامل وابسته به نظام نیجریه تلاش می‌کنند با تزریق مقادیر زیادی سرب به خون شیخ‌زکزاکی، به روش‌های مختلف شرایط جسمی او را به‌صورت تدریجی وخیم کنند و درنهایت وی را به‌شهادت برسانند.
به‌دلیل این میزان آلودگی، پزشکان درباره خطر مرگ شیخ‌زکزاکی هشدار داده و خواستار مداوای سریع او شده‌اند و ازآنجاکه روند مناسب درمانی در نیجریه ارائه نمی‌شود، پیشهاد کرده‌اند رهبر شیعیان نیجریه به خارج از کشور منتقل شود. براساس گزارش‌ها و به‌گفته تیم پزشکی معالج، شیخ‌زکزاکی در زندان عمدا دچار مسمومیت شده و زنده‌ماندنش تاکنون چیزی شبیه به معجزه بوده است.

سرکوب تظاهرات حامیان شیخ‌زکزاکی 
در پایتخت نیجریه
حامیان شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه (IMN)، در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی او، ضمن برگزاری تظاهرات در پایتخت، خواستار آزادی فوری وی شدند. البته، این اعتراضات با سرکوب شدید نیروهای امنیتی نیجریه همراه بود و در «ابوجا»، پایتخت این کشور، حداقل ۴۰ نفر را بازداشت کردند. همچنین، در حملات روز پنجشنبه در تظاهرات صلح‌آمیز مردم کادونا دو نفر به‌شهادت رسیدند که درمجموع، اعتراضات هفته اخیر چهار شهید برجا گذاشته است.
سخنگوی پلیس نیجریه درباره تظاهرات مردمی حامیان شیخ‌زکزاکی ادعا کرده که شیعیان حامی او در تظاهرات روز گذشته، به خشونت متوسل شدند. طبق ادعای پلیس نیجریه، شیعیان حامی زکزاکی با گلوله به پاهای دو مأمور پلیس مستقر در پارلمان نیجریه شلیک و آن‌ها را زخمی و ۶ مأمور دیگر را هم با سنگ مجروح کردند. مقام‌های نیجریه پیش‌ازاین نیز بارها در توجیه بازداشت غیرقانونی و سرکوب‌ حامیان شیخ‌زکزاکی، رهبر معنوی شیعیان نیجریه، طرفداران او را به انجام اقدامات خشونت‌آمیز متهم کرده‌اند.

تظاهرات مردم ترکیه، پاکستان و انگلیس 
برای آزادی شیخ‌زکزاکی
 افزون‌براین، جمعی از مسلمانان دیگر کشورهای همچون ترکیه امروز با تجمع در منطقه «امین اونو» استانبول با شیخ‌زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه، اعلام همبستگی می‌کنند. البته، مسلمانان پاکستانی نیز دیروز خواهان آزادی هرچه‌زودتر شیخ‌زکزاکی شدند. سفارت نیجریه در لندن هم در روزهای اخیر، حضور ده‌ها معترضی را شاهد بود بود که در حمایت از شیخ‌زکزاکی درمقابل سفارت حضور یافته بودند.
این اتفاقات در حالی روی می‌دهد که مجامع بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری که از حمایت از حقوق بشر دم می‌زنند، در‌قبال این اوضاع مسلمانان نیجریه و رهبر شیعیان آن هیچ واکنشی از خود نشان ندادند؛ گویا آل‌سعود و متحدان عبری آن با مسموم‌کردن شیخ‌زکزاکی، در حال رقم‌زدن ترور و توطئه‌ای دیگر برای وی هستند تا اگر چند سال پیش از یورش وحشیانه نظامیان ارتش نیجریه مجروح شد و نجات پیدا کرد، اکنون با مسمومیت تدریجی او را به‌شهادت برسانند.

تلاش آل‌سعود در ترور تدریجی شیخ‌زکزاکی
در‌این‌میان، نباید از رژیم آل‌سعود و وهابی‌های این کشور در به‌حاشیه‌راندن اوضاع نیجریه و شیخ‌زکزاکی غافل ماند. شیخ‌زکزاکی که عمر خود را در راه گسترش تفکرات شیعه در این کشور صرف کرده و درواقع یکی از پیروان مکتب امام خمینی؟ره؟ به‌شمار می‌رود، همواره مغضوب سران آل‌سعود بوده است. همچنان‌که شیخ‌زکزاکی یک سال قبل در تماس تلفنی با فرزند خود، تأکید کرده بود که عربستان از ارتش نیجریه برای به‌راه‌انداختن کشتار زاریا حمایت کرده بود. درهمین‌زمینه، منابع نیجریه‌ای اعلام کرده‌اند سعودی‌ها برای به‌حاشیه‌راندن جنبش اسلامی نیجریه و فشار به آن، هزینه‌های زیادی کرده‌اند. آنان افزودند سعودی‌ها و وهابی‌ها برای فشار به جنبش اسلامی مداخله کرده‌اند.

عربستان؛ عامل اصلی آزادنشدن شیخ‌زکزاکی
به‌گفته این منابع، شیخ‌زکزاکی با خطر واقعی روبه‌روست و تلاش‌های برنامه‌ریزی‌شده برای حذف وی در محل بازداشتش وجود دارد. دکتر ابراهیم سلیمان، یکی از رهبران جنبش اسلامی نیجریه، نیز به‌تازگی در گفت‌وگویی اعلام کرده است که عربستان عامل اصلی آزادنشدن شیخ‌زکزاکی است. پیش‌از‌این، نیز یکی از فعالان سیاسی نیجریه‌ای اعلام کرده بود که توافقی میان دولت نیجریه، آمریکا و عربستان برای آزادنشدن شیخ‌زکزاکی وجود دارد.
برخی گزارش‌های منتشر‌شده نشان می‌دهد شیخ‌زکزاکی و تمام اقدامات وی را سرویس اطلاعات عربستان از سال‌ها قبل زیرنظر داشته‌اند و رژیم آل‌خلیفه برای سرکوب جنبش اسلامی نیجریه و حذف رهبر شیعیان این کشور از قبل برنامه‌ریزی کرده بود. شیخ‌زکزاکی بارها از روابط میان نیجریه و رژیم صهیونیستی و همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی میان آن‌ها درکنار فساد گسترده در نیجریه و ارتباط عناصر جنبش تروریستی بوکوحرام با برخی فرماندهان ارتش نیجریه انتقاد کرده بود.
اصرار حاکمیت نیجریه در زندانی نگه‌داشتن زکزاکی
البته پیش‌از‌این، دکتر ناصر، عضو حرکت اسلامی نیجریه از نزدیکان رهبر شیعیان نیجریه، در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره آخرین وضعیت شیخ‌زکزاکی عنوان کرده بود که ماه‌ها و هفته‌های اخیر راهپیمایی‌هایی در نیجریه به‌منظور آزادکردن وی از زندان برپا و موجب شده است که دولت و حاکمیت این کشور زیرفشار افکار عمومی قرار گیرد و روند درمان او را پزشکان مدنظر قرار دهند. دولت نیز برای اینکه شیخ‌زکزاکی را آزاد نکند، با زدن تهمت و افتراهای متفاوت به وی در تلاش است تا او را همچنان در بند و اسارت نگه دارد و به‌تدریج به‌شهادت برساند.
شیخ ابراهیم زکزاکی در کشتار گسترده ارتش نیجریه در دسامبر‌2015 که با حمله به طرفدارانش همراه بود، از یک چشم نابینا شد و یک بازوی وی نیز از کار افتاد. کمیسیون حقوق بشر اسلامی تعداد کشته‌شدگان این حادثه را بیش از هزار نفر ذکر کرده است. شیخ‌زکزاکی در این حادثه هدف تیراندازی قرار گرفت و گفته می‌شود آلودگی‌های جدید شیمیایی نتیجه مستقیم ترکش تیرهایی است که در بدن وی جامانده است. سال ۲۰۱۵ نیروهای امنیتی و ارتش نیجریه با حمایت رژیم آل‌سعود با یورش به حسینیه شیعیان در شهر «زاریا» بیش از هزار نفر را کشتند که برخی منابع شمار شهدا را تا دوهزار نفر هم نوشته‌اند. در آن حمله، شیخ‌زکزاکی به‌شدت زخمی شد و چهار فرزندش نیز به‌شهادت رسیدند. از آن زمان تاکنون، زکزاکی و همسرش همچنان در زندان به‌سر می‌برند و با وجود حکم دادگاه عالی نیجریه برای آزادی وی، دولت نیجریه او را آزاد نکرده است.  «نیجریه» را می‌توان سومین کشور پرجمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به‌شمار آورد. این موضوع را می‌توان در راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی روز اربعین و مراسم روز عاشورا در این کشور به‌خوبی دید. قطعا نیجریه استثنا نیست و می‌توان این‌گونه برنامه‌های موفق را در دیگر کشورهای جهان هم دید؛ اما تلاش‌های 30ساله شیخ‌زکزاکی واقعیت دیگری را در این نقطه از غرب آفریقا به‌تصویر می‌کشد؛ تلاش‌هایی که بدون پشتوانه مالی و سازمانی و با ایثار و همت مردم توانست گامی موفق در توسعه ارزش‌های اسلامی بردارد. این ایثار و بندگی را می‌توان با شهادت 6 فرزند شیخ‌زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه، در راه بیداری مردم در سال‌های اخیر به‌روشنی مشاهده کرد.

captcha
شماره‌های پیشین