sobhe-no.ir
741
چهارشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۸
8

خبر

فواید و مضرات استفاده از یك محصول پركاربرد امروزی

پلاستیك زمین را خفه می‌كند؟

پلاستیك كه روزگاری برای نجات حیات وحش پا به دنیا گذاشت در كمتر از 50 سال تبدیل به بلای جان طبیعت شد. اواخر قرن نوزدهم وقتی اشراف‌زاده‌های اروپایی داشتند نسل فیل‌ها را برای عاج‌شان از زمین برمی‌داشتند تا با آن وسایل زینتی كاخ‌ها، دسته پیپ‌ها و حتی توپ گلف‌شان را بسازند، شیمیدان‌های آن دوره پلاستیك را ساختند و این موجود جدید به سرعت جایگزین بسیاری از فلزات، چوب، كاغذ و دیگر مواد اولیه شد كه قیمت گزافی نسبت به آن داشتند. اما مولكول‌هایی كه برای ساخته شدن پلاستیك پشت‌هم ریسه می‌شوند آنچنان پایدارند كه زور طبیعت به آنها نمی‌رسد. 300 تا 500 سال طول می‌كشد تا پلاستیك‌های به جامانده در كوه و دشت و دریا ازهم بپاشند و تجزیه شوند و حالا بشر امروز با ساخته‌اش، خود و همه موجودات زنده این سیاره را در میان میلیون‌ها تن زباله پلاستیكی اسیر كرده است. كار به جایی رسیده تا روزی مثل 21 تیرماه را روز بدون پلاستیك نامگذاری كنند.

صبح نو

خبر

از حجاج در منزل خداحافظی کنید، نه فرودگاه
فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از همراهان زائران خواست تا حد امکان از حضور در فرودگاه برای بدرقه زوار پرهیز کرده و مراسم خداحافظی را در منزل برگزار کنند. سردار حسن مهری با اشاره به آغاز فرایند سفر حجاج به کشور عربستان اظهار کرد: عملیات حج تمتع ۹۸ از روز دوشنبه آغاز و درمجموع در ۱۷ ایستگاه پروازی کشور اجرا خواهد شد. براساس برنامه‌ریزی‌ها، اقدامات لازم برای بدرقه حجاج و سفر و بازگشت آنان انجام خواهد شد. وی با بیان اینکه مأموران پلیس فرودگاه درباره حمل داروهای ممنوعه و نیز موادمخدر حساس هستند و با متخلفان برخورد خواهند کرد، گفت: ممکن است تعداد انگشت‌شماری از زائران بخواهند حتی مقدار اندکی موادمخدر حمل کنند که باید بدانند با‌توجه‌به تجهیزات و امکاناتی که در فرودگاه وجود دارد، حتما کشف خواهد شد؛ به‌طوری‌که در سال‌های اخیر، حتی یک مورد نیز حمل موادمخدر به کشور عربستان نداشتیم. بااین‌حال، اگر فردی این مواد را به‌همراه داشته باشد و در کشور عربستان از وی مواد کشف شود، مطابق قوانین همان کشور با وی برخورد خواهد شد که بسیار نیز سختگیرانه است. فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از همراهان زائران خواست تا حد امکان از حضور در فرودگاه برای بدرقه زوار پرهیز کنند و مراسم خداحافظی را در منزل انجام دهند. همچنین، زائران توجه کنند که بهتر است با یکی،‌دو نفر از نزدیکان خود به فرودگاه مراجعه کنند؛ چرا که مراجعه افراد زیاد به فرودگاه برای بدرقه سبب افزایش حجم جمعیت و نیز ترافیک در محل خواهد شد.
 
13هزار ون فرسوده در کشور تردد می‌کنند
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: در‌حال‌حاضر، 13هزار دستگاه ون فرسوده در کشور تردد می‌کنند و نمی‌توانیم آن‌ها را نوسازی کنیم. آقای مرتضی ضامنی درباره اینکه ون‌ها به ارابه مرگ تبدیل شده‌اند و مشکلات زیادی دارند، گفت: در سال 1385، ون وارد سامانه حمل‌و‌نقل کشور شد و در‌حال‌حاضر، 13هزار دستگاه ون در سطح کشور وجود دارد که تمامی آن‌ها فرسوده هستند و باید از ناوگان خارج شوند. مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور افزود: براساس تجربه، اگر این نوع حمل‌و‌نقل عمومی را از دست بدهیم، یکی از وسایل مناسب حمل‌و‌نقل عمومی را از دست داده‌ایم و درنهایت، باید ناوگان ون را نیز نوسازی کنیم. 
ضامنی ادامه داد: مشکل ما این است که تولیدکننده ون در کشور نداریم. در برهه‌ای، شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو ون تولید کردند؛ ولی در‌حال‌حاضر، این خودرو تولید نمی‌شود.
 
افزایش ۲۹درصدی «شهریه» مهدهای کودک تصویب شد
مدیرکل بهزیستی استان تهران با تأکید بر نظارت دقیق برای نرخ‌گذاری شهریه مهدهای کودک گفت: به گزارش‌های تخلف به‌صورت دقیق رسیدگی خواهیم کرد. آقای داریوش بیات‌نژاد در تشریح مصوبه افزایش نرخ شهریه مهد کودک‌های استان تهران که در جلسه دیروز تنظیم بازار استان تهران اعضای این ستاد تصویب کردند، گفت: آنچه در سطح ملی بررسی شده بود و به کارگروه استان واگذار شد، بررسی افزایش ۲۹درصدی نرخ مهدهای کودک بود که این افزایش درمقایسه‌با نرخ سال گذشته اعمال خواهد شد. 
وی افزود: مجموعه مهدهای کودک‌ و سازمان بهزیستی قیمت فعلی را واقعی نمی‌داند و معتقد است از ابتدا، پایه این نرخ‌گذاری واقعی نبوده؛ بنابراین در جلسه دیروز، علاوه‌بر تصویب افزایش ۲۹درصدی شهریه مهدهای کودک، مقرر شد کارگروهی تخصصی هزینه‌های مهدهای کودک را بررسی کند و براساس آن، در سطح ملی پیشنهاد افزایش شهریه مهدهای کودک عنوان شود.
 
افزایش ۱۰۰درصدی کشف موادمخدر 
از محموله‌های پستی
معاون مقابله با عرضه و روابط بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر در بازدید از مرکز مکانیزه امانات پستی، آخرین وضعیت مقابله با انتقال موادمخدر و روانگردان‌ها ازطریق محموله‌ها و مرسولات پستی را بررسی کرد. آقای ناصر اصلانی در راستای اقدامات و فعالیت‌های شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با موادمخدر و آشنایی با ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و امکانات آن شرکت، از مرکز مکانیزه امانات پستی بازدید کرد. همچنین در این بازدید، آقای ملکیان، مدیرکل حراست شرکت پست، مهم‌ترین برنامه‌ها و اقدامات شرکت پست جمهوری اسلامی ایران را تشریح و دستاوردهای حاصل‌شده در سال گذشته و سه‌ماهه اول سال ۱۳۹۸ را تبیین کرد که از آن جمله می‌توان به کشف ۴۴ کیلو و ۹۸۱ گرم انواع موادمخدر و روانگردان اشاره کرد که این میزان مواد مکشوفه در‌مقایسه‌با مدت مشابه سال قبل، ۱۰۰درصد افزایش یافته است.

captcha
شماره‌های پیشین