742
شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸
13
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با حجت‌الاسلام تجریشی درباره دوره آموزشی «اسلام ناب» که با محوریت مکتب امام درحال برگزاری است

دانشجوی انقلابی وسط میدان عملیات

چهارمین دوره اردوی معرفتی، تشکیلاتی «اسلام ناب» با حضور بیش از 1100 دانشجو و طلبه ایرانی و خارجی و تدریس اساتید برجسته فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی و با محوریت اندیشه‌های امام و رهبری از 18 تیر تا یک مرداد در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی در حال برگزاری است. با حجت‌الاسلام محمدمهدی تجریشی درباره سابقه این دوره آموزشی و اهداف و تمایزات آن با سایر دوره‌های مشابه گفت‌وگو کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام احمد مروی:

اصول آستان قدس درمقایسه‌ با گذشته عوض نمی‌شود

صبح نو

حجت‌الاسلام احمد مروی:

اصول آستان قدس درمقایسه‌ با گذشته عوض نمی‌شود


حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی، در تشریح برخی برنامه‌ها و فعالیت‌های این آستان نورانی در دوره مدیریتش گفت: ما امانت‌دار مردم هستیم و از این امکانات حراست می‌کنیم و اگر نیاز باشد، موقوفات را تعمیر و آن‌ها را احیا می‌کنیم. در‌این‌زمینه نیت واقف برای ما یک اصل است و همه تلاش ما این است که موقوفه کاملا طبق نیت واقف پیش برود. البته، در‌این‌بین موقوفاتی هم داریم که امروز کارایی ندارند؛ مثلا موقوفه‌ای داریم برای خرید شمع به‌منظور روشنایی حرم که امروز با پیشرفت تکنولوژی، دیگر به شمع برای روشنایی حرم نیاز نیست و ما این موقوفه را برای روشنایی برق استفاده می‌کنیم.
 وی در پاسخ به این پرسش که شنیده می‌شود آستان قدس نیرویی برای حفاظت و حراست از حرم تشکیل داده است، گفت: متأسفانه در کشور ما هر اتفاق خوبی که رخ می‌دهد، بلافاصله پیوست جناحی پیدا می‌کند. این مسأله پسندیده نیست. آستان قدس رضوی سالانه میلیون‌ها زائر دارد و مسأله حفاظت همواره در این آستان نورانی در دستورکار بوده و ما همان روند گذشته را ادامه دادیم؛ اما آن را ساختارمند کردیم و با عنوان نیروی حفاظت ساماندهی کردیم. همه اتفاق همین است؛ ولی برخی قصد سوء‌استفاده از این موضوع دارند.
حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه بهره‌گیری از خرد جمعی شعار و سیره ما در آستان قدس است و دراین‌زمینه‌ گام‌های موفق گذشته را ادامه خواهیم داد، اظهار کرد: کلیات و اصول آستان قدس درمقایسه‌با گذشته تغییری نخواهد کرد؛ ازجمله اصل زائرمحوری و توجه به زائران به‌ویژه محرومان که در حکم رهبری موردتوجه قرار گرفته است. در مثبت‌بودن این اقدام که با هدف خدمت به زائران به‌ویژه محرومان و تسهیل زیارت است، به‌هیچ‌عنوان بحثی نیست و ادامه می‌یابد؛ اما ممکن است در نوع ارائه خدمت آن‌ها بازنگری کنیم. تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در آستان قدس رضوی دو نوع خدمت رفاهی و فرهنگی را برای زائران و مجاوران تعریف کرده‌ایم عنوان کرد: معتقدیم زائران باید از فضای نورانی بارگاه امام رضا؟ع؟معرفت دینی را همراه خود ببرند.
وی درادامه با اشاره به طرح خادمیاری رضوی گفت: خادمیاری رضوی از طرح‌های موفقی بوده که در دوران قبل آغاز شده است. خدمت به امام رضا؟ع؟را نمی‌توان فقط به صحن و سرای رضوی محدود کرد؛ بلکه در هر کجا می‌توان به نام امام رضا؟ع؟از نیازمندان و محرومان دستگیری کرد و این مهم در قالب طرح خادمیاران رضوی اجراشدنی است. هم‌اکنون حدود ۲۰۰هزار نفر در این طرح نام‌نویسی کرده و حدود ۸۰هزار نفر گزینش شده‌اند؛ اما تعداد زیادی از این افراد بدون درنظرگرفتن هدف اصلی این طرح، تنها انتظار توفیق خدمت در حرم مطهر را دارند. شاید اگر سایت نام‌نویسی خادمیاران رضوی را بازبگذاریم، چندمیلیون نفر متقاضی خدمت در این حرم نورانی شوند که با‌توجه‌به محدودبودن رواق‌ها، این امکان وجود ندارد؛ بنابراین، باید این موضوع سیاست‌گذاری و مدیریت شود.
وی بیان کرد: یکی از مسوولیت‌هایی که بر دوش ماست و رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تأکید کرده‌اند، استفاده از امکانات آستان قدس برای رفع محرومیت است. ما مسوول محرومیت‌زدایی در کشور نیستیم و این مهم وظیفه دولت است؛ اما می‌توانیم در این حوزه کمک کنیم. آستان قدس در حوادث و بلاهای طبیعی با قدرت به میدان خواهد آمد؛ همچون سیل اخیر که آستان قدس با کمک خادمان و خادمیاران رضوی با قدرت ورود پیدا کرد. در سیل اخیر، آستان قدس روزانه حدود ۱۰هزار وعده غذای گرم میان سیل‌زدگان توزیع کرد. موضوع محرومیت‌زدایی را تنها در توزیع غذای گرم میان محرومان نمی‌بینیم. این کار را در مواقع ضروری انجام خواهیم داد؛ اما هدف اصلی ما در حوزه محرومیت‌زدایی توانمندسازی است. تلاش ما بر این است شرکت‌های آستان در جهت رفع مشکلات مردم و کشور حرکت کنند. بخشی از فعالیت اقتصادی آستان قدس مربوط به حوزه کشاورزی است؛ زیرا آستان قدس در این حوزه موقوفات دارد. تلاش ما رفع نیازهای کشور در حوزه کشاورزی به میزان توان است. فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس را به‌سمت رفع نیازها و گره‌گشایی از مشکلات مردم هدایت می‌کنیم. سرمایه‌گذاری‌های بسیار خوبی در حوزه تولید دارو انجام شده است و بنا داریم در این حوزه به اندازه توان خود با هدف خدمت به مردم سرمایه‌گذاری بیشتری کنیم. به همکاران حوزه اقتصادی آستان قدس تأکید کرده‌ام که به هر قیمتی به‌دنبال کسب سود اقتصادی نباشند. 

captcha
شماره‌های پیشین